, niedziela 23 czerwca 2024
Black Stars: Jesteśmy sobą! (wywiad)
Zespół Black Stars powstał w 2009 r. w Chybiu. fot. Black Stars Dodaj do Facebook

Black Stars: Jesteśmy sobą! (wywiad)

AGNIESZKA KACZMARCZYK
Połączyła ich miłość do muzyki czarnoskórych mistrzów lat 70. i 80. Porywają do zabawy mieszkańców powiatu cieszyńskiego, grając koncerty na scenach wielu miast. Rozmawiamy z Grzegorzem Żydkiem, założycielem grupy Black Stars.
Jak powstał wasz zespół?
Od najmłodszych lat byliśmy bardzo związani z muzyką. Brata fascynowała perkusja, mnie gitara basowa. Godzinami graliśmy na instrumentach i ćwiczyliśmy nowe rzeczy. Zespół założyliśmy latem 2009 roku w Chybiu. Jesteśmy zgraną siódemką i dobrze się bawimy.

Co gracie?
Gramy muzykę czarnoskórych mistrzów lat 70. i 80. W naszym repertuarze znajdują się hity takich wykonawców jak Michael Jackson, Tina Turner i Stevie Wonder.

Dlaczego właśnie taką muzykę wybraliście?
W obecnych czasach popkultury, gdzie na scenie dominuje muzyka współczesna, a w klubach elektroniczna, poczuliśmy potrzebę podzielenia się z ludźmi tym, co sami kochamy, a o czym coraz mniej słychać. Twórczość czarnoskórych mistrzów rytmu, dynamika, niepowtarzalne brzmienie, to było coś, co chcieliśmy przypomnieć innym.

Ile czerpiecie z oryginalnych utworów, a ile jest w tym waszej inwencji?
Każdy z nas wnosi coś od siebie. To cały czas się zmienia i kształtuje. W tej muzyce podoba mi się to, że oczywiście trzeba się trzymać pewnych schematów, ale jest też miejsce na naszą improwizację. Gramy 100% na żywo, dlatego wszystko jest tu dozwolone.

Jesteście świeżym zespołem, który musi przekonać do siebie nową publikę. Jak to robicie?
Jesteśmy przede wszystkim sobą. I staramy się każdy koncert zagrać perfekcyjnie. Nasze występy to profesjonalnie zaaranżowane, pulsujące i energetyczne spotkania z publicznością. Liczne instrumenty sprawiają, że brzmienie muzyki jest pełne. Nie zapominamy o szacunku wobec publiczności, która jest dla nas najważniejsza. Czerpiemy "radość z grania", co na pewno widoczne jest podczas naszych występów.

Gdzie można Was zobaczyć?
Podczas dni miast, plenerowych eventów okolicznościowych, imprez firmowych oraz koncertów w klubach. Grywamy w Cieszynie, Chybiu, Brennej. Miło wspominamy ostatni koncert w Strumieniu podczas obchodów "Staromiejskiej Wiosny". Najbliższe koncerty zagramy w Radlinie 19.06. i w Jastrzębiu 03.07.

Jakie macie plany na przyszłość?
Chcemy grać jak najwięcej koncertów. Ćwiczyć, rozwijać się, a następnie z czasem stworzyć własny, autorski materiał, nagrać płytę, zdobyć pierwsze miejsca list przebojów i odnieść ogólnoświatowy sukces (śmiech).

A czego mogą wam życzyć mieszkańcy powiatu?
Weny, bo bez niej to nie ma szans na nic…

Rozmawiała: AGNIESZKA KACZMARCZYK

Zespół Black Stars tworzą: Agnieszka Błońska - wokalistka; Błażej Knopek - pianista; Łukasz Kaczmarzyk - trąbka, chórki, instrumenty perkusyjne; Wojciech Zowada - saksofon, chórki, instrumenty perkusyjne; Wojciech Świerczyna - gitara; Andrzej Żydek - perkusja; Grzegorz Żydek - bas.

POLECAMY: Kultura na Śląsku Cieszyńskim
Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

biorą udział w eventach - przynajmniej wy młodzi,starajcie się nie używać nowomowy, typy: miting, futbolówka, mega to maga tamto... życzę artystycznych sukcesów, na ogólnoświatową trasę koncertową można ruszyć ale chyba, jako miłośnik Rolling Stone'sów, Eltona Johna czy Dream Theather...

Brawo! Wspaniała muzyka, świetnie zagrana! Powodzenia

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama