, niedziela 23 czerwca 2024
Nowe zasady przekraczania granic
Od teraz wracający zza granicy pracownicy zatrudnieni w krajach UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, osoby pracujące w służbie zdrowia i ośrodkach pomocy społecznej oraz pracownicy transgraniczni nie będą zmuszeni do poddawania się dwutygodniowej izolacji. fot: SMDodaj do Facebook

Nowe zasady przekraczania granic

UM
Część osób będzie zwolniona z odbywania 14-dniowej kwarantanny po przekroczeniu granicy - zapisano w nowym rozporządzeniu Rady Ministrów. Ułatwienia mają dotyczyć lekarzy, pracowników pomocy społecznej, rodziców dowożących dzieci do szkoły i tych, którzy na co dzień zatrudnieni są w Unii Europejskiej.

Wracający zza granicy pracownicy zatrudnieni w krajach UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, osoby pracujące w służbie zdrowia i ośrodkach pomocy społecznej oraz pracownicy transgraniczni nie będą zmuszeni do poddawania się dwutygodniowej izolacji.

Obowiązkowa kwarantanna po powrocie zza granicy, była szczególnie uciążliwa dla osób, które mieszkają w Polsce a pracują u jednego z naszych sąsiadów, bądź odwrotnie - mieszkają w innym kraju Unii Europejskiej, a w Polsce wykonują zawód. Pracownicy transgraniczni wielokrotnie upominali się o swoje prawa, wskazując, że obostrzenia związane z koronawirusem właściwie paraliżują ich dotychczasowe życie.

Możliwość przekraczania granicy bez konieczności odbywania kwarantanny tylko częściowo rozwiązuje problemy Polaków zatrudnionych w Czechach. Tamtejsze przepisy nakładają na pracowników transgranicznych obowiązek comiesięcznych testów na koronawirusa.

Z obowiązku zostają zwolnione też dzieci chodzące do szkoły w innym kraju oraz dowożący ich rodzice. Wcześniej taką możliwość mieli wyłącznie uczniowie, co w przypadku najmłodszych właściwie uniemożliwiało uczęszczanie na zajęcia. W niektórych krajach UE, graniczących z Polską (np. Czechach), lekcje zostały już bowiem wznowione.

W momencie przekroczenia granicy należy przedstawić straży granicznej dokumenty dowodzące, że przekroczenie przez nas granicy jest uzasadnione. Tylko wtedy będziemy mogli uniknąć 14-dniowej kwarantanny.
Kwarantanny nie stosuje się wobec np. rolników. Osoby, które przekraczają granicę kraju, aby pracować na gospodarstwie rolnym, znajdującym się na terytoriach dwóch państwa, mogą dalej swobodnie przekraczać granicę, bez zmartwień o konieczności odbycia kwarantanny

Wcześniej z obowiązku kwarantanny zostali zwolnieni kierowcy zawodowi, którzy podróżują po trasach międzynarodowych. Ci kierowcy również nie podlegają obowiązkowi odbycia dwutygodniowej kwarantanny po powrocie do Polski.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama