, czwartek 20 czerwca 2024
Wisła: Dwa dworce w jednym miejscu?
Dworzec PKP czeka generalny remont, po tym jak został niedawno przejęty przez miasto Wisłę. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Wisła: Dwa dworce w jednym miejscu?

MAŁGORZATA BRYL
Wisła: Dwa dworce w jednym miejscu?

Początkowo inwestor przedstawiał wizualizacje inwestycji, z których wynikało, że bezpośrednio do galerii obiektu handlowego będzie przylegał dworzec autobusowy, fot. ARC SPOT

Burmistrz Wisły, Tomasz Bujok planuje przeniesienie dworca autobusowego na teren przy dworcu PKP w centrum miasta. - Szacujemy, że zmiana lokalizacji dworca nastąpi już w lutym - informuje burmistrz.

Przewoźnik, który zarządzał do tej pory terenem dworca autobusowego, dysponował umową do końca grudnia 2014 r. Do dnia dzisiejszego zarządca nie podpisał umowy przedłużającej możliwość zarządzania tamtym terenem. Właścicielem terenu od 2011 roku jest właściciel sieci supermarketów Intermarche, który początkowo miał budować market z przyległym do niego dworcem. Do tego jednak póki co nie doszło. Z kolei Wisła nie może funkcjonować bez dworca autobusowego. - To jest problem, z którym zderzyłem się na samym początku mojej kadencji - mówi burmistrz Wisły, Tomasz Bujok.

Wszystko wskazuje na to, że inwestor nie będzie spieszył się z budową obiektu. - Firma Intermarche rzekomo wysłała do Urzędu Miasta pismo, w którym informuje, że proponuje najem tego terenu miastu za kwotę 300 tys. zł netto rocznie lub też część wykupu tego terenu w kwocie 3,5 mln zł. Dla nas ta propozycja jest zupełnie niemożliwa do zrealizowania - mówi Bujok. - Powiem szczerze, że osobiście czuję duży dyskomfort, bo sygnalizowałem, że mogą być problemy, gdy jeszcze byłem radnym. Skoro wspólnie z inwestorem dostosowujemy zapisy planu zagospodarowania przestrzennego do jego potrzeb, to powinniśmy unikać też sytuacji niekomfortowych dla nas - dodaje.

- Dlatego podjąłem decyzję wspólnie z przewoźnikiem, który do tej pory zarządzał terenem dworca autobusowego, o tym, że przeniesiemy dworzec autobusowy w rejon dworca PKP. Spróbujemy urządzić tam funkcję dworca i całą funkcję komunikacyjną. Szacujemy, że zmiana lokalizacji dworca nastąpi już w lutym. W tej chwili będzie to miało prowizoryczny wygląd, niemniej jednak jakość tych usług nie będzie odbiegała od podstawowych norm - zapewnia burmistrz.

Z kolei dworzec PKP czeka generalny remont, po tym jak został niedawno przejęty przez miasto Wisłę. Jak informuje burmistrz Wisły, formalności związane z tą inwestycją, jak i same wykonanie remontu potrwają kilka lat. Czy zatem prowizoryczne warunki dworca będą trwały jeszcze tak długo? - Taka sytuacja będzie miała miejsce tylko kilka miesięcy. Jednak aby zorganizować dworzec autobusowy przy dworcu PKP oraz możliwości wjazdu autobusów, nie potrzebujemy inwestycji w terenie, a także pozwoleń na budowę. Mamy tam już utwardzony teren, a pozostaje tylko kwestia ustawienia ewentualnych wiat, słupków wyjazdów, narysowania znaków poziomych oraz zabezpieczenia terenu przed parkowaniem samochodów osobowych. Ponadto zrobimy wszystko, by uruchomić poczekalnię i kasę biletową w obecnym budynku dworca PKP. Niemniej najpierw musimy oszacować, jakie prace możemy przeprowadzić bez dokumentacji projektowej, chodzi o odświeżenie wnętrz i podstawowe naprawy - mówi burmistrz.

Według informacji przekazanych przez burmistrza Tomasza Bujoka, w umowie sprzedaży dworca autobusowego w Wiśle z 2011 roku nie znalazł się podpunkt nakazujący nowemu właścicielowi wybudowania obiektu handlowego z funkcją komunikacyjną dworca. Niemniej plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu przewiduje, że w tym miejscu musi być zachowana funkcja dworca. Burmistrz przyznaje, że nie wie, czy obecny inwestor chce się z tego obowiązku wywiązać.

Dworzec autobusowy w Wiśle wystawiło na sprzedaż przedsiębiorstwo PKS. Dworzec został sprzedany w styczniu 2011 roku. Nabywcą jest właściciel sieci supermarketów Intermache. Początkowo inwestor zapewniał, że funkcja dworca mimo budowy marketu zostanie utrzymana. W kwietniu 2011 inwestor przedstawił wiślańskim radnym wizualizacje inwestycji, z których wynikało, że bezpośrednio do galerii obiektu handlowego będzie przylegał dworzec autobusowy. - Jako burmistrz jestem obiema rękami za tym, aby ta inwestycja powstała, bo ona dotyczy również dworca autobusowego, który musi być w mieście, jeżeli trafił się inwestor, który chce to pogodzić ze swoją działalnością to tylko temu trzeba przyklasnąć - mówił jeszcze w 2013 roku Jan Poloczek, były burmistrz Wisły.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

No to został jeszcze nam tylko dworzec w Skoczowie do sprzedania. Była burmistrz Żagan wraz z zastępcom Ruckim mieli chyba inną wizję dworca, bo za ich czasów, za pieniądze podatników Skoczowa wybudowali na starym targowisku budkę i nazwali to lmiejscowi dworzec Bis. Tak powstał niby dworzec, żeby mieć pretekst zlikwidować dworzec z poczekalnią, kasą, informacją. Nowy burmistrz chyba zrozumie i odwróci ten idiotyczny kierunek myślenia.

Polska rzeczywistość, najpierw sprzedać a potem wydawać pieniądze na zorganizowanie od nowa tego co zostało sprzedane.

Wisła podzieliła los Cieszyna. Wisła to kurort bez dworca, Cieszyn to powiat bez dworca. Włodarze symulują budowę czegoś od nowa, chociaż były dworce gotowe i w dobrym stanie utrzymane do czasu sprzedaży. Mamy trzeci świat, jakieś wiaty, hulający wiatr, rozgardiasz w komunikacji i bagażówki przerabiane na busy. Ale słyszałam, że przygotowywany jest rozkład jazdy nowego przewoźnika busami do Koniakowa i Jaworzynki co 15 minut. Tu jeszcze nie mieliśmy busiarstwa, to teraz będziemy mieli.

jak zwukle najlepiej zwalic na byłych zadzacych ale chciałbym przypomniec ze radny bujok niebył w opozycji i mogł temu zapobiec bo o tym nie decydował burmistrz tylko rada

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama