, niedziela 26 maja 2024
Cieszyn: Burmistrz pójdzie na wojnę w sprawie Bobrówki?
Szczególnie zanieczyszczone koryto Bobrówki jest w rejonie ulicy Bobreckiej w Cieszynie, na co zwrócił uwagę radny Adam Swakoń. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Cieszyn: Burmistrz pójdzie na wojnę w sprawie Bobrówki?

MB
Samorząd cieszyński przegrał już kilka bitew ze Śląskim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach w sprawie posprzątania zaśmieconego potoku Bobrówka w Cieszynie. Teraz burmistrz rozważa rozstrzygnięcie tego konfliktu raz i porządnie przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym.

Zarząd Melioracji jest zdania, że skoro cieszyniacy zaśmiecili potok, to powinni sami po sobie posprzątać. Z kolei cieszyński magistrat naciska, że to obowiązek zarządcy rzeki, czyli Zarządu Melioracji. Sprawa ciągnie się już od dłuższego czasu. A potok Bobrówka nadal straszy, gdy do niego zajrzeć, szczególnie w okolicach ulicy Bobreckiej.

Kolejny w ostatnim czasie wniosek w sprawie zaśmiecenia Bobrówki wpłynął tym razem od cieszyńskiego radnego, Adama Swakonia. Samorządowiec wnioskuje o pilne wezwanie zarządcy do uprzątnięcia brzegów i koryta potoku. Zawnioskował też o zainstalowanie koszy na śmieci w okolicy mostu nad Bobrówką na ulicy Bobreckiej.

Radnemu odpowiedział już burmistrz Ryszard Macura. Jak wyjaśnia burmistrz, na zarządcę Bobrówki nie wpływają ani prośby, ani groźby. W poprzedniej kadencji Zarząd Melioracji i marszałek województwa śląskiego odpisali burmistrzowi, że nie posprzątają koryta potoku, bo taki obowiązek spoczywa na gminie (powołali się przy tym na art. 3 ust. 2 pkt 11 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach). Urząd Miejski w Cieszynie nie podzielał tej opinii, dlatego pozywał Zarząd Melioracji kolejno do Sądu Rejonowego, a następnie do Sądu Okręgowego. Każdy sąd uniewinniał dyrektora Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach. Szczególnie kuriozalny, jak podaje burmistrz, był wyrok Sądu Okręgowego, który orzekł na korzyść Zarządu Melioracji, mimo że uznał, iż na gminie Cieszyn nie spoczywa obowiązek czyszczenia koryta Bobrówki.

Zatem na kim spoczywa ten obowiązek wyczyszczenia Bobrówki w Cieszynie? Z dotychczasowych wyroków sądu to jasno nie wynika. - W związku z zaistniałą sytuacją patową burmistrz miasta rozważa możliwość wystąpienia do Sądu Administracyjnego w Katowicach o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego - poinformował Ryszard Macura.

Gmina zrywami stara się doprowadzać Bobrówkę do jakiego takiego stanu. - Teren skarp w rejonie Kauflandu sprzątany był okresowo przez Kaufland, natomiast w rejonie mostu przez MZD (po nieformalnych interwencjach Straży Miejskiej - podaje Macura. - Informuję ponadto, że Miejski Zarząd Dróg w Cieszynie ustawił dwa kosze na śmieci w bezpośrednim sąsiedztwie mostu nad Bobrówką - dodaje. Jednak na co kosze, skoro śmieci i tak najczęściej lądują w rzece?

Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Mam zaśmiecony ogródek liśćmi i gałęziami z miejskiego parku. Proszę więc panie burmistrzu Macuro o posprzątanie tegoż . Ponadto nasiona chwastów, krzewów i drzew rozsiewają się po mojej własności, więc proszę o wyplewienie tego pańskiego badziewia z będącego w pańskim zarządzie parku, który mi bardzo szkodzi w mojej działalności rolnej

Ciąganie się z innymi urzędami po sądach - tu się pis-burmistrz realizuje..
Nie dziwota, że w ratuszu robić ni ma komu.

Panie Burmistrzu jak tam Pana wykształcenie prawnicze? Z wiedzy, która powinna cechować osobę na tym stanowisku Wojewódzki Sąd Administracyjny znajduje się w Gliwicach a nie w Katowicach, chyba że dla Pana nie stanowi to różnicy.... Tragedia...widać, że Cieszyn jest w dobrych rękach...

Pytanie, czy przytoczone zdanie to cytat, czy takie ujęcie redakcji?

Pytanie, czy przytoczone zdanie to cytat, czy takie ujęcie redakcji?

Przytoczone zdanie to cytat. Można porównać z dokumentem "Odpowiedź Ryszarda Macury", który załączyliśmy pod tekstem.

niech kilka klas, w ramach wychowania obywatelskiego - oczyści koryto naszej rzeczki, kompromitując ubezwłasnowolnione i kuriozalnie orzekające administracyjne władze sądownicze, toż to jakiś obłęd, mówiący o o bezwładzie decydentów w tej sprawie - myślę, że kryzys instytucji demokratycznych w Cieszynie, osiągnął masę krytyczną...smutne to i przygnębiające...PKS, PKP, Zamkowa 1,hochsztaplerzy na kilku kluczowych dla miasta stanowiskach, cieszyńska Wenecja, pierwej zdewastowana poprze remont kapitalny, teraz błaga o pomoc...miasteczko na peryferiach, już trochę w bagnie...

Obawiam się, że to nie wchodzi w grę, bo ktoś mógłby się zmoczyć/utopić, więc zadecydują tzw. względy bezpieczeństwa. Ale też jestem za tym, żeby to po prostu posprzątać, bez udziału sądu. Mogę uczestniczyć w takiej akcji obywatelskiej, jeśli byłaby jakaś większa chętna grupa :)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama