, poniedziałek 27 maja 2024
Czy Stadion Miejski w Cieszynie doczeka się modernizacji?
Modernizacja zakłada również kompletną przebudowę bieżni. Powstanie bieżnia 6 torowa o długości 100 m, a wokół boiska bieżnia 4-torowa. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Czy Stadion Miejski w Cieszynie doczeka się modernizacji?

JAKUB MARCJASZ
Nie wiadomo, czy szacowana na 16 mln zł modernizacja Stadionu Miejskiego przy Al. Jana Łyska w Cieszynie się rozpocznie. Wątpliwości co do inwestycji ma cześć miejskich radnych. Jedni krytykują przedstawiony projekt modernizacji, inni wskazują na pilniejsze wydatki w budżecie miasta.

Obiekt przy Al. Jana Łyska lata świetności ma dawno za sobą. Jego stan nie pozwala na organizowanie dużych imprez. Wiele do życzenia pozostawia również stan urządzeń lekkoatletycznych. Stąd pomysł modernizacji. Projekt zakłada m.in. budowę trybuny dla 600 osób z zapleczem techniczno-sanitarnym, oświetlenie, które ma pozwolić korzystać z obiektu również w miesiącach zimowych, a także kompletną przebudowę bieżni. W planach jest stworzenie bieżni o długości 100 m z sześcioma torami oraz bieżni wokół boiska z czterema torami. Powstać mają również nowe skocznie i rzutnie.

- Miejsce przy Alei Łyska to podstawowy obiekt warunkujący możliwości sportowe w naszym mieście. Szczególnie dla takich dyscyplin jak lekkoatletyka i piłka nożna - mówił podczas kwietniowej debacie o sporcie Zbigniew Niżnikiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Cieszynie, który wówczas przedstawił projekt założenia projektu modernizacji stadionu przy Alei Łyska i przebudowy kąpieliska miejskiego.

Podczas ostatniej sesji radni wrócili do tego tematu. Okazją stał się punkt w porządku obrad dotyczący nowelizacji budżetu miasta. Przekazanie MOSiR 25 tys. zł na zajęcia z gimnastyki korekcyjnej było jednoznaczne z rozpoczęciem wartej 16 mln zł inwestycji. Wątpliwości co do inwestycji ma jednak cześć radnych. Jedni krytykują przedstawiony projekt modernizacji, inni wskazują na pilniejsze wydatki w budżecie miasta.

- To jest kompromitacja dla Cieszyna. Nie można mieć takiego teatru, nie można mieć takiej Książnicy, nie można mieć takiego Wzgórza Zamkowego, a budować taki stadion. Nie można być w pewnych dziedzinach gigantem, a w innych dziedzinach być karłem - krytykował projekt radny Andrzej Łukasiak, który podkreślał, że rozbudowa stadionu według przedstawionego projektu sprawi, że Cieszyn pozbawi się możliwości organizacji mistrzostw Polski w lekkiej atletyce. Inni zwracali uwagę, że czas na dyskusję o tym, jaką funkcję miałby spełniać stadion i jak miałby dokładnie wyglądać jeszcze będzie. - Też do końca nie jestem przekonany, że to najlepszy projekt, ale zastanawiam się, czy trochę nie przesadzamy chcąc budować nie wiadomo jaki obiekt - apelował radny Krzysztof Kasztura. Wśród radnych pojawiło się również pytanie dotyczące inwestycyjnych priorytetów miasta. - Chcemy budować potężny stadion, a nie mamy dworca - mówił radny Adam Wójtowicz.

Ostatecznie burmistrz Cieszyna zdecydował się wycofać dyskusyjny punkt z porządku obrad. - Jeżeli tego zadania nie rozpoczniemy w tym roku, to w styczniu przyszłego roku kończy się pozwolenie na budowę i nie rozpoczniemy go już nigdy więcej, bezpowrotnie tracąc możliwość pozyskania środków na to zadanie - mówił Mieczysław Szczurek.

Temat modernizacji miejskiego stadionu najprawdopodobniej ponownie pojawi się w trakcie wrześniowej sesji.

Komentarze: (24)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Już niedługo II Ogólnopolskie Forum Dyrektorów OSiR. W dniach 1-2 października 2013 r. w będą „pracować” w Hotelu Willa Port Conference Resort & SPA w Ostródzie przy ul. Mickiewicza 17 (www.willaport.pl). Podobno jest organizowane na zapotrzebowanie uczestników zjazdów organizowanych pod szyldem "Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów OSiR", odbywających się w Lipowym Moście na Podlasiu w latach 2011-2012. Ciekawe czy Ktoś z naszych tam był? Jeśli tak to na jakich warunkach? Czy na delegacji? Jaki z tego pożytek ma Miasto Cieszyn? Czy była tylko dyskusyjna harówa czy coś jeszcze. Bo chyba większość z cieszyniaków nie wie dokładnie jaki jest cel przyświeca myśli państwa dyrektorstwa o konsolidacji OSiR-ów. Może na samorządowej kasie chcą sobie spółeczki potworzyć. Ciekawe czy centrum tego „biznesu” będzie w Kraju czy na Kajmanach? W każdym razie mamy już Forum Dyrektorów a jak się skonsolidują to już bodaj „bez kija nie podchodź”. Kto zrzeszonego Dyrektora ruszy ze stołka? Pierwsze Forum było też w zacnym miejscu w Jachrance w 2012 r.. Ciekawe o jakich to potrzebach lokalnych społeczeństw chcą dyskutować dyrektory? Może np. SPA dla wszystkich. Może np. obligatoryjna poranna gimnastyka na Rynku. Może Ktoś będzie w tamtych stronach i podejrzy, z pewnością tajne i zamknięte, obrady Dyrektorów. Może wysłać kontrolę z UM?

pozyskiwanie środków - to burmistrz potrafi najlepiej, pozyskiwać a my zapłacimy za kredyty w podatkach za psy, ścieki, podatku deszczowym, śmieciowym. Burmistrz ma stałą pensję ze społecznych pieniędzy. Nie płaci ZUS-u / ma opłacany ZUS ze społecznych środków/.Burmistrz to ma klawe żicie.

pozyskuje miesięcznie ładne pieniądze - co prowda to prowda.

pozoranctwo miasta a miejsc pracy nie przybywa. Kolesie ustawia przetargi, klapa, buźka gwoździk do trumny.

Jak dla mnie 16 mln to kpina na inwestycję w grajdołku. Już jest hala za 36 mln.

Wyjaśnione z tym M'c Donaldem czy nie? Była afer(k)a, czy nie? Myśli Ktoś o Tym Mieście, czy nie?

Sprawa zarżnięta na maxa. Szczurek już szykuje kolejne 4 lata degrengolady w miescie. Jak znam cieszyników to znów wybiorą tego mistrza chaosu.

jak dla mnie powinni rozpocząć budowe obiektu ale głownie z myślą o lekkiej atletyce ;)

jak dla mnie powinni rozpocząć budowe obiektu ale głownie z myślą o lekkiej atletyce ;)

Od kiedy to hrabia cieszyńskiego nibysportu p. Niżnikiewicz taki propiłkarski? Przecież miasto ledwo gra w A klasie z okolicznymi wioskami. No a może tu chodzi i inwestycję na której można robić wałki? Boiska pod Wałką a raczej wałkiem powinno nosić im. Niżnikiewicza

16 mln na kolejną absurdalną inwestycję w naszym Cieszyna? To chyba już totalna degrengolada. Piast Cieszyn dostaje per saldo 60 zł dotacji a tu 16 mln na obiekt. Najpierw drużyna a potem remonty. Zresztą miasto już jest totalnie zadłużone i obwieszone nawisem kosztów budżetowych.

Ale se ktos jaja robi z tych radnych. 25 tysiecy na przedluzenie pozwolenia na budowe. Zapytal ktos po co ta kasa.Nie, bo pojecia nie maja. Wazne ze OSP utwardzili droge.

@ Mach
Jaki Ty mądry jesteś...Robisz swoją wiedzą i kompetencją oszałamiające wrażenie !

By zniżyć się do Twojego poziomu należało by napisać w Twoim stylu takie zdanie-@ "Anonimie jakiś Ty anonimowy ta konspiracja robi z Ciebie wyjątkowego anonima.

Cieszyn w mojej opinii na chwilę obecną jest miastem przeinwestowanym. Skoro realnie dochody miasta spadają a kluczowa inwestycja jakim jest przebudowa kanalizacji pogrążyła miasto w chaosie komunikacyjnym i wepchnęła miasto w zapaść finansową dyskutowanie o nowym zadaniu inwestycyjnym wskazuje na kompletną niekompetencje organów prowadzących finanse miejskie.Najpierw trzeba mieć z czego brać by rozpocząć realizację nowej inwestycji. W takim przypadku wprowadzając pod obrady projekt nowego zadania podaje się możliwości jego realizacji tj. źródła finansowania i czas realizacji oraz określa się koszty utrzymania nowej inwestycji i kto będzie obiekt utrzymywał. To wszystko powinien zawierać projekt. Skoro powstał projekt i zostało wydane pozwolenie na budowę ,to pytam -jak to jest możliwe ,że rada miejska dopiero teraz rozpoczęła na ten temat dyskusję? Takie debaty powinny poprzedzać zlecenie opracowania dokumentacji projektowej i wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Projektowanie na tzw. półkę jest rażącą niegospodarnością. Rozumiem aspiracje szkoda ,że nie są one konfrontowane z możliwościami budżetu.

Panie Burmistrzu proszę nie iść śladami Bin Ladena. Terroryzowanie to sobie Pan może uprawiać w domu. Jeśli Ktoś wydał pieniążki na rozpoczęcie realizacji niepraktycznego zadania to niech teraz odpowiada. Poza tym Radni sobie kpiny z ludzi urządzają. 25 t. zł na gimnastykę korekcyjną i 50 t. zł na wzrost kosztów administracji. Słuszna uwaga, że jak nie dworca to nie ma prawa dobre funkcjonowanie takiego obiektu. Nie ma nawet dobrego dojazdu. Tata Termalika ma dojazd a na salony się nie pcha. Sądzę przy tym, że Nikt w Mieście nie zgodzi się na całkowity zakaz używania samochodów w dni imprez ogólnopolskich. Samochód nr 0001 przykładu nie daje. Na koniec może warto wszystkim przypomnieć, że żadna inwestycja w cieszyńskim nie skończyła planowanymi kosztami. Jeżeli koszt skoczni przekroczył pierwotnie planowanie ponad przynajmniej 5 razy to w tym przypadku będzie podobnie.

Fakt inwestycja zbędna w czasie gdy niema pieniędzy na inne ważniejsze inwestycje. Argument, że kończy się pozwolenie na budowę to albo gra na niewiedzy radnych albo niechęć Pana Burmistrza do jakichkolwiek kompromisów, bo wystarczy zrobić niewielką rzecz w ramach inwestycji wpisać do dziennika budowy i znowu kilka lat spokoju!!!! Polityka jak nic :( A gdzie w tym wszystkim działanie na rzecz Cieszyna!!!

Na taki jak w Cieszynie ,,sport" to ten istniejący jest za dobry, wystarczy troche kosmetyki. Jak będą w Cieszynie dobrzy organizatorzy to będą i sportowcy, wtedy na stadion też się znajdą pieniądze, A tak po co ? żeby świeciło pustkami i cały rok nic się tam nie działo ?

Tak, bo jesteśmy takim gigantem w piłce nożnej, że wypasiony stadion na kilka imprez w roku to priorytet! Co tam drogi, dworzec PKP/PKS, jakieś kamieniczki, szkoły i przedszkola... Ważne żeby jeden z drugim cwaniakiem był zadowolony. Ilu mieszkańcom to służy?
A z tym "nie rozpoczniemy go już nigdy więcej, bezpowrotnie tracąc możliwość pozyskania środków na to zadanie" to bzdura. Można się postarać o kolejne pozwolenie na budowę w razie potrzeby. Środki unijne będą do 2020 roku. Przede wszystkim są pilniejsze zadania!

I będzie to inwestycja z cyklu "never ending story" jak z modernizacją stadionu Kuźni Ustroń, która trwa ho,ho,ho! Czyli od 2008 roku!

Stadion powstanie aby pan Niżnikiewicz mógł potem się chwalić: "Ja, to ja stałem za rozwojem sportu. Zbudowalyśmy halę wielofunkcyjną na wystawę kotów, zbudowalyśmy nowy stadion by hulał po nim wiatr. To wszystko Ja. Ja, Zbigniew Niżnikiewicz! I żaden radny nie zarzuci mi, co nie tera niekompetencji i braku gospodarności".

Fakt, faktem nowy stadion by się przydał. Ale po co nowy, jak w MOSIRze stare dziadki?

Dyć na A-klase to wom styknie. Po co wydować 16 mln na Aklase bo niewidzym aby cosik więcej tam było... j

pozdr

Równie ważny temat ZZOZ Cieszyn http://www.youtube.com/watch?v=Dyql0dCkrgg

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama