, poniedziałek 24 czerwca 2024
Zdjęcia i wideo z powodzi (pon. cz.3)



Dodaj do Facebook

Zdjęcia i wideo z powodzi (pon. cz.3)

Leje i lać będzie. W powiecie cieszyńskim obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. Poniżej publikujemy materiały własne i nadesłane przez Czytelników Gazetycodziennej.pl. Dziękujemy za zdjęcia i wideo.
Poniedziałek, godz. 18.00, Cieszyn, ul. Liburnia (okolice Kauflandu). Na placu budowy, z powodu nieustannych ulew, osunęły się ziemia i skały. Fot. Wojciech Trzcionka
Foto Foto


Poniedziałek, godziny wieczorne, zniszczenia w Skoczowie: zakręt Bładnicy koło mostu na Mickiewicza, Bładnica z mostu przy Ustrońskiej i park Biszorskiego. Nadesłał Robert Czendlik

Foto Foto


Foto Foto


Poniedziałek, godz. 18.00, Brennica w Górkach Wielkich i Małych. Nadesłała Justyna Bąk
Foto Foto


Foto Foto


Poniedziałek, godz. 16.00, Zebrzydowice. Widok z ulicy Słowackiego od strony Jastrzębia-Zdroju, gdzie z brzegów wystąpiła Piotrówka. Fot. Marcin Mońka
Foto Foto


Foto Foto


Foto Foto


Poniedziałek, godz. 15.00, Wisła. Fot. Katarzyna Koczwara
Foto Foto


Foto Foto


Foto Foto


Foto Foto


Poniedziałek, godz. 17.00, Ustroń, park koło Prażakówki. Nadesłała Grażyna_KS
Foto Foto


Poniedziałek, godz. 15.00, Ustroń-Nierodzim. Nadesłała Maja Oleksa
Foto Foto


Foto Foto


Foto Foto


Poniedziałek, godz. 16.00, Skoczów. Nadesłała Anna Dręczewska
Foto Foto


Foto Foto


Foto Foto


Foto Foto


Foto Foto


Foto Foto


Foto Foto


Poniedziałek, godz. 17.00, trzeci jaz na Olzie w Cieszynie. Nadesłała Marzena Kula
Foto Foto


Poniedziałek, godz. 14.00, Brzezówka. Nadesłał Jakub Słowiena
Foto Foto




Poniedziałek, Cieszyn wieczorową porą. Nadesłał Tomasz Dudek
Foto Foto


Foto Foto


Foto Foto


Poniedziałek. Godziszów, gdzie wylały potoki Radoń i Bładnica. Nadesłał kinia2701
Foto Foto


Poniedziałek, Skoczów. Nadesłała Aneta Macura-Chrząszcz
Foto Foto


Foto Foto


Poniedziałek, godziny wieczorne w Ustroniu. Fot. Bożena Bagińska, nadesłał Michał Glajc
Foto Foto


Foto Foto


Poniedziałek, Wisła-Oaza wieczorową porą. Nadesłał Wiesław H. Radwański
Foto Foto



















































Komentarze: (16)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

od kiedy w Cieszynie na Liburnii mamy skały...???

przyjdź sam zobacz..

A gdybyś uważał na lekcjach geografii, to nie zadawałbyś głupich pytań - flisz karpacki się nisko kłania .

czy droga na Katowice przez Skoczów, Żory jest przejezdna?

Kilka fotek z powodzi w Brennej na www.wbrennej.pl

wracając z pracy po 22 Bobrówka trochę opadła.przyroda jednak upomina się o "swoje".rzeki miały kiedyś taki a nie inny bieg,koryto.człowiek jednak rzeki "udomowił"przy pomocy regulacji i innych budowli hydrologicznych,co po czasie się na nas mści.co do budowli na Liburni.cóż...musiało wcześniej,czy poźniej do takiego czegoś dojść.tak nawiasem.ciekawe kto i komu i ile "posmarował"żeby doostać zezwolenia na takie prace budowlanne.mi tu pachnie kryminałem.

z geografią nie mam problemu!!! a na Liburnii "skały" chyba ktoś "sztucznie zrobił'? - nie wydaje Wam się???!!!

Trzymajcie się tam - kiepsko to u Was wygląda.

tą ogólną nazwą obejmuje się dość różnorodne pod względem petrograficznym skały magmowe głębinowe, o odczynie zasadowym, występujące jedynie na terenie Śląska Cieszyńskiego.

Są to skały o strukturze drobnokrystalicznej, czasami grubokrystalicznej lub porfirowej i zróżnicowanym zabarwieniu, zaliczane do gabroidów. Wg współczesnej klasyfikacji skał odpowiadają teralitom analcymowym lub esseksytom analcymowym.

Cieszynity powstały w dolnej kredzie. Tworzą intruzje żyłowe, powstałe przez wciśnięcie płynnej magmy między ławice innych skał. Wypływy magmy miały miejsce w czasie, gdy skały te, w tym przypadku łupki i wapienie obecnej płaszczowiny cieszyńskiej spoczywały jeszcze na dnie morskim. Następnie żyły cieszynitowe uległy sfałdowaniu wraz z otaczającymi je skałami (są to więc tzw. żyły pokładowe). Występują w formie pni, dajek, sillów.

Głównymi składnikami cieszynitów są plagioklaz (labrador), biotyt, piroksen (augit), amfibol sodowy, analcym, hornblenda i nefelin, niekiedy oliwin oraz skaleń potasowy. Minerały akcesoryczne to: apatyt, tytanomagnetyt, anataz, piryt, tytanit. Czasami występuje szkliwo.

Większość spotykanych cieszynitów należy do odmiany ciemno zabarwionej. Jej głównymi składnikami są czarne, wydłużone kryształy amfiboli i piroksenów, a także ziarna oliwkowozielonej barwy, będące produktami rozkładu oliwinu. W jasno zabarwionej odmianie cieszynitu przeważają białe i jasnoszare kryształy skaleni o szklistym połysku.

Nazwa cieszynitu wywodzi się od miasta Cieszyna, w okolicach którego skała ta występuje i została opisana. Cieszynit wyróżnił i opisał Ludwik Hohenegger, geolog i inżynier górniczo-hutniczy Komory Cieszyńskiej, autor pierwszej szczegółowej mapy geologicznej Księstwa Cieszyńskiego wydanej w 1861 r.

mają barwę zmienną (...) i różną strukturę, w zależności od proporcji, w jakiej występują tworzące je minerałów skałotwórczych. W grubszych żyłach zwykle widoczne są grube ziarna, z przewagą jaśniejszych plagioklazów (są to tzw. odmiany leukokratyczne cieszynitów), w cieszynitch drobnoziarnistych przewagę mają natomiast składniki ciemne (odmiany melanokratyczne). Minerały ciemne są mało odporne na wietrzenie, co sprawia, że cieszynity poddane przez dłuższy okres czasu procesowi erozji przypominają słabo związane zlepieńce, które można dosłownie kruszyć ręką. Wiek cieszynitów jest nieustalony, prawdopodobnie średniokredowy, są to więc skały młodsze od skał osadowych, w których występują. Na Pogórzu Cieszyńskim cieszynity występują przede wszystkim w okolicach Cieszyna (głównie w Boguszowicach i Kalembicach), pomiędzy Puńcowem a Mnisztwem, w Rudowie, Zamarskach, w rejonie Iskrzyczyna, Wiślicy i Grodźca. Czasem są to niewielkie odsłonięte skałki, odkrywki, częściej jednak cieszynity można obejrzeć w dawnych, nieczynnych już kamieniołomach. Obecnie cieszynity nie mają znaczenia gospodarczego, chociaż jeszcze przed kilkudziesięcioma laty były wydobywane w dość licznych miejscach na Pogórzu Cieszyńskim. Walory użytkowe tej skały nie były zbyt wielkie. Z uwagi na niewielką wytrzymałość cieszynit był używany przede wszystkim do utwardzania mniej ważnych dróg, a także jako domieszka do ziemi służącej do uprawy roślin. Natomiast jeszcze dawniejsi mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego używali skruszonego cieszynitu jako dodatku do wyrobu różnych naczyń ceramicznych, których ślady odnaleziono w grodziskach na cieszyńskiej Górze Zamkowej, w Kocobędzu – Podoborze po stronie czeskiej oraz na górze Tuł w Goleszowie. Na terenie Cieszyna znajduje się kilkanaście miejsc, w których można zobaczyć cieszynity.

Marezno świetne zdjęcia

JAK TERAZ 18 MAJA WYGLĄDA SYTUACJA NA rzece WIŚLE W OCHABACH CZy WYLAŁA???!!!! :((:( Martwię się mieszka tam moja rodzina zaraz obok !!! Bardzo proszę o odp. bardzo mi na tym zależy nie mogę sie tam dodzwonic zajete lub linia abonencka uszkodzona !!! nawte na komórce jak i na stacjonarnym boje się o bliskich A na i necie od rana siedze i nie znalazłam martwię się bardzo dotąd wisła nie wylała ale.....no sami wiecie jak to jest martwić się o bliskich !!! a zdjęcia super, no może nie super o ile świetnie wykonane naprawdę pozdrwiam z góry za szybką odpowiedź dziękuje :)

Z tego co wiem, ok. g. 20:00 Wisła miała niższy stan niż wczoraj. Jeśli znów wody w Wiśle Czarnej nie spuszczą z tamy, to sytuacja powinna już jutro wyglądać znacznie spokojniej (oczywiście pod warunkiem odpowiedniej pogody, ale prognozy na jutro są raczej uspokajające)

Acha.. no i w Ochabach do dzisiaj nie wylała

mam zarezerwowany weekend w ustroniu i zalezy mi zeby tam jechac, ale jestem w ciazy i troche sie boje. czy ktos wie czy dojade autem z katowic?

a twój partner tym bardziej...:))

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama