, czwartek 30 listopada 2023
Nowa atrakcja turystyczna na granicy
Po stronie polskiej na odcinku Al. Piastowskich od ulicy Zamkowej do ulicy Sportowej wykonane zostaną prace związane z zabezpieczeniem zbocza Młynówki oraz budową odpowiedniej szerokości szlaku turystycznego z wydzieleniem pasa pieszego i rowerowego. fot: cieszyn.plDodaj do Facebook

Nowa atrakcja turystyczna na granicy

DR
5 grudnia br. na Alejach Piastowskich w Cieszynie rozpoczęły się prace związane realizacją projektu „Open Air Museum. Cieszyn. Český Tĕšín” - zrewitalizowane zostaną oba brzegi Olzy. Celem prac jest podniesienie atrakcyjności turystycznej i zwiększenie zainteresowania turystów tymi terenami. Efektami będziemy mogli się cieszyć prawdopodobnie w najbliższe wakacje.

Oba brzegi Olzy zostaną poddane rewitalizacji. Po stronie polskiej na odcinku Al. Piastowskich od ulicy Zamkowej do ulicy Sportowej wykonane zostaną prace związane z zabezpieczeniem zbocza Młynówki oraz budową odpowiedniej szerokości szlaku turystycznego z wydzieleniem pasa pieszego i rowerowego. Trasa na tym odcinku zostanie również oświetlona. Dodatkową atrakcją ma być ekspozycja muzealna położona wzdłuż szlaku. Pojawić się mają także elementy małej architektury miejskiej – ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, siedziska indywidualne. Po stronie czeskiej powstanie odpowiednio oświetlony szlak pieszo-rowerowy. Teren zostanie zrewitalizowany i przygotowany pod elementy ekspozycji wraz z elementami małej architektury miejskiej. Pojawi się tam również Centrum Informacji Turystycznej, które zostanie wyposażone w materiały promocyjne w polskiej, czeskiej i angielskiej wersji językowej. Powstanie strona internetowa muzeum. Na zakończenie realizacji projektu zostanie zorganizowana konferencja otwierająca muzeum.

Zwiedzanie muzeum będzie rozpoczynać się przy ul. Sportowej (oś chronologiczna historii miasta od czasów piastowskich - na tablicach położonych wzdłuż Olzy) kończyć się będzie przy budynku byłej strażnicy. Tablica informująca o podziale miasta umieszczona będzie na Moście Przyjaźni, po czeskiej zaś stronie oś chronologiczna prowadzić będzie do współczesności. Po obu stronach rzeki umieszczonych będzie jeszcze po 5 tablic – city lightów z funkcją hot –spotów i kiosk multimedialny. Zostanie też opracowana aplikacja mobilna z elementami augmented reality (system łączący świat rzeczywisty z generowanym komputerowo), która pozwoli zapoznać się z historycznymi widokami miejsc wokół Olzy.

- Celem projektu jest podniesienie atrakcyjności turystycznej w oparciu o ofertę turystyczną zbudowaną wokół fenomenu i dziedzictwa miasta podzielonego, a uczynienie tego dosłownie w miejscu granicznym powinno przynieść zainteresowanie nowych grup docelowych. Projekt zakłada zwiększenie odpowiedzialności miast o ok. 8000 turystów/rok – informuje Barbara Stelmach-Kubaszczyk z Urzędu Miejskiego w Cieszynie - Warto podkreślić, że „Open Air Museum. Cieszyn. Český Tĕšín” to nowy produkt turystyczny położony na obu nabrzeżach Olzy, który będzie próbą opowiedzenia o historii i dziedzictwie miasta podzielonego, od różnych aspektów postrzegania pojęcia granicy i mostów do historii podzielonych rodzin, przyjaciół, zwykłych ludzi. Na otwartej przestrzeni brzegów Olzy wykorzystane zostaną zarówno klasyczne nośniki informacji (tablice) jak i nowocześniejsze (city lighty), które poprzez Internet pozwolą na skorzystanie z zasobów strony internetowej dedykowanej Open Air Museum – dodaje.

Koszt realizacji oszacowano na kwotę 3 012 100,00 zł. Zgodnie z umową transgraniczną dofinansowanie zadania ze środków zewnętrznych zostało przyjęte na kwotę nie większą niż 326 777, 69 euro, tj. na dzień dzisiejszy 1 408 967,37 zł. Przewidywany termin zakończenia projektu to 30 czerwca 2019 r.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Wszystko to piękne wzniosłe i strzeliste ale "klamrą spinającą" w/w projekt powinna chyba być kładka pieszo- rowerowa przybudowana do mostu kolejowego /była w projekcie Ciesz się Cieszynem- Ogród dwóch brzegów/ niestety jak zwykle na projekcie się skończyło/. A prawda jest taka, że spacerowicze i rowerzyści przemieszczają się przez Olzę po moście kolejowym /sam to robię- tak wiem że to nielegalne i niebezpieczne/ i ino patrzeć jak kogoś przejedzie pociąg- jedna ofiara na Dojazdowej już była. A po niewątpliwym sukcesie w/w projektu ruch pieszy w tym rejonie znacząco wzrosnie.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama