, piątek 22 luty 2019
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Lepszyj sie je plyntać pieszki po Cieszynie, bo to sie mo zdarma
Zieleźne rułki fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Lepszyj sie je plyntać pieszki po Cieszynie, bo to sie mo zdarma

FJD
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Lepszyj sie je plyntać pieszki po Cieszynie, bo to sie mo zdarma

”...zustało wyoślóne..."


CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Lepszyj sie je plyntać pieszki po Cieszynie, bo to sie mo zdarma

”...dwie zieleźne rułki...”

Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim niech sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

Zieleźne rułki

Dycki bydym prawił tustelokóm, że ze szpacyrowanio po naszym pieknym mieście wiyncyj sie wywiycie niż s interneta, abo s telewizora. Fórt to je tak, że jak sie cosi uwidzi na swoji łoczy to chocioż małoś nie wiela zustanie tego w czepani. Jo dzisio przed jednym kszeftym spozdrziłech takóm wiec, ło kierej mało isto gdo wiy, bo do tego kszeftu dziynnie sie przeca nie chodzi. Je to to kszeft w kierym idzie kupić rozmajty wercojg, kwiotka i inksze wieca przydajne dóma i aji przi stawianio chałupy. Kierysi na jejich placu postawił dwie zieleźne rułki do kierych prziszrubowane sóm tabulki. Na nich zustało wyłoślóne co łóni bydóm dlo was robić, co byście u nich we spokoju mógli sie pozbyć piniyndzy. Ni mogym prziś na to, co społecznego mo parkowani auta s kupowanim, ale łóni se to isto tak wyszpekulyrowali, coby tóm wygodem przirachować do waszego szmatłanio sie po jejich kszefcie. Napisane tam je, że te ucieche kupowanio i łoglóndanio wszeckich wiecy w jejich kszefcie bydziecie mieć yno zdarma dwie godziny, a jak to przeburzicie to ta uciecha bydzie was kosztować dyche. Jesi sie jednakowóż eszcze delij zadzierżycie to uż bydzie was to kosztowało drugóm dwacatke, a nieskorzij to aji możecie uż nie nónś swojigo auta w tym miejscu w kierym żeście go pochynyli. Na zicher żodyn chłop nigdy sie po kszefcie nie szmatle delij niż porem minut, bo mo to w noturze coby kupić co trzeja i brać sie ku chałupie. Gorzij dycki s kupownim majóm nasze paniczki, kiere każdóm wiec za kieróm majóm zamiar dać porem groszy, poradzóm oglóndać ze dwacet razy i trwo to aji porem godzin.

Mini słownik:
dycki- zawsze,
fórt- ciągle,
czepań-głowa,
kseft-sklep,
spozdrziłech-zobaczyłem,
isto- pewnie,
wercojg-narzędzia,
wieca- rzeczy,
stawać-budować,
wyoślóne-wyklarowane,
wyszpelulyrować-wymyślić,
prziś na to- zrozumieć,
szmatłać się-plątać się,
przeburzić- przeciągnąć,
pochynoć- porzucić,
delij-dłużej

Tóż miyjcie sie wzedcy dobrze i wiesiołego popióntku

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ty kszefty to i tak som litościwe, że dwie godziny mogymy stanóńć co je moc czasu. Ciekawe co byś pedzioł jak by było pieńć minut jak prawisz i lotołbys po kszefcie w strachu z zygarkym na łoczach że Ci auto kajś odsmyczom. Inne place za kożdom minute kożom płacić, a jak ni to przidzie tyn rotuzowy szandar i zaroz list za szybe wrazi, albo na kłodke koło autu zamknie i dopiyro bydziesz mioł łostude swoi auto spadki dostać

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama