, środa 19 czerwca 2024
Czy Cieszyn jest brudnym miastem? (sonda)
W centrum znienawidzone przez wszystkich psie odchody i nagminny brak koszy. Zaśmiecona jest również wizytówka naszego miasta czyli „ Studnia Trzech Braci. Jak to mówią, jak nas widzą tak nas piszą. fot: FJDDodaj do Facebook

Czy Cieszyn jest brudnym miastem? (sonda)

UM
Czy Cieszyn jest brudnym miastem? (sonda)

Walajace się śmieci wokół koszy to codzienny widok.

Czy Cieszyn jest miastem czystym? Trudno będzie odpowiedzieć, że tak. Zima jest takim okresem gdy brak liści i traw odkrywa zalegające śmieci skryte w krzakach i przy drogach. W centrum znienawidzone przez wszystkich psie odchody i nagminny brak koszy. Zaśmiecona jest również wizytówka naszego miasta czyli „Studnia Trzech Braci". Jak to mówią, jak nas widzą tak nas piszą.

Cieszyn przez odwiedzających turystów oceniany jest różnie. Wszystko zależy od tego skąd do nas przyjeżdżają. Śląsk raczej nas za czystość pochwali, ale jeśli ktoś przyjedzie z bardziej turystycznych miejsc dostrzega brud, a przede wszystkim brak koszy. Niestety koszy w mieście nie przybędzie, bo zakupione ostatnio nowe pojemniki przeznaczone są na wymianę starych. Spory problem jest na szlakach często uczęszczanych przez turystów, czyli np. ul. Hażlaska, która prowadzi na Cmentarz Żydowski. Brak koszy powoduje, że śmieci walają się na poboczach. Podobny problem mamy z wszechobecnymi niedopałkami papierosów. Te leżą dosłownie wszędzie, nawet w ścisłym centrum. Jak twierdzą pytani przechodnie to spory problem. Urzędnicy przekonują nas jednak, że czystość Cieszyna to dla nich priorytet. Czy tak jest niech ocenią Państwo sami.

Rzecznik UM Katarzyna Koczwara w spawie odpowiada:

Aspekt ustawionych na terenie miasta koszy został szczegółowo zweryfikowany. Dział Zieleni Miejskiej i Oczyszczania Miasta Miejskiego Zarządu Dróg w Cieszynie został zobowiązany do przeprowadzenia wizji w terenie wskazanych w zapytaniu lokalizacji. Zgodnie z przedstawionym materiałem na ul. Menniczej znajduje się 5 pojemników na odpady komunalne:
naprzeciw skrzyżowania z ul. Olszaka, przy skrzyżowaniu z ul. Bożniczą, przy teatrze (obok słupa ogłoszeniowego), pomiędzy parkingiem, a skrzyżowaniem z ul. Głęboką.

Z kolei na skwerze obok teatru znajduje się kosz na psie odchody. Ponadto na ul. Hażlaskiej, idąc w kierunku Cmentarzy Żydowskich znajdują się 2 kosze na śmieci zlokalizowane przy schodach, pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Frysztacką, a skrzyżowaniem z ul. św. Jerzego. W ostatnich tygodniach zakupiono 13 nowych koszy – 12 zastąpiło stare, których renowacja była już nieopłacalna, jeden został postawiony na parkingu przy ul. Miarki.

- Obecnie na terenie miasta znajduje się 296 szt. pojemników na odpady komunalne na drogach publicznych w tym 86 szt. na przystankach komunikacji miejskiej. Natomiast w parkach i na skwerach znajduje się 173 szt. koszy na śmieci. Na terenie miasta zamontowano również 17 szt. koszy na psie odchody i 6 szt. zasobników na woreczki do sprzątania psich nieczystości, przy których znajdują się kosze na odpady komunalne – wymienia Wiesław Sosin, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Cieszynie.

Tereny zieleni miejskiej to istotny element systemu przestrzeni publicznej miasta. Parki i skwery traktowane są na równi z placami i ulicami, gdyż są strategicznym czynnikiem wyposażenia miasta. Dynamika zmian miejskich ekosystemów jakimi są parki, zieleńce, zieleń przyuliczna, wymaga wypracowania odpowiednich narzędzi w ich planowaniu i zarządzaniu, aby zapewnić odpowiednią jakość życia mieszkańców. W tym celu miasto zostało podzielone na strefy. Wskazany podział pozwolił na sprecyzowanie częstotliwości wykonywanych prac takich jak opróżnianie koszy, ręczne zamiatanie, koszenie, czy też pielęgnację krzewów.

Tereny, których utrzymane wymaga dodatkowych nakładów pracy to rejony, w których nagminnie spotykamy się nie tylko z wandalizmem, zniszczonymi elementami małej architektury, ale również z niewyobrażalnymi ilościami śmieci, które są regularnie sprzątane przez pracowników Działu Zieleni Miejskiej i Oczyszczania Miasta, mowa tutaj przede wszystkim o Parku Św. Trójcy, Parku Liburnia, Parku Kościelnym, jak również Al. Piastowskiej – dodaje dyrektor MZD w Cieszynie.

Porządek w przestrzeni miejskiej jest jednym z działań priorytetowych dla Burmistrz Miasta Cieszyna.

- Cały czas usprawniane są działania mające na celu poprawę czystości w mieście. Wprowadzono raportowanie wizji lokalnych, kontrole czystości odbywają się dodatkowo w godzinach wczesno-porannych, popołudniowych a także w weekendy. Wystąpiono do Zespołu Kuratorskiego Służby Sądowej o kierowanie do MZD skazanych wykonujących karę pozbawienia wolności celem odpracowania prac społeczno-użytecznych. Od 1 stycznia 2020 r. MZD przejął zarządzanie przystankami autobusowymi i przestrzenią wokół nich. Cały czas prowadzone są także działania edukacyjne nie tylko mające na celu promocję wdrażania proekologicznych postaw, ale także wskazujących naszą, mieszkańców i turystów, współodpowiedzialność za przestrzeń miejską – wyjaśnia Gabriela Staszkiewicz.

Sonda wśród mieszkańców do wysłuchania pod artykułem.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dobrze że gołębie przestały stać w centrum, na chodnikach już nie śmierdzi

To jak wygląda miasto jeśli chodzi o śmieci świadczy o nas mieszkańcach. Sami śmiecimy. A potem z naszych podatków płacimy za sprzątanie. Szkoda, że Redakcja na to nie zwróciła uwagi w swoim, kolejny raz niestety, tendencyjnym tekście.

Zamiast opowiadać o rzekomej czystości miasta i odpowiedniej ilości kubłów na śmieci proponuję p. burmistrz, jej rzeczniczce i p. dyrektorowi małą wycieczkę na ulice Chrobrego, Dworkową i Spokojną i w okolice szpitala. Śmieci leżą na chodnikach i trawnikach,przerażająca ilość butelek po tzw. małpkach, po piwie i innych napojach wyskokowych. A koszy kompletny brak, mieszkańcy sprzątają sami butelki ustawiane na podmurówkach płotów. Parki i skwery w mieście są wystarczająco "zakoszowane" (np. lasek miejski, Aleja Łyska czy Bolko Kantora) w przeciwieństwie do miejsc, gdzie przewija się mnóstwo ludzi (właśnie okolice szpitala, pobliskiej Biedronki, przychodni Ubezpieczlania).

jakby Cieszyn byl czysty, to nadworny fotograf do zdjec nie musialby uzywac drona :D

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama