, piątek 10 lipca 2020
130. rocznica otwarcia linii nr 190
Linia kolejowa nr 190 została otwarta 1 czerwca 1888 roku, w czasach Monarchii Austro-Węgierskiej, jako część Kolei Miast Śląskich i Cieszyńskich. fot: Těšínské divadlo - Scena Polska - Teatr Cieszyński/ FacebookDodaj do Facebook

130. rocznica otwarcia linii nr 190

red./mat.pras.
Z okazji 130. rocznicy otwarcia linii kolejowej Kojetin – Cieszyn – Bielsko na stację kolejową w Czeskim Cieszynie wjechał pociąg retro. W ramach obchodów została również otwarta wystawa.

Linia kolejowa nr 190 została otwarta 1 czerwca 1888 roku, w czasach Monarchii Austro-Węgierskiej, jako część Kolei Miast Śląskich i Cieszyńskich. Prowadziła z Kojetina przez Wałaskie Międzyrzecze, Frydek, Cieszyn, Goleszów i Skoczów do Bielska. Po upadku Monarchii Austro-Węgierskiej i podziale Śląska Cieszyńskiego pomiędzy Polskę i Czechosłowację linia została podzielona na odcinki polskie i czechosłowackie, utworzono też posterunek graniczny na moście kolejowym. Po II wojnie światowej ruch pociągów pasażerskich został przywrócony 19 października 1945 roku, elektryfikację odcinka Skoczów-Goleszów zakończono w 1974 roku, odcinka Bielsko-Biała Główna-Skoczów w 1982 roku, rok później – odcinka Goleszów-Cieszyn. Odcinek Cieszyn-Cesky Tesin został zelektryfikowany w 1994 roku, inauguracja połączenia kolejowego Bielsko-Biała – Czeski Cieszyn miała miejsce 28 lutego 1995 roku i wtedy też przywrócono ruch międzynarodowy. 10 stycznia 2009 roku połączenie kolejowe Bielsko-Biała – Cieszyn zostało zawieszone. Ruch pociągów na trasie Cieszyn – Cesky Tesin – Cieszyn, po uprzednim zamknięciu 13 grudnia 2009 roku, został ponownie przywrócony po sześciu latach.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama