, środa 19 luty 2020
Szpital w Cieszynie ma stać się filtrem epidemiologicznym
Do uruchomienia takiego oddziału niezbędna jest kwota 12 mln zł. Połowę z tej kwoty zaplanowano w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Śląskiego. W 2019 roku na ten cel przekazane zostanie 3 mln zł, a kolejne tyle - w roku 2020.  fot: DRDodaj do Facebook

Szpital w Cieszynie ma stać się filtrem epidemiologicznym

DR
Szpital w Cieszynie ma stać się filtrem epidemiologicznym

W Szpitalu Śląskim w Cieszynie powstanie kompleks leczenia chorób zakaźnych i chorób płuc. Podpisano już umowę gwarantującą przekazanie na ten cel 6 mln zł ze środków województwa śląskiego.

Do uruchomienia takiego oddziału niezbędna jest kwota 12 mln zł. Połowę z tej kwoty zaplanowano w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Śląskiego. W 2019 roku na ten cel przekazane zostanie 3 mln zł, a kolejne tyle - w roku 2020.

Taką umowę podpisali we wtorek, 2 lipca, w Starostwie Cieszyńskim - marszałek Jakub Chełstowski, wicemarszałek Dariusz Starzycki, przewodniczący sejmiku województwa śląskiego Jan Kawulok, starosta Mieczysław Szczurek i członek zarządu starostwa Stanisław Malina.

- Nie zapominamy o placówkach, których nie prowadzimy. Mapa potrzeb zdrowotnych jest bardzo ważna, również tutaj w Cieszynie - mówi marszałek Jakub Chełstowski - Takich wniosków jest bardzo dużo, ale ten od strony merytorycznej był bardzo dobrze uzasadniony. Wystąpiliśmy o zgodę do sejmiku, gdzie poparło go wielu radnych - dodaje marszałek.

Inwestycja, jaka stoi obecnie przez Szpitalem Śląskim, obejmuje roboty budowlane i wykończeniowe, zakup wyposażenia dla oddziału obserwacyjno-zakaźnego oraz gruźlicy i chorób płuc, a także prace zewnętrzne.

Obecnie do ZZOZ w Cieszynie kierowane są "trudne przypadki" z chorobami wysoce zakaźnymi z całego subregionu. Znajdujący się w strukturze szpitala oddział obserwacyjno-zakaźny hospitalizuje pacjentów z podejrzeniem albo rozpoznaniem choroby zakaźnej. Diagnozuje choroby wysoce zakaźne i tropikalne.

W związku z powstaniem nowego kompleksu, szpital zyska nowoczesny sprzęt medyczny, co pozwoli na skuteczniejsze i szybsze leczenie pacjentów. Po zakończeniu prac modernizacyjnych w budynku Pawilonu III zwiększone zostaną możliwości izolowania przypadków z chorobami wysoce zakaźnymi do 12 pacjentów. Wszystkie sale zostaną wykonane w standardzie izolatek. Poprawi się dostęp do uznanych metod leczenia i udzielanie wysokiej jakości świadczeń.

Realizacja zadania umożliwi funkcjonowanie szpitala jako filtra epidemiologicznego. Ma to ogromne znaczenie, nie tylko dla województwa śląskiego i subregionu południowego, ale w kontekście migranci dla całego kraju.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama