, niedziela 26 maja 2024
Cieszyn wnioskuje o ponad 12 mln złotych na nowy dworzec!
W planach jest generalny remont dworca kolejowego. Historyczny obiekt będący pod ochroną konserwatora zabytków przejdzie metamorfozę, natomiast mniejszy przylegający do niego budynek zostanie rozebrany. fot: ARC SPOT / Urząd Miejski w CieszynieDodaj do Facebook

Cieszyn wnioskuje o ponad 12 mln złotych na nowy dworzec!

MB
Cieszyn wnioskuje o ponad 12 mln złotych na nowy dworzec!

Wizualizacje nowego dworca w Cieszynie. Zdjęcia: Urząd Miejski w Cieszynie


Cieszyn wnioskuje o ponad 12 mln złotych na nowy dworzec!

Plac manewrowy i stanowiska na placu Hajduka.

Urząd Miejski w Cieszynie składa w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach wniosek o dofinansowanie w wysokości 12 mln 60 tys. zł. Jest to związane z planowaną przebudową węzła przesiadkowego i budową dworca. Jeśli kasa zostanie przyznana, inwestycja wystartuje już w sierpniu tego roku.

Cieszyn występuje o to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Urząd Marszałkowski ma rozpatrzyć wnioski już na przełomie maja czerwca tego roku. Jeśli kasa zostanie przyznana, cieszyński Urząd ogłosi przetargi i rozpocznie prace budowlane.

Jakie są plany tej inwestycji? W planach jest generalny remont dworca kolejowego. Historyczny obiekt będący pod ochroną konserwatora zabytków przejdzie metamorfozę, natomiast mniejszy przylegający do niego budynek zostanie rozebrany. Na placu Hajduka stanie nowy obiekt dworca autobusowego, gdzie znajdą się między innymi kasy i poczekalnie. Planowana jest przebudowa placu manewrowego dla autobusów, a także budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Bobreckiej i Hajduka i przebudowa ulicy Hajduka.

W ramach projektu zostanie także wprowadzony w życie system dynamicznej informacji pasażerskiej. Pasażer czekający na konkretny autobus z tablicy świetlnej dowie się dokładnie, za ile pojawi się na ul. Hajduka. Będzie mógł również uzyskać taką informację za pomocą aplikacji zainstalowanej w smartfonie. Ponadto nowością będzie bilet elektroniczny. W autobusach komunikacji na terenie Cieszyna mają pojawić się kasowniki-czytniki e-biletów. Pasażer wchodząc do pojazdu, przyłoży tylko e-bilet do kasownika. To rozwiązanie w zamyśle Urzędu ma być funkcjonalne i tańsze.

Jeśli wniosek miasta o przyznanie ponad 12,5 milionów złotych zostanie uwzględniony, rozpoczną się prace. Inwestycja według zamysłów Urzędu ma ruszyć w sierpniu 2016, a skończy się pod koniec 2017 roku. Jeżeli chodzi o e-bilet, to wszystkie związane z tym prace potrwają do połowy roku 2018. W planie budżetowym na 2016 r. zabezpieczono w budżecie Cieszyna kwotę 4 mln 434 tys. 460 zł na cel budowy zintegrowanego węzła przesiadkowego w Cieszynie. Zaś z uchwalonej w grudniu 2015 Wieloletniej Prognozy Finansowej dla Cieszyna wynika, że łączne nakłady finansowe na zrealizowanie tej inwestycji wyniosą: 17 mln 598 tys. 842 zł.

Komentarze: (11)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Miasto kasy nie ma i nie będzie m iało.Ale funduj nam nową komisję - pseudo ,bo jak inaczej nazwać udział w tej komisji pseudoradnych.Czy ktos zapytał ile to będzie kosztować?Dodatkowy zarobek dla członków komisji z naszych pieniędzy.Dość zabawy w samorząd panowie z CRS.

Trochę ten projekt wygląda jak stary barak ! Na dodatek ten plac manewrowy z tym zadaszeniem . To jest wielka pomyłka !

Nie wysilej się Kiepi.

co za buda

Niech Katowice zapytają nasze pseudowładze co z dworcem PKS który opchnięto za 3 mln.

Miał powstać nowoczesny węzeł przesiadkowy ! A tym czasem ten projekt jest obrzydliwy!

Na co komu nowy dworzec kolejowy w Cieszynie skoro pociągi w stronę Bielska (Skoczowa) nie kursują a w stronę Zebrzydowic przewożą głównie powietrze? Czy panowie radni z panem burmistrzem zachęcą pasażerów tak, aby z dworca pociągami jeździły tłumy ludzi napędzając koniunkturę pobliskich sklepów czy małej gastronomii ażeby kwota zainwestowana w to miejsce zwróciła się z nawiązką? Śmiemy wątpić - panowie rajcy nie kiwną w tym zakresie palcem w bucie, ewentualnie podrapią się po... głowie i powiedzą, że to nie od nich zależy. Ale wydawać na prawo i lewo miliony to nie mają skrupułów? Tu trzeba dążyć do zniwelowania długu miasta wynoszącego ponad 56mln zł a nie szukać kolejnych, nikomu nie potrzebnych wydatków...

A gdzie projekt węzła przesiadkowego który wygrał w konkursie?

A można było mieć bez nakładów dworzec PKS /po remoncie/ za coś ok 3 mln.- tylko po co 3 jest zbyt trywialne- 12 to brzmi dumnie!!!

A gdzie jest projekt węzła przesiadkowego który wygrał w konkursie?

Myslalem ze miasto juz ma kase a stary pks kosztowal 3 miliony

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama