, środa 24 lipca 2024
Miliony pójdą pod ziemię
Jeżeli miasto dostanie 155 mln zł, to za 4-5 lat Cieszyn będzie skanalizowany w 97 procentach! fot. Edyta Rasmus Dodaj do Facebook

Miliony pójdą pod ziemię

TWO
Wiekowa kanalizacja na zabytkowej cieszyńskiej starówce, budowana jeszcze przez Habsburgów, zostanie zastąpiona nową. Wykopki potrwają nawet kilka lat i pochłoną miliony złotych!
Mimo, że Ministerstwo Rozwoju Regionalnego obcięło listę miast, które mogą ubiegać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej na inwestycje proekologiczne, Cieszyn ostał się na niej ze swoim projektem. — Takich miast zostało tylko 26, co oznacza, że mamy duże szanse, aby dostać pieniądze. Wcześniej jednak nasz projekt musi zatwierdzić Komisja Europejska. Stanie się to najwcześniej we wrześniu — mówi wiceburmistrz Włodzimierz Cybulski.

Chodzi o wielkie pieniądze. Miasto zamierza pozyskać na uporządkowanie gospodarki ściekowej 155 mln zł, z czego aż 90 mln ma pójść na modernizację kanalizacji w śródmieściu. Reszta zostanie przeznaczona na modernizację oczyszczalni ścieków i budowę kolektorów w dzielnicach Krasna, Kalembice i Mnisztwo, które w ogóle nie mają jeszcze kanalizacji.

— Czeka nas ogromna inwestycja! — tłumaczy wiceburmistrz Cybulski. — Kanalizację na starówce budowano jeszcze za czasów Franciszka Józefa. To kanalizacja betonowa o jajowych przekrojach. Gdy ją robiono, nie było tak silnych detergentów i dzisiaj kanały nie wytrzymują. Zapadają się, dochodzi do wycieków. Dlatego będziemy je przebudowywać, kłaść nowe rury, albo budować zupełnie nowe ciągi.

Projekt ma być realizowany w latach 2008-2012. — Mamy już prawie 80 proc. pozwoleń na budowę i połowę specyfikacji przetargowej. Teoretycznie już moglibyśmy ruszać z całą inwestycję. Czekamy jednak na decyzję o przyznaniu dotacji — dodaje wiceburmiastrz.

Już teraz jednak miasto ogłosi przetarg na budowę kanalizacji w Kalembicach. Gdyby okazało się, że UE dofinansuje to przedsięwzięcie, wtedy miasto wystąpi o zwrot o poniesionych nakładów. Jeżeli zaś dofinansowania nie będzie, wtedy władze pomyślą o kredycie. — Kanalizacja musi być niezależnie od rozstrzygnięć na górze — przekonuje Włodzimierz Cybulski.

Jeżeli miasto dostanie 155 mln zł, to za 4-5 lat Cieszyn będzie skanalizowany w 97 procentach!
Komentarze: (57)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

pierwszy

Ten konkurs byl w ubieglym tygodniu.

Wreszcie jakaś konkretna informacja ale jak już
wcześniej wspomniałem w związku z artykułem o
U.Śląskim,bez pieniędzy z Uni nie budujemy NIC!
(nie dotyczy prywatnych inwestycji )

xjr nie kombinuj!!

Unię Europejską mamy jedną, panie redaktorze (zdanie 3 ).

Jacie, tyle pieniędzy do rozkradnięcia przy przetargach, itp...

myśle ,że najpierw trzeba zapytać czy pieniądze pójdą pod ziemię czy w błoto....
możemy się cieszyć że włodarze miasta pragną modernizacji miasta-to się chwali,ale jest jedno małe ale-czy zaciąganie kredytu to jest akurat dobry pomysł....w ciągu statnich lat miasto znacznie zadłużyło się na inwestycje które de facto nie przynoszą (ani nie przyniosą....)dochodów,co więcej prawdopodobnie nawet nie zarobią na kredyty wziete pod ich budowę.....a realne przychody kasy miejskiej notorycznie spadają-czym to grozi chyba nie trzeba mówić.....ale burmistrz jest w dobrym chumorze,bo najprawdopodobniej nie jego ekipa będzie się musiała tym problemem martwić.....

Tęczy ,oddaję Humor, Humor ,humorze humorze

No to prezesie klubu dociekaj ze słownikiem w tęczowych barwach na policzkach z HUMOREM ,takze Mak.

zrobiłem błąd ortograficzny-jeśli kogoś to bardzo razi-przepraszam....
może powrócimy do meritum sprawy ?

Już to raz pisałem

impotenci też-przed chwilką też to napisałem...

My tylko chcemy ,żebyś podociekał ze słownikiem ortograficznym jak się pisze humor- bo ostatnio to ty mi kazałes snuć takie rozważania - więc na przyszłość trochę pokory.

Po nas choćby potop. Komuszki z tych gazdów. Kredytów to oni już nabrali. W razie plajty to znajdziemyCybulskiego ,Matuszka i Ficka.

Ambitnie się pani fotograf przeczołgała.

Super sprawa, bez Unii zgineli bysmy marnie. Ale nie! Ale nie! Unia da!!!
Oby tylko starczylo po tych wykopach jeszcze pieniedzy na doprowadzenie chodnikow i drog do stanu uzywalnosci. Moze byc tak, ze w dzurawych drogach powstana jeszcze koleiny ( "rynsztoki"), z ktorych deszczowka wogole nie bedzie splywac do studzienek. Znajac naszych "fachowcow od drog" jest to bardzo prawdopodobne. Niech Ratusz pomysli wiec o solidnym wykonczeniu drog po tych wielkich"wykopkach".

odezwał sie komuszek uważaj zeby ciebie ktos nie znalazł prostaczku

Karoli sie zas portale pomylily.
Exe-mnie sie tez spodobala fotka

Proponuję dalej rozważać sprawy cieszyńskie. Kolektory sanitarne wymagają remontu. I nie da się bez sprawnej kanalizacji utrzymywać miasta we włąsiwym stanie technicznym. Myślę ,że ta sprawa nie wynikła z dnia na dzień. Bylo by źle gdyby w tej sprawie akurat improwizowano. Choć i tu ogromne pole do popisu dla opozycji ,która winna zaiteresować się ,wydziałem strategii rozwoju miasta i wydziału inwestycyjnego ,w jaki sposób przygotowywano się do realizacji tego zadania.Dokumenty.Trójca zarządzająca miastem powinna wykazać ,że realizowanie tego zadania było dzialaniem dużo wcześniej planowanym. Oraz jak się ma zaciąganie kredytów na ten cel do możliwości ich spłaty przez podatników ,którym na pewno będzie trzeba z tego tytułu podnieść lokalne podatki. Jaki plan oszczędnosciowy? Jak się ma owe 155 mln zl nowego kredytu do możliwości miejskiego budżetu ,czy aby nie przyjdzie zahamować inne cele równie ważne dla gospodarki miejskiej. Moze w imię realizacji tego ważnego zadania ograniczyć zatrudnienie w zakładach budzetowych .

Kot ulżyło ci już ?bo wiesz jak kot "objszczy" murek to przeważnie doznaje ulgi....przeprosiłem w odróżnieniu od ciebie...może napiszesz coś w meritum sprawy ?

Prezesie chyba cię pogielo kogo mam przepraszać ,że Ja robię błedy- chyba jedynie siebie samego a to kretynizm moim zdaniem. Ja nie czepiał bym się Ciebie gdybyś Ty tego nie robił. Pokory to nie widzę u Ciebie i zamiast na murek olewam Ciebie.

wylałeś już wszystkie pomyje ?ulżyło ci ?-jak tak,a widzę że tak,to już spokojnie możesz zapisać się (o ile juz nie jesteś...:-) )do PIS-u czy innego LPR-u....
pozdrawiam wszystkie kicie :-)

wylałeś już wszystkie pomyje ?ulżyło ci ?-jak tak,a widzę że tak,to już spokojnie możesz zapisać się (o ile juz nie jesteś...:-) )do PIS-u czy innego LPR-u....
pozdrawiam wszystkie kicie :-)

Dobrze wujo! Dzięki za pozdrowienia .

Cieszyn ,to już ta trójca skanalizowała tak,że w większy kanał mieszkańcy wpaść nie mogli.No chyba ,że po kolejnym kredycie.To dopiero bedzie kanał.

widzisz Kot -na temat i dobrze powiedziane....:-)dobrze że już bardziej czynszów nie podniosą...tzn. mogą ,ale wiedzą że wtedy będzie można zaskarżyć tą decyzję w sądzie ...i raczej tego nie zrobią ,bo wiedzą że by przegrali...a te podwyżki które są teraz prawie w całości "zżera"inflacja....a miasto wciąż dopłaca do lokali komunalnych zamiast się ich pozbyć....a dopiero będą jaja jak balony jak wejdzie ustawa o klasach energoszczędności budynków -to wtedy tych mieszkań ZBM-mowskich mogą nie sprzedać nawet nie za 10% wartości,ale nawet za 1% nie będzie ich chciał nikt kupić...takich oto mamy "mondrych" w ratuszu....ekhhhhh-ale takich sobie wybraliśmy....

Poruszyłeś temat rzeka . Skąd masz przeświadczenie ,że chcą sprzedać a inni chcą kupić mieszkania komunalne?? Kupić chcą ale nie wszyscy ,a "trójca" musi mieć kogoś kim chce kierować by uwiarygodnić swoją wladzę, tak jak np. proboszcz chce mieć wiernych ,a pomoc społeczna chce miec ubogich. Dla jednych i drugich konczy sie praca jak jej nie ma dla kogo swiadczyć. Więc ZBM nie sprzeda mieszkań, a ludzi korzystających z pomocy społecznej wcale nie ubedzie bo to oznacza likwidację etatów w tym wydziale miasta. Wszystko jest na glowie postawione i tak na to trzeba patrzeć. Pewnie dla przypodobania się tym z mieszkań komunalnych ,latwiej bedzi im podnieść podatek od nieruchomości tym co już mieszkają we wlasnych domach. Przecież już mówiłem ,że to neokomunizm w Polsce nastał a w Cieszynie to wystarczy prześledzić etos "trójcy"

Czynsze -prostaczki, to my podniesiemy o maksymalną stawkę ile ustawa dopuszcza rocznie. Nasza w tym glowa.

żenujące te niektóre komentarze! Ale do rzeczy! Mieszkania komunalne nalezy sprzedac jak najszybciej chocby za złotówkę (sadzę że można za nieco wiecej) bo z punktu widzenia interesu miasta to czysty zysk.Dlaczego? Ano dlatego że dzisiaj na utrzymanie i remonty tego zasobu wydaje sie gigantyczną jak na Cieszyn kase (na ZBM też).Zyskiem jest to że ta kasa zostanie w budzecie po sprzedaży a jak bedzie tanio to kupia wszyscy.Drugie powazne źródło to podatek od nieruchomości który prywatni własciciele przyniosa do miejskiej kasy a ZBM nie płaci nic.To kalkulacjaktóra zastosowalo juz wiele miast w Polsce.A co do kanalizacji to nie ma wyjscia i trzeba ja budować żeby wreszcie wyjść z jaskini. To ma chyba byc dotacja z Unii ponad 70 % więc nie wygłupiajmy sie z tym narzekaniem i pogratulujmy tym od inwestycji bo pewnie przygotowywali to latami. Oby tylko ta kasiorka do Cieszyna spłyneła.

Właśnie organizacje pozarzadowe w Cieszynie czekają na przyrzeczone marne pieniądze z Unii już dwa lata . Takiej inwestycji jak budowa kolektorow sanitarnych nie da się wstrzymac jak się już ją rozpocznie. W sprawie wykupu mieszkan to nie jest tak. Wykupić chcą zazwyczaj ci ,ktorzy chcą mieszkania potem sprzedać na wolnym rynku- spekulować. Ci ,ktorzy mieszkają i nie mają zamiaru budować wlasnych mają wlasną kalkulację i zazwyczaj nie chcą kupować.

wykup mieszkań wykupem a zostaje jeszcze właność gruntu. Burmistrz tego nie puści 50% i koniec a w kraju 90

Wykup całych budynków z zasobów komunalnych przez mieszkańców to tak, ale wykupywanie poszczególnych lokali bez szans na wykupienie całości to katastrofa. Status materialny mieszkańców jednego budynku jest tak zróżnicowany ,że konsekwencją takiej polityki było by ,że ich znaczna część nie będzie wykupiona nawet za symboliczną złotówkę. Kazdy wie ,że jeżeli jesteś właścicielem to płać za wszystko. A jak nie masz to sądy utarczki z zarządami no i ogromny dyskomfort dla tych co wykupili. Płacą za wodę i inne media także i tym co nie płac ,ba nawet współuczestniczą w utrzymywanie zarządów mieszkań komunalnych i sąsiadują z lokatorami którzy o nic nie dbają.

przeświadczenie o tym że lokatorzy chcą wykupić mieszkania komunalne mam ze spotkań Cieszyńskiego Ruchu Obywatelskiego.....co do reszty zgadzam się....ktoś napisał o "spekulacyjnych" motywach wykupu mieszkań-to ten ktoś chyba nie wie w jakim one stanie są....i ile lokatorzy którzy regularnie płacili czynsz i fundusz remontowy w nim zawarty "wpakowali" kasy i trudu żeby można tam było "normalnie" mieszkać.....słowo "spekulacyjny" pasuje bardziej do obecnej gospodarki mieniem komualnym....a nie do wykupu mieszkań-chciałem zauważyć że ludzie piszący tego typu bzdury dopłacają także ze swoich pieniedzy do lokali ZBM-skich ponad 2 mln złoty rocznie-tak się wam to podoba?lubicie płacić "za kogoś"?lubicie aby wasze podakti były marnotrawione?-jeśli tak......

własnie w momencie w którym to napisałeś prawie 40% lokatorów w ZBM-ie ni płaci lub zalega z czynszem.....a o dbaniu o nie własne mienie nie ma co mówić w tej chwili-wiem jak wyglądają mieszkania po lokatorach...jak mieszkania będą mieć własciciela,to ten powinien dbać o nie-jeśli nie to jego problem...co do niepłacących we wspólnotach-przedstawiciel wspólnoty może wystąpić z wnioskiem o eksmisję....

Nikt nie mówi ,że nie ma być prywatyzacji mieszkań komunalnych. Idzie o to ,że część chce je wykupić bo ich lokale znajdują się w stosunkowo nowych budynkach ,np. na Podgórzu ,a część w budynkach ponad 100 letnich z drewnianymi stropami. Te ostatnie to bym sprzedawał w cenie 10% ich wartości odtworzeniowej ,pod warunkiem ,że wszystkie w obrębie tego starego budynku mieszkania będą wykupione .Natomiast mylą się ci ,którzy zasiedlając budynki na Podgórzu ,chcieli by je wykupić w cenie 10% lub mniej ich wartości odtworzeniowej. To możliwe ale kłóci się ze zdrowym rozsądkiem ludzi którzy za gospodarkę tym mieniem są odpowiedzialni. Prezenty z pochopnej prywatyzacji to już się nie powtórzą . Minimum 40-60% ich wartości odtworzeniowej tj. 2% amortyzacji rocznie dla zasobów 20 letnich. Nikt nie jest w cięmię bity.

jak to nikt nie mówi...?Burmistrz tak właśnie myśli i mówi...

Miasto ,całkiem nie źle,żyje sobie z czynszy. Miasto -rozumiem jego urzędnicy. Czynsze za mieszkania komunalne i za lokale użytkowe w budynkach komunalnych to złota kura ,która znosi zlote jaja. Cały ZBM z tego się utrzymuje- ile na płace - popatrz?? na budżet. Mimo ,że 40 % mieszkańców regularnie nie placi czynszy to budynki się jakoś trzymają a urzędnicy z nich utrzymują. Wszystko zapłacą ci z lokali handlowych. Sprzedać można. Przykład Czeskiego Cieszyna- gdzie cale pierzeje ulic wykupili nie mieszkańcy ale ludzie ,ktorzy w budynki zainwestowali własne pieniądze i kupili je wraz z lokatorami.Prywatyzacja bolesna ,ale skuteczna. Proszę popatrzeć na wyremontowane fasady.

To niech też coś w tym zakresie robi!

burmistrz jest przeciwny prywatyzacji-ktoś mnie opatrznie zrozumiał....

swoją drogą to ciekawe,z jednej strony burmistrz jest przeciwny jak to nazywa "rozdawnictwu"(prywatyzacji lokali komunalnych),a z drugiej strony jakoś specjalnie nie przejmuje się braniem komercyjnych kredytów i płaceniem niemałych odsetek....

Co wy tak na tego Burmistrza? pojefało was czy co przeciez to nasza wadza. A poza tym, to obrotni goście. "cybuch" se postawił domek za akromną urzdniczą pensyjom a "fizu" z działki rekreacyjne i altanki zrobił dom, no kto to potrafi

Idz do "Kinga" i odpocznij.

Czy też tak ja Krzysztof Kononowicz używasz wody kolońskiej Wars?

Misiu odpocznij z Warsem i Wazelinką a potem przejdź się do psychiatry

Wars jesteś geniuszem, szeroka tematyka którą się zajmujesz zahacza o nagrodę Nobla !!!!!

wody kolońskiej Brutal

kocha Przemysławkę

Akurat znam miejsce zajęte przez Burmistrza i mówię Wam że nadal jest tam tylko mała altanka przy potoczku. Mysle, że za skromnie jak na Burmistrza fajnego miasta. Ciekawe co robi z kasą?
To zreszta jego sprawa. A co do mieszkań to o ile wiem miasto dopłaca do mieszkań komunalnych bo czynsze to za mało. Jasne że starsze zasoby musza być za grosze a nowsze za 30-40 % max bo co nam z tego majatku? Mamy go jako mieszkańcy na papierze bo lokatorów i tak nie wyprowadzimy a z nimi raczej sie tego sprzedac nie da chocby ze wzgledów społecznych. Jeszcze raz mówię - Panie Burmistrzu nawet rozdanie za darmo to interes dla miasta bo rocznie oszczędzamy 2 banieczki.A czy ludzie nie wezmą? Mylicie się zdecydowana wiekszośc je kupi jak będą za 10 % czy coś koło tego. Dlaczego sie boicie wspólnot ? Wiecie coś o tym jak funkcjonują? Kolega mieszkał w Kostkowicach było tam takie popegeerowskie osiedle ludzie raczej o bardzo skromnych dochodach wszystko zaniedbane w opłakanym stanie i wiekszość wykupiła za kilka procent wartości .To było kilka lat temu a jak one teraz wygladają pojedźcie zobaczcie i przestańcie opowiadać dyrdymałki. Oni tam nawet zbudowali małe boisko ze sztuczna trawą. A jak czysto dookoła. Cuda czy co? Jasne, że taka współnota jest trudna do zarzadzania, bo spółek ani diabeł nie chce, ale z drugiej strony własność to własność i z ludzmi czyni cuda lepiej niż dotąd PO. Wspólnota jako forma prawna to samorząd w najczystszej postaci i wcale nie taka bezbronna jak sie komuś wydaje wobez niepłacacych. Ludzie z miasta nie bójcie sie wspólnot - choć jeden warunek powinny być małe i zarzadzać się same a nie przez zewnętrzne firmy typu ZBM. Ludzie ze wspólnot dajcie głos, powiedzcie jak sobie radzicie!!!!!

Spadaj plotkarzu i nie pisz głupot, bo Sanepid się Tobą zainteresuje.

To nie jest bakteria ale pies śledczy Coli

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama