, niedziela 28 luty 2021
Dom Zielin doceniony w konkursie
Od momentu otwarcia Dom Zielin odwiedziło ponad 2 tysiące gości. fot: UG BrennaDodaj do Facebook

Dom Zielin doceniony w konkursie

DR
Dom Zielin doceniony w konkursie


Dom Zielin doceniony w konkursie

Beskidzki Dom Zielin “Przytulia” w Brennej został nominowany w konkursie “Top Inwestycje Komunalne”, organizowanym przez ogólnopolski serwis PortalSamorzadowy.pl, i przeszedł już do drugiego etapu.

Jury wybrało zaledwie 25 realizacji z terenu całego kraju. Spośród tych propozycji faworytów wskaże Rada Konsultacyjna. Swój typ wybiorą również internauci, głosować można (do 6 maja godz.12.00) klikając TUTAJ!

W latach 20 XX w. drewniana chałupa będąca siedzibą Towarzystw Katolickich, miejsce koncertów, przedstawień teatralnych, siedziba biblioteki, a po II wojnie światowej kina wiejskiego. Dzisiaj, zabytkowy budynek przy ulicy Wyzwolenia 69 w Brennej jest miejscem, gdzie poprzez zioła prezentowane jest dziedzictwo Beskidu Śląskiego. Budynek zyskał miano Beskidzkiego Domu Zielin „Przytulia”, gdzie zobaczymy wystawy czasowe i stałe, weźmiemy udział w wydarzeniach kulturalnych, warsztatach i prelekcjach.

Dom Zielin powstał dzięki partnerskiemu projektowi z oddaloną o 50 km czeską Bystrzycą. Od momentu otwarcia odwiedziło go ponad 2 tysiące gości. „Przytulia” to miejsce wyjątkowe na mapie kulturalnej Śląska Cieszyńskiego.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Gratulujemy nominacji. Podziękowania przede wszystkim dla Wójta za to że wierzył w projekt, podczas gdy znaczna część Brenniaków, nawet tych po studiach, nawoływała by spalić lub zburzyć "ruderę", tzn. jeden z 3 ostatnich drewnianych obiektów w "góralskiej" wsi.

Podziękowania również dla dobrego ducha "Przytulii" - osoby, która stworzyła to miejsce - począwszy od podsunięcia pomysłu na dom ludowych tradycji góralskich Beskidu Śląskiego, zaproponowania jej nazwy - "Przytilę" oraz kierowania powstaniem wielowątkowej, mądrej i wyważonej wystawy. Jeżeli tego ducha zabraknie w tym pięknym budynku będzie on niestety o wiele uboższy.

Miejsce to warto promować jako pozytywny przykład. Dzięki niewielu osobom uratowano dziedzictwo wspaniałego przedwojennego pokolenia ludzi, którzy dzięki odwadze i determinacji, ze składek ubogiej ludności, wybudowali okazały gmach domu kultury, jakiego nie było w żadnej z sąsiednich wiosek, a nawet na całym zielonym-rolniczym Górnym Śląsku. Tym bardziej mylące jest zdanie, iż była to "drewniana chałupa", nie była to żadna chałupa a okazały, nowoczesny "lokal" (taką nazwę stosuje się nań do dziś). Nie była też siedzibą "Towarzystw Katolickich", a Stowarzyszeń Młodzieży Katolickiej (Męskiego, Żeńskiego oraz ich biblioteki), a także Chrześcijańskiej Spółdzielni Spożywczej i Kasy Oszczędności.

Budynek ten jest pomnikiem organicznikowskiej pracy i wytrwałości góralskiego pokolenia roku "1900" (ojców i braci "Kolumbów"), wychowanego za starej Austrii i wchodzącemu w dorosłość w roku 1920, już jako zdeklarowani polscy patrioci, któremu niestety przetrącono kręgosłup w czasie II wojny światowej i tuż po niej, eliminując fizycznie, bądź groźbami usuwając z życia publicznego w nowym ustroju. Zniszczenie ostatniego pomnika ich działalności byłoby dowodem na zupełny upadek ich spadkobierców.
Dziękujemy im i garstce ich naśladowców, którzy mają jeszcze siły by walczyć o lepsze jutro małej ojczyzny.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama