, poniedziałek 10 sierpnia 2020
Narodziny następcy tronu
Książę cieszyński Wacław Adam (po lewej) prosił cesarzową Marię (po prawej), aby została matką chrzestną jego syna.  fot: Jakob Seisenegger? / nieznany autor / Wikimedia CommonsDodaj do Facebook

Narodziny następcy tronu

MMT
W 1574 roku dynastia Piastów cieszyńskich trzymała się, jak wówczas mawiano "na dwoje oczu". Jej jedynym przedstawicielem był 50-letni książę Wacław Adam. Na szczęście, 12 grudnia tego roku księżna Sydonia Katarzyna urodziła syna. Był to chyba najbardziej wyczekiwany następca tronu w historii Księstwa Cieszyńskiego.

W średniowieczu książęta cieszyńscy nie narzekali na brak synów. Taki książę Kazimierz I musiał nawet trzech przeznaczyć do kariery duchownej, aby uniknąć dzielenia niewielkiego księstwa. Inaczej było w XVI wieku. Kiedy w 1528 roku zmarł książę Kazimierz II, jedynym męskim przedstawicielem Piastów cieszyńskich pozostał jego czteroletni wnuk Wacław Adam.

Biorąc pod uwagę śmiertelność dzieci w tamtej epoce, Wacław Adam miał dużo szczęścia, że dożył pełnoletniości. Z czasem wydawało się, że nie będzie trzeba się martwić o przyszłość Piastów cieszyńskich. Z pierwszego małżeństwa z Marią z Pernsteinu, córką czeskiego magnata, miał syna Fryderyka Kazimierza, a w 1570 roku jego druga żona, księżniczka saska Sydonia Katarzyna, urodziła Chrystiana Augusta.

Aż przyszedł czarny rok 1571. Najpierw zaraza skosiła mającego niespełna roczek Chrystiana Augusta, trzy miesiące później zmarł Fryderyk Kazimierz i po raz kolejny Wacław Adam został jedynym Piastem cieszyńskim.

Na następce tronu musiał czekać trzy lata. W 1572 roku Sydonia Katarzyna urodziła córkę, rok później - znowu córkę. Dopiero 12 grudnia 1574 roku przyszedł na świat syn Adam Wacław. Zaraz potem uradowany ojciec wysłał posłańców z radosną nowiną. Na matkę chrzestną dziedzica zaprosił cesarzową Marię, ta jednak odmówiła, wskazując na różnice wyznaniowe. Cieszyński książę był protestantem, z kolei potencjalna chrzestna katoliczką. Z tego samego powodu do Cieszyna na chrzciny nie wybrał się biskup ołomuniecki Tomasz Albin, który dyplomatycznie wymówił się problemami zdrowotnymi i wysłał swoich przedstawicieli.

Książę Wacław Adam zmarł w 1579 roku, osierocając pięcioletniego Adama Wacława. Dynastia Piastów cieszyńskich przez kilkanaście lat znowu musiała trzymać się "na dwoje oczu", aż do narodzin kolejnego następcy tronu.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Lubie GC własnie za kącik historyczny:)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama