, sobota 4 lipca 2020
Zapomniany szachista Franciszek Mocko
Franciszek Mocko w latach 20. XX w. był najlepszym szachistą Salzburger Schachgesellschaft. Lokalem towarzystwa była istniejąca po dziś dzień "Cafe Mozart" w Salzburgu. fot: Luckyprof/Wikimedia CommonsDodaj do Facebook

Zapomniany szachista Franciszek Mocko

MMT
Zapomniany szachista Franciszek Mocko

W 1907 roku w australijskim czasopiśmie "Chronicle" znalazł się opis partii, jaką rozegrali Franciszek Mocko i Georg Marco, austriacki mistrz szachowy. fot.trove.nla.gov.au

Najlepszym przedwojennym szachistą, a prawdopodobnie w ogóle najlepszym w historii Śląska Cieszyńskiego, był Franciszek Mocko, przedsiębiorca z Trzyńca. Od jego imienia pochodzi szachowe otwarcie zwane "atakiem Motzki'.

Franciszek Mocko pochodził z Rudzicy, urodził się w 1868 roku. Jego bratem był ksiądz Jan Mocko, w okresie międzywojennym burmistrz Skoczowa. Franciszek większość życia spędził w Trzyńcu, gdzie zarabiał na życie jako przedsiębiorca. Był narodowo uświadomionym Polakiem: należał do Macierzy Szkolnej Księstwa Cieszyńskiego i Związku Śląskich Katolików, prezesował również Czytelni Katolickiej w Trzyńcu. Można powiedzieć: działacz jakich wielu było w tym czasie na Śląsku Cieszyńskim. Sławę jednak zyskał dzięki swojemu hobby: szachom.

Nazwisko Mocki było dość znane w świecie szachistów, głównie za sprawą używanego przez niego otwarcia nazwanego "atakiem Mocki". Ciekawostką jest fakt, że nawet w australijskim czasopiśmie "Chronicle" (nr z 17 sierpnia 1907 r.), wydawanym w dalekiej Adelajdzie, znalazł się opis partii rozegranej przez Mockę. Przeciwnikiem Polaka był Georg Marco, austriacki mistrz szachowy (z pochodzenia Rumun), jeden z najlepszych zawodników swoich czasów. Pojedynek zakończył się zwycięstwem przedsiębiorcy z Trzyńca (Marco zrezygnował przy 14. posunięciu).

Mocko był nie tylko graczem, ale także publicystą. Pisał o szachach na łamach "Silesii", niemieckiej gazety wydawanej w Cieszynie, oraz w wiedeńskim "Reichspoście". Artykuły te podpisywał jako Franz Motzko, stąd w literaturze występuje zwykle pod tą wersją nazwiska (np. w "The Oxford Companion to Chess"). Nie wynikało to z tego, że nagle poczuł się Niemcem. W czasach austriackich mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego w dokumentach niemieckich występowali w wersji niemieckiej, a w polskich w wersji polskiej. Z tego powodu Franciszek Mocko, piszący do niemieckich gazet, stawał się Franzem Mocko.

Po zakończeniu I wojny światowej Franciszek Mocko przeniósł się z Trzyńca do Cieszyna. W 1925 roku wyprowadził się do Salzburga, gdzie dał się poznać jako najlepszy zawodnik miejscowego klubu szachowego Salzburger Schachgesellschaft. Jego członkowie rozgrywali swoje partie w istniejącej po dziś dzień "Cafe Mozart".

Franciszek Mocko zmarł w 1929 roku w Salzburgu.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Zapis partii to taka mala lamiglowka. W obecnym zapisie to:
1. e4 e5
2. f4 ef4
3. Sf3 g5
4. Sc3 Gg7
5. Gc4 g4
6. d4 gf3
7. Hf3 Sc6
8. Gf4 Sd4
9. Gf7+ Kf7
10. Hh5+ Kf8
11. oo Sf6
12. Gg5 Kg8
13. Wf6 Gf6
14. Wf1

Ladna ale taka gra to czyste szalenstwo

pozdrawiam

Świetne! Więcej takich tekstów!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama