, czwartek 18 kwietnia 2024
Autobusy wożą powietrze
Kierowcy często nie przestrzegają rozkładu jazdy— uważa Ilona Boguszewska, mieszkanka Łączki. fot. Dorota Kochman Dodaj do Facebook

Autobusy wożą powietrze

TWO, KOCH
Autobusy wożą powietrze

Marcin Bąk i Marcin Kłósko za bilet miesięczny ze zniżką szkolną na trasie Brenna- Skoczów muszą płacić aż 100 zł. fot. Dorota Kochman

Najwięksi przewoźnicy na Śląsku Cieszyńskim, PKS i Transkom, przymierzają się do likwidacji niektórych kursów. Będzie to dotyczyć głównie przejazdów sobotnio-niedzielnych.
— Często jest tak, że w weekendy wozimy w autobusach powietrze, na co nas nie stać — mówi prezes cieszyńskiego PKS-u Sebastian Wątroba.  Według planów, zmiany mają wejść w życie od 1 kwietnia (cięć nie planują Wispol oraz Das II). Tymczasem według władz powiatu przewoźnicy powinni zastanowić się nad rozbudową rozkładu jazdy na najbardziej obleganych trasach. — W piątki oraz w niedziele często zdarza się tak, że autobusy nie są w stanie zabrać wszystkich pasażerów udających się w kierunku Katowic czy Krakowa i wracających z tych miast do Wisły czy Cieszyna. Rozwiązanie tych problemów jest ważne nie tylko dla mieszkańców, ale także dla odwiedzających nas turystów — uważa członek Zarządu Powiatu Paweł Brągiel.

Pasażerowie widzą też inne problemy. Marcin Bąk i Marcin Kłósko za bilet miesięczny ze zniżką szkolną na trasie Brenna- Skoczów muszą płacić aż 100 zł, co jest dla nich sporym wydatkiem. — Uważam, że bilety są drogie i jeździ się w mało komfortowych warunkach. Denerwuje mnie również to, że kierowcy nie przestrzegają rozkładu jazdy odjeżdżając przed czasem — uważa Ilona Boguszewska, mieszkanka Łączki.

— Problemów do rozwiązania w transporcie publicznym jest wiele i jeśli nie nastąpią zmiany systemowe, ich skutki mogą dotknąć zarówno pasażerów jak i przewoźników — uważa Leszek Podżorski wiceprezes Polskiej Izby Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji. — W przyszłym roku wchodzą w życie nowe przepisy unijne dotyczące transportu publicznego, które w istotny sposób zmienią zasady organizacji komunikacji pasażerskiej, do czego musimy się przygotować.

Urzędnicy przekonują jednak, że panują nad sytuacją. — Powiat cieszyński, wykorzystując dane od wszystkich przewoźników, zamierza opracować roczną analizę sytuacji rynkowej. Pozwoli to na dokładne określenie potrzeb jakie występują w transporcie zbiorowym — mówi naczelnik wydziału komunikacji Starostwa Powiatowego Mirosław Sitko.
Komentarze: (10)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Proste w miare możliwości przesiąść się na pociągi, powiat też by zainwestował w koleje coś na zasadzie SKM w trójmieście gdyby uruchomić Linie kolejową z Pierścca przez Skoczów, Goleszów do CIeszyna oraz odnogę z komunikowaną z Goleszowa do Wisły głebce oraz bezpośredni pociąg z Wisły do Cieszyna, i w dodatku z Zebrzydowic przez Cieszyn Skoczów do Chybia to PKS i Transkom nie dość że szybko by obniżył ceny biletów to i standard by się podniósł tylko niestety to się nie wydarzy bo u nas w Powiecie nie ma osób które myślą przyszłościowo dla dobra ogółu ...

Słuchaj Kolego, o pociągach nie mamy co marzyć. Pogadaj z obsługą pociągów to się doiwesz jak dratycznie zmniejszana jest prędkość pociągów po wjeździe na cieszyńskie tory. Podziel to sobie na odległości i Ci wyjdzie. Co? No to żeby utworzyć na cieszyńskich torach muzeum kolejnictwa. To jednak mój nie Twój postulat. Zauważ też, że parę dworców, w tym cieszyński, do tego się wspaniale nadają. Mój znajomy mówi, że to by było Muzeum Syfu ale, wiesz, chłopcy spod Kauflandu mają swoiste poczucie humoru. Proponuję zatem wiele innych poczynań w "tym" miejscu potraktować podobnie - z humorem. Zdrowie będzie a może i "łowcyB" przestaną mieć konkurencję.

A czym maja dostac sie do pracy, w sobote lub w niedziele pracownicy.Sa takie instytucje ktore w świeta pracuje.Nie kazdy ma czym dostac sie do pracy,wiec jest wielki problem z dojazdem np:Kaczyce-Cieszyn na godz.6rano nie ma dojazdu.

Niestety przewozy autobusowe muszą być rentowne dla przewoźnika i jeżeliby wozili tylko powietrze, to szybko wypadną z rynku. Nawet mały przewoźnik typu "busik" nie będzie dokładać do przewozów. Ale aby rozwiązać problem dojazdów do pracy, to są od tego przecież samorządy, które powinny reagować na takie sytuacje! I nie składać "postulat" uruchomienia lini np. w PKS-ie który jest "3 razy S" (samodzielny, samorządny, samofinansujący), lecz stworzyć taki mechanizm, aby przewoźnikowi opłacało się np. dowieźć pasażerów na godzx. 6,00. Przecież w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego można podpisać umowę z małym przewoźnikiem (a ostatnio trochę ich powstało) na dofinansowanie takiego przewozu. Jeżeli jest na takiej lini mało pasażerów, to mały bus będzie wystarczający! Trochę pomyślunku Panowie i Panie samorządowcy ziemi cieszyńskiej, pochylcie się nad tymi, których podatki także wpływają do waszej gminnej kasy, a nie mogą dojechać np. w niedzielę do pracy.

a czemu na "czeskiej" połowie kolei z Bielska do Frydku pociąg jeździ co godzinę do piątej do 11 w nocy? a mógłby jechać tak jak u nas ... to przecież ta sama linia kolejowa zbudowana w XIXw ...

Za mało konkurencji dla PKS i Transkom.

Tak, to pewne: za mało konkurencji!!!!!
Ale konkurencja w cieszyńskim to oznacza także np. podpalenia czy inne psikusy. Jak się nie da coś załatwić przez "znajomych". No i nietety nie ma racji Nasz Kolega o 3 razy S, PKS-u. To polityczna instytucja. Jeszcze niedawno szefem ci był Towarzysz Gojniczek, a to już niewiele ma wspólnego z rynkiem. No, pardon, chyba że mówimy o rynku bibelotów i staroci. Ten Pan nawet nie miał skrupułów aby Radę Miejską zajmować problemem swego odwołania. Skąd w wyborach na Burmistrza zebrał kilka tysięcy głosów? Komuna w Cieszynie ma się nadal dobrze. słyszałem, że w najbliższym czasie mają przywrócić w Mieście obowiązkową grę w... Palanta.

dziwne że po czeskiej stronie komunikacja działa sprawnie. pociągi co godzinę, co prawda szynobusy ale jaki problem takie zakupić? oczywiście w Polsce to nie do przeskoczenia. lepiej jeździć autem ale gdzie parkować? też problem a w Cieszynie to już makabra!

prawda taka że PKSowi raczej nie zależy nawet na prywatnych ludziach. chcielismy dwa razy wynajac w PKSie autobus na wycieczke dla dzieci w SOBOTĘ i nam odmówiono! dlaczego?? bo to sobota i nie mają kierowców. wybaczcie ale takie hasło do klienta to przesada. nie zależy im i tyle. zarobił kto inny... i teraz z dala od PKSu. za wynajęcie chcą kokosy i jeszcze waruni sobie stawiają... śmieszne. pozdrawia "z dala PKS"

może mi ktoś pomóc-chcę dojechać w sobotę z Cieszyna do Kaczyc,jakim autobusem mogę dojechać i o której godzinie on kursuje w soboty.Wasz rozkład jest strasznie nieczytelny

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama