, piątek 23 luty 2024
Cieszyn: Uchodźcy na terenie byłych koszar?
Sprawdziliśmy, czy nieoficjalne informacje o przyjęciu uchodźców na terenie byłych koszar przy ul. Wojska Polskiego w Cieszynie są prawdziwe. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Cieszyn: Uchodźcy na terenie byłych koszar?

MB
Od jakiegoś czasu pojawiają się głosy, że na terenie byłych koszar w Cieszynie znajdą lokum przyjęci przez Polskę uchodźcy. Wyjaśniamy - taka sytuacja na chwilę obecną nie jest w ogóle brana pod uwagę.

Sprawdziliśmy, czy nieoficjalne informacje o przyjęciu uchodźców na terenie byłych koszar przy ul. Wojska Polskiego w Cieszynie są prawdziwe. Takie pytanie zadaliśmy staroście powiatu cieszyńskiego Januszowi Królowi, gdyż ww. zabudowania są w zarządzie Starostwa Powiatowego od lutego br. Wcześniej budynki zajmowała Straż Graniczna, której funkcjonariusze 16 lutego br. przenieśli się do nowego obiektu w Bielsku-Białej, z kolei 27 lutego zabudowania zostały przekazane Starostwu Powiatowemu.

- Nie ma planów umieszczania uchodźców w lokalach znajdujących się w naszym zarządzie, w tym także w budynkach na ul. Wojska Polskiego - odpowiada na nasze pytanie Janusz Król. - Możliwe jest jedynie użyczenie Straży Granicznej budynku nr 1 tej nieruchomości dla przeprowadzenia procedury związanej z wydaniem dokumentów dla osób, które nielegalnie przekroczyły granicę – dodaje.

Od wiosny tego roku Starostwo Powiatowe stara się o przejęcie na własność zabudowań byłych koszar w Cieszynie. Na chwilę obecną nieruchomości należą do Skarbu Państwa. Jak uzasadnia starosta, przejęcie na własność obiektów ułatwi szukanie środków na ich modernizację i adaptację.

Powierzchnia nieruchomości po Straży Granicznej wynosi ok. 1,16 ha i jest zabudowana trzema budynkami o łącznej powierzchni 4.5 tys. m2. Obiekty są użyczone na rzecz Powiatu Cieszyńskiego w celu realizacji zadań własnych m.in. na potrzeby Powiatowego Zarządu Dróg Powiatowych, prowadzenie biura rzeczy znalezionych oraz lokalizacji archiwum.

Po przejęciu na własność tych budynków Starostwo Powiatowe ma różne plany adaptacyjne. Według planów zarządu powiatu w budynkach po Straży Granicznej ma zadomowić się w przyszłości działalność związana z pomocą społeczną i edukacją. Większa część głównego budynku po Straży Granicznej według planów ma być przeznaczona na potrzeby Zespołu Placówek Szkolno-Rewalidacyjno-Wychowawczych w Cieszynie. Dodatkowo powiat chce wykorzystać nieruchomości na cele transportu zbiorowego, dróg publicznych oraz na potrzeby administracyjne.

Jak na dzień dzisiejszy wygląda procedura przekazania tych nieruchomości Starostwu Powiatowemu? Zapytaliśmy o to wczoraj starostę, Janusza Króla. - Obecnie toczy się postępowanie przed Wojewodą w sprawie wyrażenia zgody na przekazanie Staroście Cieszyńskiemu nieruchomości w formie darowizny - odpowiada starosta.

Pod koniec września informowaliśmy, że Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach wysłał do wszystkich gmin i miast z województwa zapytanie o potencjalną liczbę uchodźców, którzy mogliby zostać przyjęci przez poszczególne samorządy. Zbierane dane mają charakter orientacyjny, sprawdzane są bowiem możliwości logistyczne województwa śląskiego w zakresie potencjalnego przyjęcia uchodźców. Takie pismo trafiło też do Starostwa Powiatowego w Cieszynie. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy starostę, Janusza Króla. - Śląski Urząd Wojewódzki wystosował do nas pismo z zapytaniem, czy Powiat Cieszyński dysponuje lokalami o określonych warunkach celem umieszczenia w nich uchodźców - mówi nam Król. - Wśród nich znalazły się m.in.: dobry stan techniczny, możliwość zakwaterowania powyżej 50 osób w systemie całorocznym, możliwość zapewnienia wyżywienia, podstawowych warunków kwaterunkowych, sanitarnych, medycznych. Po przeanalizowaniu naszych zasobów okazało się, że nie posiadamy lokali spełniających wymogi wojewody. Taką też odpowiedz wysłaliśmy do Urzędu Wojewódzkiego - dodaje.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

A może by tak siedzibę ZPiTZC tam przenieść?

Zgadzam się z tym co twierdził rosyjski książe Gorczakow, który twierdził, że nie wierzy nie zdementowanym informacjom ,

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama