, piątek 23 luty 2024
Testowy autobus na ulicach Cieszyna
Autobus testowy, który pasażerowie mogli spotkać między innymi na trasie linii numer 32 to autobus czeskiej firmy SOR. fot. Stefan Mańka Dodaj do Facebook

Testowy autobus na ulicach Cieszyna

JM
Dlaczego po Cieszynie jeździ autobus testowy na czeskich numerach rejestracyjnych i czy to znaczy, że planowane są jakieś zakupy - pyta jeden z naszych Czytelników. O odpowiedź na to pytanie zwróciliśmy się do przedstawicieli Zakładu Gospodarki Komunalnej w Cieszynie, który zajmuje się obsługą i utrzymaniem komunikacji miejskiej.
Tajemnicę autobusu na czeskich numerach rejestracyjnych z naklejką na szybie "autobus testowy", który przez ostatnie dwa tygodnie jeździł po ulicach Cieszyna, od razu odkrywa przed nami Roman Barcz, wiceprezes zarządu Zakładu Gospodarki Komunalnej w Cieszynie sp. z o.o. - Cały czas rozglądamy się po rynku, odwiedzamy targi w poszukiwaniu nowych autobusów i rozmawiamy z producentami - mówi.

Efektem tych rozmów jest właśnie nowy autobus testowy.

Jak przypomina Barcz, autobus testowy po cieszyńskich ulicach nie jeździ po raz pierwszy. - Te autobusy są nam od czasu do czasu wypożyczane przez producentów na jeden-dwa tygodnie, bez żadnych zobowiązań - podkreśla. - Dzięki temu możemy sprawdzić, jak zachowują się w terenie, bo związku ze specyfiką miasta najczęściej na przykład więcej spalają.

Autobus testowy, który pasażerowie mogli spotkać między innymi na trasie linii numer 32, to autobus czeskiej firmy SOR, która powoli podbija polski rynek. Autobusy tej firmy jeżdżą już na przykład po ulicach Kędzierzyna-Koźla. Korzysta z nich także przewoźnik w Czeskim Cieszynie.

W sumie ZGK posiada 19 autobusów. To trzynaście jelczy, pięć autosanów oraz jeden solaris. - W większości spełniają one normy dotyczące spalania spalin oraz są dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, to znaczy są niskopodłogowe lub niskowejściowe - mówi Barcz.

Jak najszybszej wymiany wymagają tylko trzy autobusy marki autosan: dwa dziesięciometrowe oraz jeden dwunastometrowy. - W planie inwestycyjnym na ten rok wpisaliśmy zakup dwunastometrowego autobusu, ale obecnie w tym zakresie trwają negocjacje i żadne decyzje jeszcze nie zapadły - mówi Barcz.
Komentarze: (21)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

????

Jak Jelcz kupował licencję to właścicielem Berlieta był Citroen. Co do Millera to ręki bym mu nawet nie podał

jeżdże codziennie tym czerwonym - jest bardzo fajny - w środku całkiem dobrze wykorzystana jest przestrzeń jest węższy wiec lepiej sie nim manewruje i jest bardziej cichy niż pozostałe... tak okiem laika - mogliby się kierowcy wypowiedzieć

bardzo fajny ten autobusik:)zrobiłem parę jego fotek:)co się będzie działo ze starym Autosanem?czy będzie jeszcze w ruchu?może zrobić go na autobus historyczny-w końcu od autosanów miejska komunikacja zaczynała swoje przewozy na tych wozach,były jeszcze DAB-y w latach 90(nie licząc "ogórków"z Pks-u).

Ty chyba zapominasz o Berliecie - którego kazano nam kupić by większość udziałów miała Francuska Komunist. Partia Pracy - fabryka i tak padła , a jakie to były autobusu niektórzy pamiętają .
lexxx - Miller to twój idol

Bardzo fajny ten czeski autobus

ZGK,MZK,PKS - niestety dla niektórych "wypowiadaczy" na tych łamach to jedno i to samo. Niestety to nie to samo, np.Mazur
to facet a mazurek to ciasto, Podobnie jest tutaj.
Wracając jednak do naszych baranów- to chodzi
chyba głównie o komunikację z Czeską stroną.
I o to trzeba naciskać burmistrza, o uruchominie tego połączenia.Resztatyo gestia ZGK czyli p.Szygudy.

Panie Burmistrzu... jeśli Pan to czyta to proszę sobie wziąć do serca to, że wielu mieszkańcom zależy aby ZGK przejeżdżało na drugą stronę Olzy... mam nadzieję, że doczekam kiedyś chwili kiedy jadąc 22-ką autobus skręci na ul. Zamkową w stronę czeskiej strony miasta, zatrzyma się na dworcu kolejowym, po czym wróci ulicą 3-Maja na Wyższą Bramę i dalej na ZOR. Wiem, że wielu z nas korzysta z czeskiego dworca kolejowego... A tak na marginesie, to czytając o 3 autosanach wymagających wymiany to mam nadzieję, że wśród nich jest ten niebieski "rodzynek"

Widać, że nie wiesz co mówisz, MZK, a raczej ZGK w przypadku Cieszyna, nie wybrało sobie autobusów z Czech, jako dostawcy nowego taboru. Zakup autobusów następuje w drodze przetargu, do którego wystartować może każda firma produkująca autobusy, po spełnieniu wymagań jakie wyznaczone są w ogłoszeniu o przetargu. Czeska firma wypożyczyła autobus, ale to nie obliguje do jego zakupu.

Polska jest zagłębiem autobusowym/ jeśli chodzi o ich produkcję/ a MZK zamiast uprawiać protekcjonizm gospodarczy kupuje autobus u Czechów- śmieszne.

Dziękuję za zwrócenie uwagi. Błąd poprawiłem.
~JM

do redaktora JM , nie ma polskiego Cieszyna ! jest Cieszyn i Czeski Cieszyn ! Na zadnej mapie Pan tej nazwy nie znajdzie. przy okazji na moście Wolności k celmy czesi na połowie mostu od strony czeskiej umieścili napis Olśa/ Olsza/ a w tym miejscu powinno byc Olza ! Wiem że gospdarka i opieka nad mostami granicznymi nalezy do Wojewody ale cieszyńska wlada powinna zareagować. pozdrawiam Panie Burmistrzu.

Porównując nasze autobusy miejskie z ZGK ,
choćby z Jastrzębiem ,to mamy niezłą komunikację
miejską.
Największą bolączką jest jednak brak choćby linii
okrężnej do Czeskiego Cieszyna.Starostwo,Most Wolności.dworzec kolejowy w Czeskim Cieszynie,
3 Maja,i npPKO BP Kolejowa,Staostwo i tak w koło.
To tylko propozycja, ale tu Panie Szczurek rusz
Pan tyłek i do rozmów z Czechami.

po pierwsze niech autobusy w Cieszynie są żółte (jak w przypadku Jelczy, Autosanów i Solarisa) albo barwach miasta, czyli Flaga Cieszyna - opracowana została na bazie barw heraldycznych herbu Cieszyna i składa się z trzech poziomych pasów o kolorach czerwonym, błękitnym i żółtym.

po drugie `lexx` ty chyba nie wiesz co piszesz. Kto ci teraz weźmie cieszyński PKS z długami wynoszącymi 9,8 mln (obecnie PKS ma 4 mln spłacone za wiślański dworzec) ?! MZK jest zarządzane przez ZGK czyli przez miasto (spółka budżetowa, PKS - przez skarb państwa i prywatną firmę z Warszawy "VENIRO" Sp. z o.o.). Niech PKS weźmie Starostwo i przekształci się ze spółki z o.o. w spółkę akcyjną (niezależną od państwa).

Niech czerwone autobusy znowu będą czerwone!!! Proponuję sprzedać MZK i PKS szwedzkiej firmie Veolia, a szybko przekonamy się, że linie autobusowe łączące dwie strony Olzy to nic trudnego do zrobienia zarówno w komunikacji miejskiej jak i w przypadku autobusów dalekobieżnych. Ostrava-BielskoBiała, Cieszyn-Jaworzynka(przez Třinec, Jablunkov) itd... bilety płatne w zł, kč i €, a po roku nikogo nie będzie interesowało w jakim państwie leży jaka miejscowość

Jeżeli uważasz, że pojawienie się autobusu, powinno być ujawnione w dniu w którym przekroczył on granicę, to trzeba było donieść o tym fakcie od razu jak tylko go zauważyłeś. Autobus był chyba na testach do końca zeszłego tygodnia, zatem skoro redakcja nie napisała o jego "premierze" na cieszyńskich drogach to przynajmniej wspomniała o tym, gdy zjechał już do swojej macierzystej zajezdni.

hahah szybkość naszych dziennikarzy jest powalająca...autobus jeździ ponad dwa tygodnie a oni dopiero napisali artykuł..hehe no śmiech na sali...to by było na tyle "aktualnych" wydarzeń z życia miasta ..hehehe

I dobrze, że wymieniają stare autobusy. Z resztą na komunikacje miejską nie można narzekać.

Niestety, mieszkańcy przedzielonych Olzą miast jeszcze długo będą czekali na wspólną linię autobusową. Bardziej otwarty na takie rozwiązanie jest czeski Urząd Miasta, który podobnie jak w przypadku dwukierunkowego ruchu na granicy polsko-czeskiej widzi w tym całkiem realne rozwiązanie.

Mieszkalem kiedys w cieszynie i juz sie marzylo o tym aby stworzyc wspolna linie autobusowa.Minelo piec lat i co slychac nowego?????

Tak sprawa komunikacji miejskiej jest wazna i wladze miast powinny sie dogadac nad wspolnymi liniami laczacymi polski PKS z czeskocieszynskim dworcem. To jest sprawdzian wlasciwej wspolpracy i starania o mieszkancow. Panie Burmistrzu wazny temat do zalatwienia - jesli czytasz GC

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama