, poniedziałek 15 lipca 2024
Budżet obywatelski w Wiśle już od 2016 roku
Burmistrz Wisły planuje na ten rok szereg spotkań, podczas których będą zbierane pomysły i zapotrzebowania mieszkańców.  fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Budżet obywatelski w Wiśle już od 2016 roku

MB
Wisła przygotowuje się do wdrożenia budżetu obywatelskiego w 2016 roku. Pieniądze mają być rozdysponowane pomiędzy poszczególne zarządy osiedli w Wiśle.

Wisła będzie kolejnym miastem z naszego regionu, który po raz pierwszy wdroży budżet obywatelski. Budżet obywatelski, nazywany też budżetem partycypacyjnym, to wydzielona część budżetu miasta, o której wydatkowaniu decydują bezpośrednio mieszkańcy poprzez głosowanie. W ten sposób zwiększa się bezpośredni wpływ mieszkańców na rozwój i wygląd ich miasta. W roku 2014 tego typu rozwiązanie zostało wdrożone po raz pierwszy w Cieszynie, gdzie do dyspozycji mieszkańców oddano 300 tys. zł.

Jaką kwotę zaproponuje mieszkańcom Urząd Miasta w Wiśle? - Nie umiem jeszcze odpowiedzieć na to pytanie, bo to zależy od analizy budżetu - mówi burmistrz Wisły, Tomasz Bujok. - Radni uchwalili już budżet miasta na rok 2015 przygotowany przez burmistrza poprzedniej kadencji, nad którym będziemy pracować i analizować w tym roku tak, aby móc przygotować się do kolejnego roku budżetowego. Myślę, że na początek zaczniemy od mniejszych kwot, ale to wcale nie oznacza, że w przyszłości nie będziemy poszerzać budżetu obywatelskiego - dodaje.

Budżet obywatelski w Wiśle zostanie podzielony pomiędzy każdy z siedmiu zarządów osiedli. - Chodzi o to, żeby zmobilizować mieszkańców do udziału w spotkaniach z władzami miasta i proponowania pomysłów na projekty. Z kolei naszą rolą jako urzędu jest wsłuchiwanie się w te propozycje - mówi Bujok. Burmistrz Wisły planuje na ten rok szereg spotkań, podczas których będą zbierane pomysły i zapotrzebowania mieszkańców.

Niezależnie od wdrażania budżetu obywatelskiego w urzędzie są już planowane spotkania z mieszkańcami. - Mam nadzieję, że jeszcze w styczniu uda mi się zorganizować pierwsze takie spotkanie. Obecnie przygotowuję się do podania mieszkańcom pełnej informacji, jakie działania chcę podjąć w mieście. Przedstawię też, na jakim etapie są rozpoczęte inwestycje w Wiśle. Ponadto w lutym chcemy wprowadzić ankietę, w której mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się o jakości usług w urzędzie i przede wszystkim jakości kontaktu urzędników z mieszkańcami. Celem jest także skrócenie oczekiwania na poszczególne decyzje urzędu miasta, które w moim przekonaniu mogą być wydawane jak nie od ręki, to w krótkim czasie, niekoniecznie w okresie dwóch czy trzech tygodni. Chodzi tu np. o decyzję w sprawie wycinki drzew czy wypisy z planu zagospodarowania przestrzennego - zapowiada burmistrz Wisły.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama