, czwartek 25 kwietnia 2024
Brenna i Dębowiec w konkursie na najlepszą przestrzeń
Przestrzenią z powiatu cieszyńskiego, która została zgłoszona do konkursu, jest Pawilon Wielofunkcyjny w Dębowcu. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Brenna i Dębowiec w konkursie na najlepszą przestrzeń

MB/MAT.PRAS.
Brenna i Dębowiec w konkursie na najlepszą przestrzeń

Projekt w Dębowcu zakładał cele związane z rozwojem turystyki, działalności gospodarczej, a także wzrostem aktywności społeczności lokalnej, mat. pras.


Brenna i Dębowiec w konkursie na najlepszą przestrzeń

Celem projektu w Brennej jest głównie ochrona przyrody i bioróżnorodności, fot. mat.pras.


Brenna i Dębowiec w konkursie na najlepszą przestrzeń

W ramach projektu została też wydzielona specjalna sala medialna, zlokalizowana na parterze szkoły, gdzie są prowadzone działania edukacyjne i można podglądać życie nietoperzy w czasie rzeczywistym, fot. mat.pras.

Jak co roku 1 sierpnia ruszył plebiscyt internautów, którzy mogą wybierać najlepsze realizacje zgłoszone do konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego. Do tegorocznej, 16. edycji konkursu zgłoszono 31 realizacji, w tym dwie z powiatu cieszyńskiego.

Do tegorocznego konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 13 zgłoszeń złożyły gminy, 18 zgłoszeń inne podmioty: firmy, inwestorzy, projektanci, stowarzyszenie. O tym, która z przestrzeni jest najlepsza, zadecydują internauci poprzez głosowanie internetowe - zostanie przyznana odrębna nagroda internautów. Będą także wręczone nagrody i wyróżnienia Marszałka w czterech kategoriach: przestrzeń publiczna, zrewitalizowana przestrzeń publiczna, obiekt użyteczności publicznej, zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznej. Łączna pula nagród w konkursie wynosi 60 tys. zł.

Wśród 31 zgłoszonych realizacji do konkursu na najlepszą przestrzeń znajdują się dwie z powiatu cieszyńskiego.

Pierwszą z nich jest obserwatorium nietoperzy na strychu gimnazjum w Brennej przy ul. Góreckiej. Podczas kontroli wykonanej w 2009 roku obserwowano tam 155 podkowców małych (Rhinolophus hipposideros) oraz 5 nocków dużych (Myotis). Oba gatunki nietoperzy są objęte ścisłą ochroną. Okazało się, że jest to najliczniejsze stanowisko podkowca małego na terenie Beskidu Śląskiego jak i jedno z liczniejszych w Polsce.

Gmina Brenna w roku 2011 podpisała z Zarządem Województwa Śląskiego umowę o dofinansowanie dla projektu "Ochrona nietoperzy w Gimnazjum w Brennej”. Za przyznane dofinansowanie udało się wybudować obserwatorium nietoperzy, którego całkowity koszt wyniósł niecałe 300 tys. zł.

Celem projektu jest ochrona przyrody i bioróżnorodności oraz kształtowanie postaw ekologicznych społeczeństwa. Inwestycja wpisuje się w rozwój turystyki ekologicznej w gminie. W ramach projektu  podjęto działania na rzecz ochrony siedliska rozrodczego podkowca małego oraz nocka dużego poprzez wykonanie monitoringu siedliska kolonii rozrodczej i odpowiednich zabezpieczeń na strychu, ograniczenie ingerencji człowieka w to siedlisko oraz zapewnienie właściwej dostępności siedliska dla zainteresowanych. Nietoperze można nie tylko zobaczyć, można je również usłyszeć. W ramach projektu została też wydzielona specjalna sala medialna, zlokalizowana na parterze szkoły, gdzie są prowadzone działania edukacyjne i można podglądać życie nietoperzy w czasie rzeczywistym.

Drugą przestrzenią z powiatu cieszyńskiego, która została zgłoszona do konkursu, jest Pawilon Wielofunkcyjny w Dębowcu. Obiekt został wybudowany w ramach większego projektu Rewitalizacja Centrum Gminy, w ramach którego zostały wykonane także: remont zatoki autobusowej, zagospodarowanie terenu parku oraz budowę tężni solankowej.

W obrębie budynku możliwe jest tworzenie tymczasowej letniej sceny gdzie odbywają się spotkania, koncerty organizowane dla lokalnej społeczności, a także dla przyjezdnych turystów. Projekt zakładał cele związane z rozwojem turystyki, działalności gospodarczej, a także wzrostem aktywności społeczności lokalnej. Jak przekazuje Urząd Gminy w Dębowcu, wszystkie zakładane cele zostały w pełni zrealizowane.

Głosowanie na projekty zgłoszone do konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego jest bardzo proste i odbywa się drogą internetową. Aby oddać swój głos, należy na stronie internetowej konkursu (tutaj) wybrać trzy najlepsze propozycje i przyznać im odpowiednio 3, 2 lub 1 punkt, a następnie potwierdzić swój głos przez e-mail.

Celem konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego jest m.in. promocja realizacji urbanistycznych i architektonicznych kształtujących przestrzeń publiczną, przeciwdziałanie degradacji przestrzeni otwartej i zurbanizowanej, podnoszenie świadomości mieszkańców w zakresie kształtowania przestrzeni oraz poprawa wizerunku województwa i wzrost jego konkurencyjności.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama