, piątek 29 marca 2024
Polacy i Czesi chcą poprawić jakość powietrza w województwach śląskim i morawsko-śląskim
W spotkaniu udział wzięli m.in. Aleksandra Banasiak, członek Zarządu Województwa Śląskiego, Michał Luty - wiceprezydent Katowic, Petr Kajnar - prezydent Ostrawy, Miroslava Novák - wojewoda morawsko-śląski. fot: J. Urban/www.ostrava.cz



Dodaj do Facebook

Polacy i Czesi chcą poprawić jakość powietrza w województwach śląskim i morawsko-śląskim

STEFAN MAŃKA
O tym, w jaki sposób poprawić jakość powietrza, niedawno rozmawiali przedstawiciele Ostrawy, Katowic oraz województw śląskiego i morawsko-śląskiego. To, że problem jest, już wszyscy wiedzą, teraz czas na wspólne działania - tak w skrócie można podsumować międzynarodowe spotkanie w Ostrawie.

Jednym z powodów spotkania były wyniki badań, które końcem maja otrzymała Ostrawa. Wykazały one istotny wpływ Polski na zanieczyszczenie powietrza w Ostrawie oraz w całym regionie. Na 22 analizowane w badaniu dni, tylko w 4 przypadkach źródło zanieczyszczeń nie pochodziło z Polski.

Już wtedy prezydent Ostrawy - Petr Kajnar zapowiadał opracowanie własnego planu rozwiązania problemu zanieczyszczonego powietrza, uznając za niewystarczające działania podejmowane przez czeskie Ministerstwo Środowiska. - Przez to, że działania oddaliśmy czeskiemu rządowi, nic w tej kwestii się nie dzieje - mówił w maju Kajnar.

- W wyniku dyskusji obie strony postanowiły powołać wspólną grupę roboczą, która zajmie się przygotowaniem środków mających na celu poprawę jakości powietrza po obu stronach granicy - informuje Andrea Vojkovská, rzeczniczka ostrawskiego magistratu i dodaje, iż konieczne jest przyspieszenie działań, tak aby konkretne projekty i ich finansowanie rządy obu państw mogły wpisać do nowego, unijnego okresu programowania w latach 2014-2020.

Norma PM10 składa się z dwóch wartości dopuszczalnych: stężenie o wysokości 50 mikrogramów (µg)/m3, mierzone w okresie 24 godzin. Wartość ta może zostać przekroczona przez nie więcej niż 35 dni w roku kalendarzowym oraz stężenie o wysokości 40 µg/m3, mierzone w okresie roku kalendarzowego, którego przekroczenie nie jest dopuszczalne.

Z ostatnich badań jakie w lipcu przedstawiła bielska delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach wynika, iż powiat cieszyński znajduje się w klasie "C" pod względem stanu czystości środowiska. Klasa "C" oznacza, że w kwestii zanieczyszczenia pyłem PM10, zanieczyszczenie przekraczające normy, występuje częściej niż 35 dni w roku. W 2011 r. średnioroczne stężenie pyłu PM10 na stacji monitorującej przy ul. Mickiewicza w Cieszynie wyniosło 37 uq/m3. Wzrosło ono w porównaniu do lat ubiegłych. W 2010 roku było to 35 uq/m3, 2009 roku - 32 uq/m3, 2008 roku - 31 uq/m3.

Stworzony wspólnymi siłami międzynarodowy projekt, miałby kłaść szczególny nacisk na największe źródła zanieczyszczeń, którymi według jego autorów są przemysł, transport oraz stare, przydomowe piece centralnego ogrzewania. Jeśli dojdzie do jego realizacji, będzie to pierwsze tego typu, wspólne działanie mające na celu poprawę jakości powietrza na granicy polsko-czeskiej. - Teraz musimy szybko i dokładnie określić co i w jakim stopniu wpływa na zanieczyszczenie powietrza. Na tej podstawie będziemy mieli o czym rozmawiać na następnym spotkaniu. Analiza naszego powietrza, za czeską granicą musi być przygotowana jak najszybciej - do miesiąca - powiedział podczas spotkania Michał Luty, wiceprezydent Katowic.

Oprócz Lutego, w spotkaniu udział wzięli m.in. Aleksandra Banasiak, członek Zarządu Województwa Śląskiego, Petr Kajnar - prezydent Ostrawy, Miroslava Novák - wojewoda morawsko-śląski, przedstawiciele czeskiego instytutu zdrowia, czeskiej inspekcji środowiska (ČIŽP) oraz czeskiego instytutu hydrometeorologicznego (ČHMÚ).

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Około 12 lat temu, gdy rozpętała się wrzawa wokół rozbudowy elektrowni na Zaolziu Czesi twierdzili, że nastąpi radykalna poprawa jakości powietrza, bo stare kotły zostaną wyłączone z produkcji. Czy ktoś zadał sobie trud sporządzenia bilansu emisji przed i po rozbudowie? Pytanie retoryczne. My nie mamy takiej możliwości, a Czesi nie mają w tym interesu. Hipokryzją jest stwierdzenie, że to Polska ma znaczący wpływ na fatalne powietrze w Ostrawie, która sama jest lasem kominów. Tytuł artykułu jest nieprzemyślany. Może Autor podpowie, co zmieni powołanie kolejnej komisji? Wiem, że nic. Znam sposób na poprawę jakości powietrza. Zmienić miejsce zamieszkania.

Proszę przyjść wieczorem na osiedle "Banotówka" i zobaczyć jak wygląda zadymianie powietrza przez domy mieszczących się poniżej osiedla - makabra i na to nie ma mocnych.

Tak zwana niska emisja jest w całej Polsce, w Czechach też. Dlaczego tak fatalna jakość powietrza jest akurat w województwie śląskim i w okręgu północnomorawskim? Dlatego, że głównym winowajcą jest PRZEMYSŁ!!! Dlaczego przekroczenia są także latem? W Gdańsku średnioroczne stężenie PM10 wynosi 18 mikrogramów/m szesc. A w Cieszynie prawie 40! W Czeskim Cieszynie 4 razy więcej, co też powinno kogoś w końcu zastanowić, jakim cudem dochodzi do takich różnic w wynikach pomiarów w granicach jednego miasta. Niska emisja, niską emisją, ale stwierdzenie, że w tym tkwi problem jest odwracaniem uwagi od prawdziwej przyczyny.

przypuszczam, że gdyby zrobiono badania w pozostałych 343 dniach roku, to większość zanieczyszczeń pochodziłaby z Czech - wystarczy popatrzeć jak dymi Trzyniec i gdzie to leci !

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama