, czwartek 22 sierpnia 2019
O zdrowiu w wieku dojrzałym
Konferencja pod nazwą „Jak dbać o zdrowie w wieku dojrzałym” odbyła się 12 marca w sali konferencyjnej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. fot: FJDDodaj do Facebook

O zdrowiu w wieku dojrzałym

DR
„Zdrowa, silna starość jest piękna, nie dorówna jej wdzięk młodości” - te słowa Jeffersa Robinsona towarzyszyły konferencji zorganizowanej przez Cieszyński Uniwersytet III Wieku. Na pytanie, jak mądrze dbać o zdrowie w wieku dojrzałym, starali się odpowiedzieć zaproszeni specjaliści.

Konferencja pod nazwą „Jak dbać o zdrowie w wieku dojrzałym” odbyła się 12 marca w sali konferencyjnej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Seniorzy pochodzący z powiatu cieszyńskiego, a także skupieni w środowisku Cieszyńskiego Uniwersytetu III Wieku, Wiślańskiej Akademii Aktywnych oraz Cieszyńskiej Rady Seniorów, wysłuchali specjalistów różnych dziedzin medycyny. Pojawiła się tematyka dotycząca profilaktyki chorób cywilizacyjnych, ukrywanych problemów zdrowotnych kobiet, pessaroterapii, szczepień, geriatrii i zdrowia psychicznego. Zanim jednak o zdrowym stylu życia powiedzieli specjaliści, spotkanie akcentem muzycznym rozpoczęła Bogumiła-Faustyna Dunikowska, która zaprezentowała inspiracje pianistyczne „Muzyka w kolorze”.

- Wraz z upływem czasu nasze życie bardzo się zmienia, w każdym niemal aspekcie, zwłaszcza po ukończeniu aktywności zawodowej. Kiedy to przychodzi jesteśmy zaskoczeni, bo dusza ma wciąż 20-30 lat, a nogi już nie nadążają, wątroba buntuje się przeciwko smacznej, tłustej karkówce, zakupy zrobiły się ciężkie, bez okularów nie jesteśmy w stanie przeczytać tego co zostało napisane – mówiła przewodnicząca rady programowej Cieszyńskiego Uniwersytetu III Wieku Teresa Wałga, która poprowadziła wtorkową konferencję.

- Polaków w wieku starszym jest coraz więcej, trwający proces starzenia się ludności Polski, będącej wynikiem korzystnego zjawiska przedłużenia okresu trwania życia, który pogłębiany jest jednak wciąż niskim poziomem dzietności i emigracją młodych. Według najnowszych informacji Ministerstwa Rodziny i Polityki Socjalnej o sytuacji osób starszych, końcem 2017 roku 24 % ogólnej liczby ludności mieszkańców Polski to osoby powyżej 60 roku życia (…). W Powiecie Cieszyński, podobnie jak w Polsce, według stanu na 30 czerwca 2018 roku mieszka 24% seniorów, a w Cieszynie nieco więcej bo 28, 5%. Stanowi to duże wyzwanie dla osób rządzących, dla rządu, ale również dla samorządu – zaznaczyła Teresa Wałga.

W obecnej sytuacji demograficznej ważne jest prowadzenie odpowiedniej polityki senioralnej ukierunkowanej na najdłuższą aktywność społeczną, zawodową i rodzinną. Ważną rolę spełniają tutaj również takie środowiska jak m.in. Uniwersytet III Wieku.

Organizatorzy konferencji już teraz zapraszają seniorów z całego powiatu na kontynuację tego wydarzenia, które tym razem przeniesie się do Starostwa Cieszyńskiego. Tam 22 marca odbędzie się bezpłatna akcja „Żyj zdrowo – warsztaty dla osób dojrzałych”.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama