, wtorek 23 lipca 2024
 Andrzej Bura uspokaja: Nie będzie żadnego tunelu
Przypomnijmy, że modernizacja linii E 65 dotyczy wszystkich gmin, które znalazły się na odcinku Katowice - Zwardoń - granica państwa i Katowice - Zebrzydowice - granica państwa.  fot: AKDodaj do Facebook

Andrzej Bura uspokaja: Nie będzie żadnego tunelu

AGNIESZKA KACZMARCZYK
Mieszkańcy Chybia są zaniepokojeni. 2 tygodnie temu na terenie gminy pojawili się geodeci z firmy, która pracuje przy wprowadzeniu szybkiej kolei. Są zainteresowani wyznaczeniem dodatkowych terenów na poszerzenie torów kolejowych. Prowadzili rozmowy z mieszkańcami na ten temat. Mówili m.in. na temat tunelu. - Nie odpowiada to ustaleniom, jakie zostały wcześniej zawarte - mówił Mirosław Wardas, przewodniczący Rady Gminy podczas ostatniej sesji Rady Gminy w Chybiu.

- Nie będzie tunelu. Otrzymaliśmy na piśmie potwierdzenie mocy wiążącej i obowiązywania wcześniejszych uzgodnień pomiędzy gminą Chybie, a inwestorem PKP, wówczas jeszcze Centrum Kolei Dużych Prędkości. Szykuje się modernizacja. Będzie budowany wiadukt i drogi dojazdowe - odpowiada Andrzej Bura, w-ce wójt gminy Chybie.

Przypomnijmy, że modernizacja linii E 65 dotyczy wszystkich gmin, które znalazły się na odcinku Katowice - Zwardoń - granica państwa i Katowice - Zebrzydowice - granica państwa. Linia przecina obszar powiatu pszczyńskiego, bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego. Nowoczesne rozwiązania techniczne zastosowane w trakcie modernizacji i budowy linii, mają spełnić wymagania, które w konsekwencji będą miały znaczący wpływ na poprawę standardu i czasu podróży.

- Trwają pomiary geodezyjne, które prowadzi firma na zlecenie PKP. Jest to związane z modernizacją linii kolejowej, która obejmuje modernizację linii z dostosowaniem do prędkości 160 km/h - informuje Bura i dodaje, że w ramach pomiarów są te, mające na celu wydzielenie dodatkowych terenów na poszerzenie pasa linii kolejowej, co związane jest z budową dróg wzdłuż linii kolejowej. Sprawa jest na etapie uzyskiwania przez PKP decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia w Katowicach.

Może to zaniepokoić mieszkańców i osoby prowadzące działalność w pobliżu głównego przejazdu kolejowego, gdyż część nieruchomości prywatnych, modernizacja niewątpliwie dotknie. - Będzie się to wiązało z tym, że część właścicieli nieruchomości, które są usytuowane najbliżej linii kolejowych, będzie się musiała rozstać z jakimś fragmentem powierzchni swojej działki, ponieważ tereny te mają zostać przeznaczone pod szeroko rozumiany pas linii kolejowej. Mają zostać wybudowane m.in drogi gospodarcze poprawiające bezpieczeństwo - mówi Bura, ale zapewnia również, że wszystko będzie się odbywało w procedurze, co do której regulację zawiera specjalna ustawa o inwestycjach pod tereny kolejowe. Będzie wydawana również specjalna decyzja o odszkodowaniu dla właścicieli.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

kiedy ruszy budowa wiaduktu?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama