, czwartek 29 luty 2024
Czesi chcą otworzyć granice, ale nie z Polską
W przypadku Polski problemem jest sytuacja epidemiologiczna na Śląsku. Wiceminister Prymula uważa, że granice z Polską nadal powinny zostać zamknięte. fot: UMDodaj do Facebook

Czesi chcą otworzyć granice, ale nie z Polską

red.mat.pras.
Granica z Austrią już niedługo powinna zostać ponownie otwarta. Z taką propozycją wyszedł do rządu wiceminister zdrowia Roman Prymula. Na granicach ze Słowacją ruch również mogłyby powrócić jednak w przypadku Niemiec i Polski sytuacja jest już bardziej skomplikowana.

Podczas gdy w przypadku Austrii nie ma powodu, aby się wahać, w przypadku Słowacji problemem jest rozprzestrzenianie się covid-19 w lokalnych osadach romskich, z których wirus mógłby się szerzyć poprzez migrację. Mimo to poseł przekonuje, że te granice również mogą zostać otwarte.

W przypadku Polski problemem jest sytuacja epidemiologiczna na Śląsku. Wiceminister Prymula uważa, że granice z Polską nadal powinny zostać zamknięte.

Według niego sytuacja w Bawarii również nie jest idealna. „Będziemy musieli to rozważyć, widzę ryzyko” – powiedział Prymula w jednej z czeskich telewizji i podkreślił, że jest zaskoczony informacją, że Austria zamierza otworzyć granicę z Niemcami.

Wiceminister zdrowia nie podał daty otwarcia granic. „Nie sądzę, że obecna sytuacja potrwa długo” - powiedział. Zapytany, czy można spodziewać się otwarcia tych granic w tym tygodniu, odpowiedział, że „teoretycznie wszystko jest możliwe”.

Minister spraw zagranicznych Tomáš Petříček (ČSSD) dodał następnie w czeskiej telewizji, że wstępnie ustalony termin otwarcia granicy z Austrią można przełożyć z 8 czerwca na wcześniejszy termin. Według niego trwają negocjacje ze stroną austriacką.

Z Chorwacji bez testów i kwarantanny

Według Prymuli powrót do Czech będzie różny w zależności od kraju, z którego wyjeżdżamy. „Będą różnice między krajami” - podkreśliła Prymula.
Według niego testy w Chorwacji nie będą potrzebne i ludzie nie będą musieli ich przeprowadzać nawet po powrocie. W przypadku powrotu z Niemiec lub Polski ludzie prawdopodobnie będą musieli przejść kwarantannę lub poddać się badaniom.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama