, niedziela 7 marca 2021
Cieszyn: Szkoła Podstawowa nr 2 ma swoje imię
Przed społecznością Szkoły Podstawowej nr 2 pozostała uroczystość nadania imienia, która powinna odbyć się na jesień. fot: SP 2 Cieszyn/FacebookDodaj do Facebook

Cieszyn: Szkoła Podstawowa nr 2 ma swoje imię

DR
Rada miejska Cieszyna przyjęła uchwałę, którą nadała Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Cieszynie imię 4 Pułku Strzelców Podhalańskich. Wybór imienia szkoły wynika z przeprowadzonych wyborów wewnątrzszkolnych.

Procedura rozpoczęła się już w kwietniu 2018 roku. Wówczas przez dyrektor Katarzynę Gładczak został powołany zespół koordynujący działania związane z wyborem patrona. Łącznie zebrano 17 propozycji. Zespół koordynujący spotkał się w grudniu i wyłonił trzy propozycje, które otrzymały największą ilość głosów. Największym poparciem cieszyły się imiona: 4. Pułku Strzelców Podhalańskich, Piastów Cieszyńskich i Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego.

Początkiem 2019 roku rozpoczęła sie kampania wyborcza, promująca wszystkie propozycje. Natomiast wybory odbyły się w marcu. Wzięli w nich udział uczniowie, nauczyciele i rodzice.

Wyniki prezentowały się następująco:

1. Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego - 69 głosów,
2. Piastowie cieszyńscy - 153 głosy,
3. 4.Pułk Strzelców Podhalańskich - 331 głosów.

W sumie oddano 567 głosów, z czego 14 unieważniono.

Przed społecznością Szkoły Podstawowej nr 2 pozostała uroczystość nadania imienia, która powinna odbyć się na jesień.
4 Pułk Strzelców Podhalańskim rodowód swój wywodził z "Błękitnej Armii" gen. Józefa Hallera, gdzie jako 19 Pułk Strzelców pieszych wchłonął ochotników z Francji, Włoch i obu Ameryk. Po powrocie do Polski jako 143 Pułk Strzelców Kresowych został w 1920 roku włączony do Dywizji Górskiej gen. bryg. Andrzeja Galicy i ostatecznie przemianowany na 4 Pułk Strzelców Podhalańskich. Po zakończeniu I wojny pułk przybył do swojego stałego miasta garnizonowego, które wyznaczono mu w Cieszynie. Pułk był organicznym związkiem 21 DP Górskiej, wchodząc w skład Armii "Kraków" a podporządkowanej Grupie Operacyjnej "Bielsko". W bitwie granicznej miał zapewniać osłonę odcinka nadgranicznego: Bogumin-Cieszyn-Mosty, wysuwając czaty na Zaolzie i Beskidy - po Istebą. Od dnia 1.09.1939 r. walczył z nieprzyjacielem wycofując się przez Bielsko, Bochnię, Radłów, Oleszczyce i Tomaszów Lubelski, gdzie skapitulował w dniu 20.09.1939 r.

- Wybór takiego imienia wynika ze świadomości roli, jaką pełni szkoła w procesie przekazywania historii regionu, pamięci ludzi zasłużonych dla naszej "Małej Ojczyzny". Posiadanie patrona sprawia, że szkoła zyskuje swój indywidualny charakter. Istotne jest również to, iż nadanie szkole imienia pozwoli ukierunkować dalsze działania dydaktyczno-wychowawcze służące wszechstronnemu rozwojowi i uczyni ją rozpoznawalną w środowisku lokalnym - czytamy w uzasadnieniu wyboru nazwy - Nadanie imienia będzie także pomocą w kształtowaniu u uczniów przywiązania do swojej szkoły oraz promowaniu jej pozytywnego wizerunku. Nadanie imienia szkole wpisuje się w setną rocznicę powstania pułku, który stacjonował w naszym mieście oraz 80-tą rocznicę obrony naszej Ojczyzny - uzasadnia dyrektor szkoły we wniosku.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Nieśmiało podpowiadam, że Błękitna Armia została zorganizowana także na bazie polskich jeńców wojennych pochodzących z armii państw centralnych to jest z Cesarstwa Niemieckiego i Monarchii Austro-Węgierskiej.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama