, niedziela 26 maja 2024
Bobrówka - ekologiczny problem Cieszyna
Gmina nie zarządza korytem Bobrówki. Za to odpowiada Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach - Biuro Terenowe w Cieszynie. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Bobrówka - ekologiczny problem Cieszyna

MB
Bobrówka - ekologiczny problem Cieszyna

Ciek Bobrówki na różnych odcinkach wygląda w inny sposób. Na jednych odcinkach prezentuje się tak... fot. ARC SPOT


Bobrówka - ekologiczny problem Cieszyna

... a na innych tak, fot. mat. pras.

Jaki jest stan Bobrówki, potoku przepływającego przez Cieszyn, każdy mieszkaniec i turysta może zobaczyć, a nieraz i poczuć. Gmina robi co może, ale zaśmiecanie niektórych odcinków koryta Bobrówki i tak należy do codzienności. Co z tym zrobić?

- Jako mieszkańca stela bardzo martwi mnie widok potoku Bobrówka. Jest to martwy potok i zaśmiecony, a płynie przez centrum Cieszyna. Jeśli może pan wpłynąć na osoby lub organizacje odpowiedzialne za jego stan będę zadowolony. Taki potok w centrum miasta to skarb i trzeba o niego dbać bo wody jest coraz mniej. Czyżby czysta woda i ryby były już tylko w marzeniach - zwraca uwagę jeden z mieszkańców Cieszyna na forum „Pytania do burmistrza”.

Gmina nie zarządza korytem Bobrówki. Za to odpowiada Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach - Biuro Terenowe w Cieszynie. Jednak jak się okazuje, relacje miasta z tym zarządcą cieku są delikatnie mówiąc napięte. - Według powszechnie obowiązującego prawa, to władający powierzchnią danej nieruchomości winien utrzymywać w jej obrębie należytą czystość i porządek. Niestety, odmienny punkt widzenia w tej kwestii, prezentowany przez zarządcę rzeki, spowodował konieczność sądowego rozstrzygnięcia zaistniałego sporu - poinformował w odpowiedzi burmistrz, Ryszard Macura.

Burmistrz wymienia, że Cieszyn nie czeka z założonymi rękami, aż ktoś inny poprawi czystość Bobrówki. - Należyta jakość wód płynących w rzekach i potokach naszej gminy to jeden z głównych celów przyświecających realizowanemu od 2007 r. projektowi uporządkowania gospodarki ściekowej w aglomeracji cieszyńskiej - mówi Macura. - W wyniku dotychczas zrealizowanych prac, związanych z rozbudową sieci kanalizacji sanitarnej oraz rozdziałem kanalizacji ogólnospławnej na kanalizację deszczową i sanitarną, polepsza się jakość wód w Bobrówce i w cieszyńskiej części jej zlewni, co niewątpliwie przyczynia się do poprawy życia biologicznego w korytach tych cieków wodnych – dodaje.

Niestety, co gmina wyczyści, bezmyślni mieszkańcy zaśmiecą lub nawet skażą, wrzucając ścieki i inne groźne dla środowiska substancje. I nie chodzi tu tylko o mieszkańców Cieszyna, ponieważ potok zanieczyszczany jest na różnych odcinkach. - Spora część zanieczyszczeń ma swoje źródło w górnym biegu rzeki i w części jej dopływów, usytuowanych poza obszarem gminy Cieszyn - przyznaje burmistrz, ale nie ukrywa też, że za zanieczyszczenia odpowiadają też cieszyniacy. - Tak naprawdę źródłem zanieczyszczenia rzeki i jej koryta pozostajemy my sami, mieszkańcy i użytkownicy jej zlewni, i żadne doraźne działania naprawcze oraz porządkowe nie zastąpią właściwych nawyków i „ekologicznej” świadomości, umożliwiającej rozwiązanie problemu „u źródła” - apeluje Macura.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Nie wiem, skąd pomysł, że Bobrówka jest martwa - choćby pod mostkiem widocznym na zdjęciu pływają ryby, wystarczy przystanąć i się przyjrzeć.
A że kolosalnie zaśmiecony, zwłaszcza przy Kauflandzie, to inna sprawa.
Swoją drogą, co do tego zdjęcia z gruzem na brzegu, to może warto byłoby sprawdzić, z którego okolicznego gospodarstwa pochodzi. Może nie tak trudno zadbać o to, by takie rzeczy się nie zdarzały, trzeba trochę chęci, zamiast bezcelowego apelowania o większą kulturę.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama