, wtorek 5 marca 2024
Cieszyńska solidarność dla klimatu
Włodarze i radni kilkunastu polskich miast podpisali i ogłosili deklarację „Solidarności dla klimatu”. W tym gronie znalazł się również Cieszyn. fot: PTWPDodaj do Facebook

Cieszyńska solidarność dla klimatu

KT
W miniony poniedziałek (10 grudnia), podczas trwającego w Katowicach szczytu klimatycznego COP 24, włodarze i radni kilkunastu polskich miast podpisali i ogłosili deklarację „Solidarności dla klimatu”. W tym gronie znalazł się również Cieszyn. Przedstawicielką nadolziańskiego miasta była radna Irena Kudzia z Klubu Radnych Rady Miejskiej Cieszyna Siła.

Podpisana deklaracja ma oznaczać podjęcie konkretnych wspólnych działań na rzecz ochrony klimatu, zrównoważonego rozwoju i poprawy jakości życia mieszkańców. Przykładami takich działań ma być na przykład wymiana oświetlenia w miastach na energooszczędne (technologia LED) czy zwiększenie wykorzystywania w miejskich budynkach energii odnawialnej. Przedstawiciele miast, którzy zdecydowali się podpisać deklarację, uważają, że polityka klimatyczna i energetyczna powinny iść ze sobą w parze.

Idea „Solidarności dla klimatu” powstała w gronie Miast Progresywnych. To sieć nowo wybranych włodarzy, która powstała w 2015 roku z inicjatywy Roberta Biedronia, byłego prezydenta Słupska. Włodarze, którzy znaleźli się w tym gronie deklarują chęć wprowadzania najlepszych rozwiązań miejskich, podpatrywania dobrych praktyk innych miast, pomysłów na oszczędność, szukania dobrych rozwiązań ekologicznych, nowoczesnych i proobywatelskich. Radni Cieszyna z klubu Siła chcą przekonać burmistrz Gabrielę Staszkiewicz do tego, by włączyła Cieszyn do sieci Miast Progresywnych.

- Należy bezzwłocznie podejmować inicjatywy, mające na celu poprawę komfortu życia. Szczególnie w ekologii, trzeba pamiętać o małych, prostych działaniach np. wymianie oświetlenia na energooszczędne w szkołach i budynkach użyteczności publicznej – pisze na swoim profilu na Facebooku Klub Radnych Rady Miejskiej Cieszyna Siła – Nasza praca musi wychodzić daleko poza granice miasta czy powiatu. Dzisiaj oderwanie od problemów globalnych jest wyjątkowo zgubne i może prowadzić do dramatycznych konsekwencji. Jeśli chodzi o ekologię, dzwonek wybrzmiewa po raz ostatni – podkreśla klub Siła.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ludzie poczciwi i łatwowierni uwierzyli, że mogą uczestniczyć w walce o klimat o którym skądinąd wiemy, że zmieniał się już na przestrzeni dziejów to w jedną, to w drugą stronę nawet wtedy, gdy żadnego przemysłu na świecie jeszcze nie było. Zaletą takiego pomysłu jest to, że walkę o klimat można prowadzić nawet do końca świata i nieźle na tym zarabiać!
A tak naprawdę chodzi o to, by państwa głupie i słabe nakłonić do rezygnacji z dostępnych dla nich surowców energetycznych i do kupowania innych, które chętnie będą im sprzedawać państwa mądre i silne.
Tego jednak nie można otwarcie powiedzieć.

Radna myśli globalnie i to się chwali. Radna trzyma rękę na pulsie aktualnych trendów i to też się chwali. Radna ma dobry pomysł - ekologiczny, nowoczesny i proobywatelski. Rence same składają się do gromkich braw.
Klub Radnych Rady Miejskiej Cieszyna Siła wchodzi do gry z głośnym przytupem!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama