, niedziela 23 czerwca 2024
Sukcesy zespołów regionalnych ze Śląska Cieszyńskiego
Tadeusz Papierzyński i Janusz Macoszek zostali zwycięzcami w kategorii kapel. fot. arch. Zespołu Regionalnego "Istebna" Dodaj do Facebook

Sukcesy zespołów regionalnych ze Śląska Cieszyńskiego

JM
Sporym sukcesem zakończył się kwietniowy IV Międzykulturowy Przegląd Folklorystyczny "Zagłębie i Sąsiedzi", który odbył się w Pałacu Kultury w Dąbrowie Górniczej. Główną nagrodę "Grand Prix" zdobył Zespół Regionalny "Istebna", natomiast pierwsze miejsce w kategorii opracowań artystycznych Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. J. Marcinkowej. Aż trzy nagrody trafiły w ręce Janusza Macoszka z Istebnej - Ślązaka Roku 2010.
W konkursie wzięło udział ponad 2100 artystów z siedmiu województw. - Celem imprezy jest popularyzacja i ochrona dziedzictwa kultury ludowej Zagłębia oraz skonfrontowanie dorobku tego regionu z folklorem naszych sąsiadów - podkreśla Małgorzata Grabiwoda, przedstawicielka organizatorów.

- Postanowiliśmy zaprezentować i odświeżyć układ tańców starocieszyńskich, których nie wykonuje w tym momencie żaden zespół na terenie Polski - mówi Karolina Małysz, kierowniczka ZPiT Ziemi Cieszyńskiej, który okazał się najlepszy wśród 45 grup w kategorii zespołów pieśni i tańca opracowanych artystycznie.

Przegląd szczególnie owocny okazał się dla Zespołu Regionalnego "Istebna", który zdobył nagrodę "Grand Prix". Indywidualne sukcesy odnieśli również jego przedstawiciele.

Wśród solistów śpiewaków pierwsze miejsce zdobyła Marysia Motyka. - To była okazja do poznania innych zespołów, które w niektórych przypadkach widziałam po raz pierwszy - powiedziała portalowi gazetacodzienna.pl.

Zwycięzcami w kategorii kapel zostali "Gajdosze" - Janusz Macoszek i Tadeusz Papierzyński. - Wszyscy członkowie jury podkreślali, że gajdy i skrzypce to archaiczny i tradycyjny skład kapeli góralskiej, który jest najlepszym elementem w prezentacji folklorystycznej - mówi Macoszek. Występ w Zagłębiu okazał się dla niego bardzo udany - zdobył łącznie trzy wyróżnienia.

Ślązak Roku 2010 zdobył również drugie miejsce wśród instrumentalistów grając na instrumentach pasterskich, takich jak trombita, okaryna czy fujarka. - Bardzo się cieszę, że jesteśmy taką jednością. Śląsk to nie tylko Ślązacy, ale i my górale. Tratuję go jako "wielką ojczyznę" i gdyby nie ta "ojczyzna śląska" to ta kultura polska byłaby bardziej uboga. Wyróżnia ją różnorodność i wielkie bogactwo, to że wystarczy pojechać dwa, trzy kilometry dalej i już są inne stroje, tańce, instrumenty, gwara - mówi z refleksją Macoszek.
Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Gratuluję!!!

Brawo ISTEBNA!!! Brawo ZIEMIA CIESZYŃSKA!!

gratuluje , byl tez dobrym studentem !!!

brawo, miło się czyta o sukcesach naszych:)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama