W miniony poniedziałek (10 grudnia), podczas trwającego w Katowicach szczytu klimatycznego COP 24, włodarze i radni kilkunastu polskich miast podpisali i ogłosili deklarację „Solidarności dla klimatu”. W tym gronie znalazł się również Cieszyn. Przedstawicielką nadolziańskiego miasta była radna Irena Kudzia z Klubu Radnych Rady Miejskiej Cieszyna Siła.
Podpisana deklaracja ma oznaczać podjęcie konkretnych wspólnych działań na rzecz ochrony klimatu, zrównoważonego rozwoju i poprawy jakości życia mieszkańców. Przykładami takich działań ma być na przykład wymiana oświetlenia w miastach na energooszczędne (technologia LED) czy zwiększenie wykorzystywania w miejskich budynkach energii odnawialnej. Przedstawiciele miast, którzy zdecydowali się podpisać deklarację, uważają, że polityka klimatyczna i energetyczna powinny iść ze sobą w parze.
Idea „Solidarności dla klimatu” powstała w gronie Miast Progresywnych. To sieć nowo wybranych włodarzy, która powstała w 2015 roku z inicjatywy Roberta Biedronia, byłego prezydenta Słupska. Włodarze, którzy znaleźli się w tym gronie deklarują chęć wprowadzania najlepszych rozwiązań miejskich, podpatrywania dobrych praktyk innych miast, pomysłów na oszczędność, szukania dobrych rozwiązań ekologicznych, nowoczesnych i proobywatelskich. Radni Cieszyna z klubu Siła chcą przekonać burmistrz Gabrielę Staszkiewicz do tego, by włączyła Cieszyn do sieci Miast Progresywnych.
- Należy bezzwłocznie podejmować inicjatywy, mające na celu poprawę komfortu życia. Szczególnie w ekologii, trzeba pamiętać o małych, prostych działaniach np. wymianie oświetlenia na energooszczędne w szkołach i budynkach użyteczności publicznej – pisze na swoim profilu na Facebooku Klub Radnych Rady Miejskiej Cieszyna Siła – Nasza praca musi wychodzić daleko poza granice miasta czy powiatu. Dzisiaj oderwanie od problemów globalnych jest wyjątkowo zgubne i może prowadzić do dramatycznych konsekwencji. Jeśli chodzi o ekologię, dzwonek wybrzmiewa po raz ostatni – podkreśla klub Siła.
Ludzie poczciwi i łatwowierni uwierzyli, że mogą uczestniczyć w walce o klimat o którym skądinąd wiemy, że zmieniał się już na przestrzeni dziejów to w jedną, to w drugą stronę nawet wtedy, gdy żadnego przemysłu na świecie jeszcze nie było. Zaletą takiego pomysłu jest to, że walkę o klimat można prowadzić nawet do końca świata i nieźle na tym zarabiać!
A tak naprawdę chodzi o to, by państwa głupie i słabe nakłonić do rezygnacji z dostępnych dla nich surowców energetycznych i do kupowania innych, które chętnie będą im sprzedawać państwa mądre i silne.
Tego jednak nie można otwarcie powiedzieć.
Radna myśli globalnie i to się chwali. Radna trzyma rękę na pulsie aktualnych trendów i to też się chwali. Radna ma dobry pomysł - ekologiczny, nowoczesny i proobywatelski. Rence same składają się do gromkich braw.
Klub Radnych Rady Miejskiej Cieszyna Siła wchodzi do gry z głośnym przytupem!
Dodaj komentarz