, niedziela 10 grudnia 2023
Gminy Chybie i Cierlicko podsumowały kolejne projekty
Projekty są efektem współpracy pomiędzy gminami Chybie i Cierlicko, w wyniku której powstało Centrum Współpracy Kulturalno-Turystycznej. fot: AKDodaj do Facebook

Gminy Chybie i Cierlicko podsumowały kolejne projekty

AGNIESZKA KACZMARCZYK
Gminy Chybie i Cierlicko podsumowały kolejne projekty

Projekt miał na celu pobudzenie mieszkańców obu gmin partnerskich do wymiany turystycznej, zawierania nowych znajomości, wspólnej organizacji imprez. Fot. AK


Gminy Chybie i Cierlicko podsumowały kolejne projekty

Głównym celem projektu było stworzenie możliwości do organizacji imprez kulturalnych promujących gminy partnerskie Chybie i Terlicko. Fot. AK


Gminy Chybie i Cierlicko podsumowały kolejne projekty

Efektem projektu są też liczne, pozytywne zmiany wizerunku Chybia i Terlicka. Fot. AK

Współpraca pomiędzy gminami Chybie i Cierlicko układa się doskonale od wielu lat. Efektem są m.in. wspólne projekty. 16 października w Chybiu odbyła się konferencja prasowa podsumowująca realizację projektów: "Scena Pod Gwiazdami" i "Transgranicznie dla Dzieci`'.

Projekty są efektem współpracy pomiędzy gminami Chybie i Cierlicko, w wyniku której powstało Centrum Współpracy Kulturalno-Turystycznej.

- Współpraca między gminami rozpoczęła się już w 2003 roku. Wtedy to Rada Gminy Chybie podjęła uchwałę o nawiązaniu współpracy. W tym samym roku podpisaliśmy umowę partnerską. Współpraca rozpoczęła się od młodzieżowych turniejów sportowych. W 2009 roku podjęliśmy pierwsze wspólne starania o pozyskanie funduszy unijnych. Zrealizowaliśmy projekt: "Z sąsiadem lepiej. Chybie Terlicko na start" - mówi Andrzej Bura, z-ca wójta gminy Chybie. Od tego czasu odbywają się wspólne imprezy, spotkania m.in. rajd rowerowy, Transgraniczny Jarmark Ekologiczny, Cierlickie Słonko, Cierlickie Lato Filmowe.

- Głównym celem projektu było stworzenie możliwości do organizacji imprez kulturalnych promujących gminy partnerskie Chybie i Cierlicko, ich kulturę, obyczaje, a także twórczość miejscowych artystów - mówi Elżbieta Dubiańska-Przemyk, wójt gminy Chybie. Do współpracy włączyły się m.in. Gminny Ośrodek Kultury, szkoły podstawowe, koła gospodyń wiejskich, kluby sportowe, zespoły, twórcy ludowi z obu gmin. - Cieszymy się ze wspólnej współpracy i mam nadzieję, że będziemy ją kontynuować - mówi Martin Polášek, wójt gminy Cielicko.

Dodatkowo projekt miał na celu pobudzenie mieszkańców obu gmin partnerskich do wymiany turystycznej, zawierania nowych znajomości, wspólnej organizacji imprez. Efektem projektu są też liczne, pozytywne zmiany wizerunku w Chybia i Cierlicka.
- W ramach projektów wyremontowano parkowy amfiteatr, 3 z czterech alejek, wymieniono nawierzchnię placu pod sceną, wyłożono płytami chodniki, powstała szachownica, wyremontowano również schody. W ramach drugiego etapu zakupiono zabawki na plac zabaw, stoły, ławy itp. Powstała infrastruktura będzie służyć do kontynuacji współpracy między gminami, która ostatnimi czasy nabiera większego wymiaru - przyznaje Dubiańska-Przemyk.

- Lokalizacja amfiteatru, który spełnia zarówno funkcję centrum kulturalnego jak i rekreacyjnego w centrum Chybia zachęca do odwiedzin Gminy Chybie i do poznania jej walorów. Dzięki tym projektom nasz park wygląda inaczej, a organizacja naszych imprez stała się łatwiejsza dzięki zakupionemu sprzętowi - przyznaje Rafał Cymorek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury.

Całkowity koszt obu projektów to ok. 148 tys zł.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

I znowu pozytywne efekty współdziałania w Euroregionie. Tak trzymać!!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama