, niedziela 28 maja 2023
Festiwal muzycznych różnorodności
Kompozytorzy bardzo często korzystają ze zdobyczy nowych technologii. Jednym z nich jest Krzysztof Gawlas. Fot. Marcin Mońka Dodaj do Facebook

Festiwal muzycznych różnorodności

MM
W Cieszynie trwa festiwal ”Viva il canto”. Na rok przed dużym jubileuszem impreza stara się docierać do jaki największej liczby słuchaczy. W poniedziałek po raz pierwszy w historii imprezy odbył się koncert muzyki elektroakustycznej.
W odróżnieniu od sztandarowych produkcji festiwalowych, czy widowisk operowych, dużych koncertów symfonicznych czy spektakli muzycznych, we wtorek w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej swoje utwory zaprezentował twórca z młodszego pokolenia kompozytorskiego.

Już od lat młodsi kompozytorzy odchodzą od klasycznego instrumentarium, pisząc n.p. utwory kameralne z wykorzystaniem nowych technologii. Próbkę swoich możliwości dał Krzysztof Gawlas, prezentując utwory pisane na fortepian oraz komputer. - Nowe technologie dają nam duże możliwości, ułatwiają pracę kompozytora. Komputer potrafi przecież przeprowadzić setkę obliczeń w ułamku sekundy, kiedyś kompozytor siedział i obliczał sobie wszystko na kartce. Teraz dostaje gotowych kilkadziesiąt gotowych rozwiązań i może z nich wybierać - mówi kompozytor pochodzący z Cieszyna, na koncercie w PSM wystąpił wspólnie z pianistką Agnieszką Kopińską.

Pierwszy koncert elektroakustyczny na festiwalu nie był dziełem przypadku. - Zbliża się nasz jubileusz, w przyszłym roku ”Viva il canto” odbędzie się po raz 20. Nieustająco otwieramy przestrzeń festiwalową przed nowymi słuchaczami, oczekujemy też reakcji młodszej publiczności. Stąd też obecność muzyki najnowszej. Chciałabym aby festiwal nie był postrzegany jako przedsięwzięcie operowe, bo przecież nigdy takim nie było. „Viva il canto” stawia na różnorodność - przyznaje Małgorzata Mendel, dyrektor festiwalu.

Przed słuchaczami trzy ostatnie dni tegorocznej imprezy: we wtorek o godz. 19.00 w sali koncertowej cieszyńskiej szkoły muzycznej wystąpi Quartet Klezmer Trio. Krakowski zespół czerpie inspiracje z tradycyjnej muzyki żydowskiej. Bilety kosztują 15 zł.

Na środę 25 sierpnia z myślą o melomanach organizatorzy przygotowali program ”Chapeau bas Monsieur Chopin”. Utworów fortepianowych i pieśni Fryderyka Chopina posłuchamy w wykonaniu Anny Lubańskiej (mezzosopran), 
Mirosława Herbowskiego (fortepian) oraz
Michała Korzistki (fortepian). Koncert towarzyszący obchodom Roku Chopinowskiego rozpocznie się o godz. 19.00 w PSM. Bilety kosztują 20 zł.

Tegoroczną edycję Viva il canto zakończy tradycyjny koncert galowy, który zaplanowano na czwartek 26 sierpnia. Tym razem zaproszeni artyści zamiast arii i duetów operowych przygotują dla słuchaczy najpopularniejsze utwory muzyki filmowej. Koncert ”Muzyczne przeboje wielkiego ekranu” odbędzie się 26 sierpnia w teatrze im. Mickiewicza. Początek o godz. 19.00, bilety kosztują od 15 do 45 zł.
Komentarze: (13)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dobrze, że poszerza się oferta (rychło w czas...), aż dziw bierze, że jeszcze nie zaproszono Bogdana Słupczyńskiego do współpracy oraz Zespołu Poezji Śpiewanej "Poethicon". Lepiej późno, niż wcale?

polot i fantazja, nie są mocna stroną pani M.Mendel...

lepiej brzmi: różności...

Franusiu rzuc pomyslem i fantazja co? Albo przylez na cos i ocen.

Słupczyńskiego już zapraszano. Bedzie tez i w tym roku.

Za to polot i fantazja kroluje w cieszynskim teatrze. Zapraszam wylacznie tam!

ironia trafiona, nasz teater to impresaryjna taśma produkcyjna...

cieszyńskiego Uś gwiazdą festiwalu, aż dziwne
że mąż (...)nie został ujęty w programie. Szkoda tylko, że na uczelnianych wykładach Gwiazdy viva il canto świecą słabiutko albo odwołują wykłady zbyt często.

...

Duży i ważny jubileusz to mamy teraz w mieście (1200 lecie!). Dlaczego GC nic nie pisze o obchodach , koncertach itp.? Nie pasuje redakcji , że wbrew przepowiedniom obchody się udały? A może chodzi o planowe niszczenie Ficka przed wyborami?

obchody 1200 lecia sa super!!!!!!!!!!!!

wczorajszy koncert Quartetu Klezmer znakomity, dzisiaj Chapeau bas Monsieur Chopin i pewnie będzie podobnie...

Pozdrawiam wszystkich fanów mojego talentu:)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama