, sobota 25 maja 2024
Szkoły z powiatu cieszyńskiego wyróżnione przez Ministerstwo Edukacji Narodowej
.Wśród 276 placówek z całego kraju które otrzymały tytuł "Szkoła Odkrywców Talentów" są dwie z powiatu cieszyńskiego.  fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Szkoły z powiatu cieszyńskiego wyróżnione przez Ministerstwo Edukacji Narodowej

JAKUB MARCJASZ
Gimnazjum im. Powstańców Śląskich w Strumieniu oraz Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Władysława Reymonta w Wiśle zostały wyróżnione w plebiscycie Ministerstwa Edukacji Narodowej promującym szkoły, instytucje i organizacje wspierające uzdolnione dzieci i młodzież.
- Zdolności, zainteresowania, możliwości poszczególnych uczniów są różne. Różnym dzieciom potrzebne są różne drogi edukacyjne. Misją szkoły jest pomoc wszystkim dzieciom w rozwoju ich talentów i umiejętności - pisze w liście inaugurującym Rok Odkrywania Talentów Katarzyna Hall, minister edukacji narodowej. - Tylko szkoła nastawiona na wsparcie każdego dziecka w jak najpełniejszym rozwinięciu jego możliwości i zdolności zminimalizuje ryzyko zgubienia po drodze "diamentów", a tymi wyłowionymi odpowiednio się zajmie. Odkrywajmy zatem talenty i pasje, rozbudzajmy zainteresowania dzieci i miejmy do tego jak najbardziej pozytywne, przyjazne nastawienie.

Wśród 276 placówek z całego kraju które otrzymały tytuł "Szkoła Odkrywców Talentów" są dwie z powiatu cieszyńskiego.

Gimnazjum im. Powstańców Śląskich doceniono między za prowadzenie zajęć skierowanych dla uczniów niepełnosprawnych intelektualnie. - Prowadzimy dwie klasy dla dzieci z różnymi dysfunkcjami - mówi Lilla Salachna-Brzoza, dyrektorka strumieńskiego gimnazjum. - Te dzieci uczestniczą w uroczystościach szkolnych oraz konkursach. Ostatnio jeden z uczniów został wyróżniony za wykonanie świątecznej kartki. Dla dorosłych są to może błahe sprawy, ale w przypadku tych dzieci to duże wyzwanie.

Uznanie znalazły także inne propozycje kierowane do uczniów gimnazjum w Strumieniu, między innymi: działalność najstarszego na Śląsku szkolnego chóru dziecięcego Canzonetta, anglojęzyczne kółko teatralne czy projekt dotyczący historii II wojny światowej i tej powojennej, w ramach którego uczniowie ze swoimi czeskimi kolegami odwiedzili siedziby Instytutów Pamięci Narodowej w Warszawie oraz Pradze.

- Postanowiliśmy zaprezentować pięć form aktywności, w których nasi uczniowie odnoszą największe sukcesy - mówi Joanna Warmuzińska, zastępca dyrektora Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle, drugiej z nagrodzonych szkół. Obok kółka gastronomicznego, barmańskiego czy zajęć informatyczno-ekonomiczne doceniono również wydawaną od ponad piętnastu lat szkolną gazetkę "Patelniok Times" oraz kółko teatralne. - Chcemy pokazać, że uczniowie w naszej szkole nie tylko przygotowują się do zawodu, ale mają też możliwość rozwijania innych swoich zainteresowań - dodaje Warmuzińska. - Każde wyróżnienie cieszy, bo jest docenieniem naszej pracy.

Rok szkolny 2010/2011 ogłoszony został Rokiem Odkrywania Talentów. Jednym z wymiernych efektów tej inicjatywy ma być stworzenie nie tylko ogólnopolskiej mapy szkół zaangażowanych we wspieranie, odkrywanie i rozwijanie uzdolnień dzieci i młodzieży, ale też pokazanie pozaszkolnych miejsc odkrywania talentów, promujących instytucje i organizacje wspierające uzdolnienia dzieci i młodzieży. Tym ostatnim zostanie przyznany tytułu "Miejsce Odkrywania Talentów".

Tytuł jest przyznawany szkołom i przedszkolom, które posiadają przynajmniej trzech nauczycieli prowadzących systematyczną pracę z uczniami o szczególnych uzdolnieniach, i których uczniowie mają wyjątkowe osiągnięcia czy dokonania. Wyróżniająca się praca z uczniami utalentowanymi może dotyczyć odkrywania i rozwijania uzdolnień przedmiotowych, sportowych, artystycznych, technicznych oraz ich aktywności obywatelskiej lub wolontariatu.
Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Patelniok w Wiśle dobra szkoła he! he! śmiechu warte tylko się chwalić umieją a poziom edukacyjny w polu.

jako to myślisz, że lipa - jo sóndzym, że polski system oświaty fakt, je dość lipny...ale drobne sukcesy lokalne ...z wysokiego szczebla MEN, cieszą młodych oraz ich opiekunów, stanowiąc chlubny wyjątek w systemowych zakusach urzędników...tuż n chłapcze /czy dziołcho/, jako to myślisz wiyncyj a nie yny napiszesz: "Lipa" i żeś je zadowolnióny...

Lipa !

Brawo pani Burmistrz Strumienia. Wiślańska placówka tradycyjnie już jest laureatem różnych konkursów i to zasłużenie stąd jej sukces nie jest zaskoczeniem. Awans Srumienia dowodzi, że sprawy oświaty w Pani gminie znalazły właściwe miejsce. Niech pozostali włodarze cieszyńskich gmin jeżdżą po naukę do Dobrej Szkoły.

serdeczne gratulacje za współpracę ze zdolną młodzieżą, z głębi duchowej perspektywy, to każdy uczeń, każda istota ludzka jest unikalna, szczególnie cenna...niech w realnym świecie, czasami zbyt szybkim i szorstkim, szkolne diamenty, potrafią znaleźć stosowne miejsce, promieniując i przenikając innych wrażliwością serca, radując ich pożytecznymi zdolnościami...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama