, środa 19 czerwca 2024
Budżet Obywatelski w Cieszynie: 10 stycznia ruszy głosowanie na projekty!
Jeden z projektów zgłoszonych do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego w Cieszynie zakłada zakup i montaż nagłośnienia na stadionie Pod Wałką. fot: W. Wandzel/cieszyn.plDodaj do Facebook

Budżet Obywatelski w Cieszynie: 10 stycznia ruszy głosowanie na projekty!

MM
Od 10 stycznia do 10 lutego mieszkańcy Cieszyna będą decydować, jakie projekty zostaną zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020. Do głosowania mieszkańców dopuszczonych zostanie 14 projektów, które pomyślnie przeszły ocenę formalno-prawną komisji weryfikacyjnej.

W aktualnej edycji budżetu obywatelskiego w Cieszynie do podziału jest 475 tys. zł. Szacunkowy koszt realizacji jednego projektu nie może przekraczać kwoty 200 tys. zł. Propozycję projektu do budżetu obywatelskiego mógł złożyć każdy mieszkaniec Cieszyna. Kryteria oceny formalno-prawnej, a także możliwość realizacji oraz zabezpieczenia w budżecie miasta ewentualnych środków, które w przyszłości pokryją generowane przez projekt koszty spełniły projekty, o których pisaliśmy tutaj.

Głosowanie rozpocznie się 10 stycznia i potrwa do 10 lutego br. Każdy mieszkaniec Cieszyna może wypełnić wyłącznie jeden formularz do głosowania i oddać głos na jeden projekt. Dla osób nie posiadających dostępu do internetu organizatorzy głosowania przewidzieli możliwość oddania głosu w jednym z 13 miejsc takich jak: Urząd Miejski w Cieszynie, Biblioteka Miejska w Cieszynie oraz jej filie przy ul. Wąskiej 2, ul. Cieńciały 1, ul. Kamiennej 3c, ul. Srebrnej 6, a także Szkolne Schronisko Młodzieżowe, Dom Spokojnej Starości w Cieszynie oraz Szkoły Podstawowe nr 2, 3, 4, 6 i 7.

OPIS I WYCENA PROJEKTÓW, NA KTÓRE BĘDZIE MOŻNA ZAGŁOSOWAĆ:

Strażacy OSP dla bezpiecznego Cieszyna - zakup sprzętu ratowniczo-gaśniczego dla jednostek OSP Miasta Cieszyna

Projekt zakłada zakup specjalistycznego sprzętu ratowniczego dla wszystkich jednostek OSP znajdujących się w Cieszynie, niezbędnego do skutecznego prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych oraz ochrony strażaków podczas działań ratowniczych. Zakup specjalistycznego sprzętu podniesie gotowość jednostek OSP w Cieszynie oraz znacząco wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Cieszyna. Koszt: 199 740 tys. zł.

Obywatelska fabryka radości, realizowany na terenie Powiatowego Ośrodka Wsparcia

Projekt zakłada połączenie dwóch zadań: odpowiedzialności obywatelskiej i integracji na podłożu rozwoju i dobrej zabawy dzieci i młodzieży. Zadaniem projektu jest rozszerzenie placu zabaw z istniejących dwóch huśtawek i domku dla dzieci o dodatkowe elementy placu zabaw. Ogólnodostępne miejsce spotkań dla rodziców ze swoimi dziećmi, z uwagi że umiejscowione przy Ośrodku /POW/ dla osób doznających przemocy domowej, umożliwia ich integrację ze społeczeństwem oraz zwiększa świadomość obywatelską. Koszt: 7500 zł.

Park międzypokoleniowy, realizowany na terenie Parku Kościelnego między ulicami: Plac Kościelny i Stalmacha

Projekt dotyczy rewitalizacji Parku Kościelnego w Cieszynie, przy ul. Stalmacha, w sąsiedztwie Kościoła Jezusowego. Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa oraz modernizacja jednego z najpiękniejszych parków w mieście. Projekt zakłada wprowadzenie nowoczesnego, ekologicznego oświetlenia oraz monitoringu zapewniających bezpieczeństwo użytkownikom. Zostanie poprawiona jego dostępność, estetyka i wyposażenie z uwzględnieniem różnych grup wiekowych - dzieci, młodzieży, a także seniorów. Koszt: 200 tys. zł.

Banotrack - tor do rekreacji i treningowej jazdy na rowerze, hulajnodze, łyżworolkach i deskorolce, realizowany na terenie Osiedla Podgórze

"Banotrack" - pumptrack - tor, który składa się z wielu zakrętów i muld, przeznaczony do jazdy jednośladem, rowerem, hulajnogą, a także na łyżworolkach i deskorolce. Przeznaczony jest zarówno dla profesjonalistów, pasjonatów jak i całych rodzin. Korzystając z niego można ćwiczyć koordynacją ruchową, refleks, zmysł równowagi i kondycję. Poprzez intuicyjne i skoordynowane ruchy "góra - dół" (wykorzystując ukształtowanie toru), możemy poruszać się po nim praktycznie bez pedałowania, czy odpychania. Koszt: 200 tys. zł.

Zakup i montaż nagłośnienia na stadionie Pod Wałką

Projekt zakłada zakup i montaż nagłośnienia wraz z koniecznym osprzętem na stadionie Pod Wałką. Obecnie rozgrywa tam mecze m.in. seniorska drużyna CKS Piast, klubu największego cieszyńskiego piłkarza - Ireneusza Jelenia. Ponadto odbywają się tam festyny sportowe dla dzieci i inne eventy. Stadion nie posiada żadnego nagłośnienia. Zakup sprzętu sprawi, że atmosfera każdego meczu będzie jeszcze lepsza, a kibice będą mieli bieżące informacje od konferansjera. Koszt: 36 tys. zł.

Nowy chodni wraz z ławkami na Osiedlu Liburnia, realizowany wzdłuż ul. Moniuszki od skrzyżowania z ul. Chopina do skrzyżowania z ul. Szymanowskiego

Budowa nowego chodnika dla pieszych (o szerokości 2,5 m) pomiędzy ul. Chopina a ul. Szymanowskiego (400 metrów) wraz z zatoczkami na ławki i ławkami dwustronnymi - miejsca bezpiecznej komunikacji i wypoczynku dla pieszych - w miejsce istniejącego obecnie nierównego i zrujnowanego, wąskiego pasa asfaltowego będącego obecnie "chodnikiem". Koszt: 120 tys. zł.

Siłownia pod chmurką koło placu zabaw przy ul. Zagrodowej

Kompleks urządzeń siłowych oraz zestaw sprawnościowy dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Z siłowni może skorzystać każ∂y, o każdej porze. Zostanie ona stworzona koło placu zabaw, tak aby opiekunowie mogli aktywne spędzić czas, podczas zabawy dzieci. Idealna siłownia do doskonalenia swojej sprawności ruchowej oraz dla pasjonatów kalisteniki. Doskonałe miejsce do wspólnych spotkań i aktywnego spędzania czasu zarówno dla lokalnej społeczności jak i pozostałych mieszkańców Cieszyna. Koszt: 57 tys. zł.

Tor dla rowerów, hulajnóg i rolek czyli "Pumptrack" z muldami i zakrętami na cieszyńskiej Cieślarówce

Tor rowerowy typu "pumptrack" to plac zabaw dla dzieci i dorosłych. Umożliwia płynną i bezpieczną jazdę po odpowiednio zaprojektowanym i zapętlającym się jednokierunkowym pasie ścieżki. Składa się z cyklicznie rozlokowanych małych wzniesień i zakrętów, pozwalających na pokonanie całej jego długości jedynie przy pomocy naprzemiennego sprężania i rozprężania mięśni nóg i rąk. Przeznaczony dla rowerów, hulajnóg i rolek, jest miejscem spotkań, rozwoju pasji oraz sprawności fizycznej. Koszt: 195 tys. zł.

Twoje media w Bibliotece, projekt realizowany w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie

Projekt obejmuje zakup 12 zestawów komputerowych wraz z oprogramowaniem, serwera plików, urządzenia wielofunkcyjnego i laptopa do sali multimedialnej Biblioteki Miejskiej w Cieszynie pn. "TWOJEmedia", gdzie prowadzone są warsztaty i kursy komputerowe dla mieszkańców Cieszynie, w tym seniorów. Celem projektu jest przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu poprzez bezpłatny dostęp do nowoczesnego sprzętu, nowych technologii i Internetu oraz pomoc mieszkańcom w zdobywaniu wiedzy i umiejętności cyfrowych. Koszt: 67 700 tys. zł.


Bieżnia - bieg po zdrowie, budowa 4-torowej bieżni na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Cieszynie

Celem projektu jest budowa 4-torowej bieżni 60-metrowej na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 w Cieszynie. Założeniem projektu jest podniesienie jakości wykonywania ćwiczeń na zajęciach wychowania fizycznego. Bieżnia, która powstałaby na terenie szkoły byłaby udostępniona wszystkim mieszkańcom Cieszyna. Bieżnia będzie obiektem przeznaczonym do zajęć dydaktycznych w ramach lekcji wychowania fizycznego, zajęć pozalekcyjnych typu SKS oraz dla rekreacyjnego uprawiania sportu poza godzinami lekcyjnymi. Koszt: 200 tys. zł.

Nowa nawierzchnia miejsc parkingowych i fragmentu jezdni na ul. Dyboskiego w Cieszynie

Realizacja projektu poprawi estetykę w rejonie osiedla "Bobrek - Zachód". Fragment modernizowanego parkingu i nawierzchni jezdni poprawi bezpieczeństwo użytkowników parkingu i wpasuje się pomiędzy już zagospodarowane tereny infrastruktury osiedla (wybrukowane parkingi, asfaltowe drogi) stanowiąc jednolitą całość. Koszt: 123 200 tys. zł.

Sportowo-parkowo, projekt realizowany na terenie Parku pod Wałką

Projekt polega na uzupełnieniu istniejącej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej terenu parku Pod Wałką (w tym w rej. Al. Łyska) na trasie biegowej inicjatywy "parkun". Obejmuje trzy działania: 1. ustawienie altany w rejonie startu biegu "parkrun", to jest na wysokości hali sportowej przy Al. Łyska; 2. wykonanie zdroju wraz z przyłączem wody; 3. poprawę nawierzchni ścieżek parkowych na trasie biegu "parkrun". Działania te wesprą aktywną sportowo społeczność Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. Koszt: 124 tys. zł.

Siłownia pod kasztanami - miejscem na poprawę sprawności fizycznej, aktywny wypoczynek oraz integrację w środowisku lokalnym, projekt realizowany w Parku Kasztanowym w Cieszynie

Projekt dotyczy budowy plenerowej siłowni w Parku Kasztanowym przy istniejącym już Placu Zabaw. Obiekt przeznaczony będzie dla wszystkich grup wiekowych: dorosłych, dzieci i młodzieży, w tym uczniów pobliskich szkół, osób starszych i osób z dysfunkcjami. Budowa plenerowej siłowni będzie szansą na aktywne spędzanie wolnego czasu z jednoczesną korzyścią dla zdrowia. Pozwoli mieszkańcom Cieszyna na utrzymanie ciała w nienagannej kondycji w otoczeniu przyrody. Koszt: 67 974 tys. zł.

Zielony DZIECIniec na Wzgórzu Zamkowym

Powstanie na dziedzińcu Zamku na Wzgórzu Zamkowym miejsce międzypokoleniowych spotkań, relaksu, kreatywnej zabawy dla dzieci i dorosłych, a także angażującej edukacji, z naciskiem an uwrażliwianie na przyrodę. Projekt zakłada stworzenie zielonej przestrzeni - posadzenie roślin, naprawę i produkcję mebli, zadbanie o dostęp do wody oraz miejsc zacienionych, zbudowanie panelu edukacyjnego, zakup mini sceny, a także utworzenie "zielonego biura". Koszt: 41 tys. zł.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

CKS nie jest klubem Ireneusza Jelenia.

Cieszę się, że w tegorocznej edycji przeważają projekty inne niż "dodatkowe miejsca parkingowe" tu czy tam. Ale czy naprawdę SP3 musi prosić się o pieniądze z budżetu obywatelskiego, żeby zbudować bieżnię? Czy powiat nie może przekazać 7500zł na huśtawki na terenie Powiatowego Ośrodka Wsparcia? Nagłośnienie na stadionie - serio? Pracownicy dostali polecenie, żeby napisać wnioski do budżetu obywatelskiego, bo ze zwykłego nie było szans? Słabe to wszystko, strasznie słabe.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama