, niedziela 23 czerwca 2024
Francuskie Cambrai nowym miastem partnerskim Cieszyna
Francuska delegacja podczas wizyty w Cieszynie w 2009 roku. fot: arch. Aleksandry ŻołnowskiejDodaj do Facebook

Francuskie Cambrai nowym miastem partnerskim Cieszyna

JM
Cieszyn podpisze umowę partnerską z położonym na północy Francji miastem Cambrai. To przypieczętowanie dziesięcioletniej współpracy obu miast.

Na początku wspólne relacje pomiędzy oboma miastami ograniczały się do działań na szczeblu edukacyjnym. - Wszystko zaczęło się od współpracy pomiędzy ówczesną filią Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie i Centrum Kształcenia Pedagogicznego w Cambrai - opowiada Aleksandra Żołnowska, prezes cieszyńskiego oddziału Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej. Żołnowska jest również nauczycielką języka francuskiego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie, które nawiązało wymianę międzyszkolną z liceum w Cambrie.

Z czasem te oficjalne relacje przerodziły się w prywatne znajomości i coraz częstsze wizyty. - Z inicjatywy Emmanuela Bastien, prezesa stowarzyszenia Cambrai-Cieszyn Amitié (Cambrai-Cieszyn Przyjaźń - przyp. red.), zrodził się pomysł, aby te kontakty sformalizować na szczeblu obu miast - mówi Żołnowska. W Cambrai działa silny ośrodek Polonii. Przede wszystkim są to potomkowie emigrantów, którzy w latach 20-tych XX w. wyjechali z Polski w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. Dziś na nowo chcą odkryć kraj swoich przodków. I to oni, związani często ze stowarzyszeniem Cambrai-Cieszyn Amitié, dążyli do nawiązania współpracy. Kilkakrotnie gościli nawet w Cieszynie i jak mówi Żołnowska, nasz region bardzo się im spodobał. Już w zeszłym roku podpisana została tak zwana umowa przed partnerska. Podczas sierpniowej sesji, cieszyńscy radni zdecydowali natomiast o przyjęciu uchwały w sprawie nawiązania współpracy pomiędzy oboma miastami. Ma ona dotyczyć m.in. takich dziedzin jak kultura i sztuka, turystyka i edukacja, sport, czy przedsiębiorczość. - Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku odbędzie się rewizyta władz francuskich i nastąpi uroczyste podpisanie umowy - dodaje prezes cieszyńskiego oddziału Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej.

Nowe miasto partnerskie gminy Cieszyn położone jest na północy Francji, w regionie Nord-Pas-de-Calais, w departamencie Nord, około 50 km od granicy z Belgią. W połowie drogi z Paryża do Brukseli. To miasto z bogatą historią i wieloma zabytkami. - Podobnie jak Cieszyn to bardzo urokliwe miasteczko - zauważa Żołnowska. Wspólnych mianowników pomiędzy oboma miastami można dopatrzyć się jednak więcej. Na przykład zamieszkuje je podobna ilość mieszkańców. W Cambrai nie są może produkowane wafelki a'la prince-polo, ale w miasteczku działa lokalna fabryka, która produkuje miętowe cukierki, tak zwane Bêtises de Cambrai, czyli "głupstwa z Cambrai". A same okolice, podobnie jak i Cieszyn, słyną z produkcji piwa.

Miastami partnerskimi Cieszyna do tej pory były miasto Czeski Cieszyn w Czechach, Bałczik w Bułgarii, Genk w Belgii, Luzerna w Szwajcarii, Rožňava na Słowacji, Teuva w Finlandii oraz Puck w Polsce.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama