, piątek 29 maja 2020
Festiwal wielkich podróży w Wiśle
Jednym z najbardziej wyczekiwanych gości będzie Ryszard Pawłowski - wybitny polski himalaista. fot: arch. GCDodaj do Facebook

Festiwal wielkich podróży w Wiśle

DR
Zbliża się druga edycja niezwykłego polsko-czeskiego festiwalu podróżniczo-muzycznego w Wiśle. Jednym z najbardziej wyczekiwanych gości będzie Ryszard Pawłowski - wybitny polski himalaista. O swoich podniebnych przygodach opowie również Sebastian Kawa- pilot szybowcowy, a o najbardziej niebezpiecznych wulkanach świata Grzegorz Gawlik - podróżnik, alpinista, zdobywca wulkanów.

Festiwal Czekając na wiosnę” / „Jarní Ozvĕny” odbędzie się w dniach od 15 do 16 marca 2019 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle. Impreza od lat odbywa się za Olzą organizowana przez Stowarzyszenie „Folk v Ostravĕ” i uzyskuje dofinansowanie Funduszu Wyszehradzkiego. W ubiegłym roku pomysł na spotkania podróżników i muzyków przeniesiony został do Wisły.

W tym roku na dwudniowej imprezie spotkają się osoby realizujące swoje życiowe pasje, które zabiorą słuchaczy w skrajnie różne środowiska. Będzie okazja zejść w podziemia i wzbić się w przestworza, zdobywać lodowe i ogniste szczyty, pływać po nieznanych wodach w najdalszych zakątkach świata, a przy tym nie tracić z oczu piękna Beskidów. Dwa dni festiwalu rozpoczną pokazy zdjęć z wędrówek po Europie, ale też z przestrzeni kosmicznych (Piotr Długosz, Wisła). W piątek 15 marca w głąb ziemi można będzie zajrzeć za sprawą eksploratorów beskidzkich jaskiń ze Stowarzyszenia Ochrony Jaskiń Grupa Malinka (Mateusz Cieślar, Wisła), a zaraz potem wzlecieć do nieba z wielokrotnym mistrzem świata w konkurencjach szybowcowych Sebastianem Kawą (Międzybrodzie Żywieckie). Ten dzień zakończy koncert słynnego zespołu Blaf z Jabłonkowa. W sobotę 16 marca po podróży wodnymi szlakami w Azji i Ameryce Północnej z Petrem Donathem i Miroslavem Dudą (Ostrawa), będzie można spojrzeć w tryskające ogniem gardła najbardziej niebezpiecznych wulkanów świata. Słuchaczy zabierze w tę niesamowitą wędrówkę Grzegorz Gawlik (Bytom), realizujący projekt „100 wulkanów”. Niewątpliwie najbardziej oczekiwanym gościem festiwalu będzie pogromca lodowych szczytów, wybitny polski himalaista Ryszard Pawłowski. Człowiek Gór opowie o swoich przygodach na różnych kontynentach, ale z pewnością nie zabraknie zapierających dech w piersiach zdjęć ostrych turni Patagonii i najwyższych szczytów Himalajów. Na zakończenie drugiego dnia festiwalu wystąpi znakomity słowacki zespół Funny Fellows.

Podczas festiwalu, który ponownie poprowadzi Josef „Mlok” Grim, nie zabraknie muzycznych niespodzianek i nagród dla publiczności. Będzie można nabyć książki prelegentów, zdobyć autograf i porozmawiać z autorami. W tym roku organizatorzy przewidzieli też przerwy na kawę i małą przekąskę, a przede wszystkim wiele pozytywnych emocji i porządną dawkę dobrej muzyki. Wstęp wolny!

Program festiwalu:

15 marca (piątek)
17.00-17.15 Na górskich i kosmicznych szlakach – pokaz zdjęć Piotra Długosza (Wisła, Polska)
17.15-18.00 Jaskinie w Beskidach – prelekcja Mateusza Cieślara ze Stowarzyszenia Ochrony Jaskiń Grupa Malinka (Wisła, Polska)
18.00-18.30 przerwa kawowa
18.30-20.00 Moje skrzydła – prezentacja i spotkanie autorskie z Sebastianem Kawą, mistrzem świata w konkurencjach szybowcowych (Międzybrodzie Żywieckie, Polska)
20.00-21.00 Koncert zespołu Blaf (Jabłonków, Republika Czeska)

16 marca (sobota)
15.00-15.15 Przez Polskę i Republikę Czeską – pokaz zdjęć czeskich podróżników
15.15- 16.15 Spływy kajakowe: rzeką Jukon w Kanadzie i przez dżunglę w Laosie – Petr Donath i Miroslav Duda (Ostrawa, Republika Czeska)
16.15-17.30 Projekt 100 wulkanów – najgroźniejsze wulkany świata na sześciu kontynentach – prelekcja Grzegorza Gawlika (Bytom – Warszawa, Polska)
17.30-18.00 Przerwa kawowo-muzyczna – zespół The Living Room Band (Ostrawa, Republika Czeska)
18.00-19.30 Człowiek Gór – prezentacja i spotkanie autorskie z Ryszardem Pawłowskim, himalaistą, instruktorem i przewodnikiem wysokogórskim (Katowice, Polska)
19.30-20.00 Rozdanie nagród dla publiczności
20.00-21.00 Koncert zespołu Funny Fellows (Słowacja)

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama