, wtorek 28 maja 2024
Cieszyn: Budżet obywatelski po staremu
Radni z klubu CRS nie zgodzili się z tym rozwiązaniem, i zaproponowali, żeby widełki zostały takie jak w zeszłym roku, czyli wszystkie zgłoszone projekty muszą kosztować nie więcej niż 50 tys. zł. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Cieszyn: Budżet obywatelski po staremu

MB
Podczas sesji 19 maja Rada Miejska przyjęła regulamin budżetu obywatelskiego na bieżący rok. Burmistrz proponował zmianę, by w tym roku podnieść dopuszczalną kwotę jednego projektu do 150 tys. zł, ale radni klubu CRS storpedowali to rozwiązanie. Ostatecznie regulamin nie różni się wiele od tego w zeszłym roku.

Dyskusje nas regulaminem trzeciej edycji budżetu obywatelskiego w Cieszynie trwają od marca tego roku, kiedy miała być przegłosowana uchwała w tej sprawie. Nim jednak doszło do głosowania, projekty były ściągane z porządku obrad dwukrotnie.

Samorządowców szczególnie podzieliła sprawa tego, jaki ma być najwyższy koszt jednostkowego projektu zgłoszonego do budżetu obywatelskiego. Burmistrz i radni z klubu CIS proponowali, by pełną kwotę budżetu obywatelskiego 300 tys. zł podzielić na pół, a następnie: 150 tys. zł przeznaczyć na tzw. duże projekty o wartości powyżej 50 tys. zł, a drugie 150 tys. zł na tzw. projekty małe do 50 tys. zł. Takie rozwiązanie mogłoby spowodować, że aż połowę budżetu obywatelskiego 150 tys. zł mógłby zgarnąć jeden duży projekt.

Radni z klubu CRS nie zgodzili się z tym rozwiązaniem, i zaproponowali, żeby widełki zostały takie jak w zeszłym roku, czyli wszystkie zgłoszone projekty muszą kosztować nie więcej niż 50 tys. zł. W tym celu zaproponowali swój projekt uchwały, wprowadzając jeszcze inne pomniejsze zmiany. To spowodowało rzadką w Radzie Miejskiej sytuację, gdy radni pochylili się na jednej sesji nad dwoma projektami uchwał dotyczących tej samej sprawy.

Uchwała w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia w tym roku budżetu obywatelskiego została przyjęta podczas sesji 19 maja, ale został przegłosowany projekt uchwały klubu CRS. Wyniki głosowań: na projekt uchwały burmistrza głosowało 6 radnych za, 12 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu; na projekt klubu CRS głosowało 18 radnych za, 0 przeciw i wstrzymujących się.

- Ten projekt uchwały uwzględnia wszystkie uwagi do regulaminu BO, ponadto niewiele różni się od procedur przeprowadzonych w roku ubiegłym - zaznaczyła radna Gabriela Staszkiewicz.

- W budżecie obywatelskim chodzi o to, żeby zrealizować jak najwięcej projektów, a przez to zaangażować największą liczbę mieszkańców do działania na rzecz swojego miasta. Za kwotę 50 tys. zł można naprawdę dużo zrobić - podkreślił radny Łukasz Bielski.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

W tym głosowaniu widać determinację i własne przekonanie radnych CIS. Byli za, a nawet przeciw, nie potrafili wstrzymać się od głosu, jakby im płacono za bezmyślne podnoszenie ręki.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama