, piątek 29 marca 2024
Zajęły się na niej suknie niewiadomym sposobem
Arcyksiążę Albrecht Fryderyk, książę cieszyński, w latach 1847-1895 z żoną Hildegardą oraz córkami Marią Teresą (po prawej) i Matyldą (po lewej). fot: Wikimedia Commons



Dodaj do Facebook

Zajęły się na niej suknie niewiadomym sposobem

MMT
Zajęły się na niej suknie niewiadomym sposobem

Zdjęcie arcyksiężniczki Matyldy, księżniczki cieszyńskiej, wykonane rok przed jej śmiercią. fot. Atelier Adèle/Wikimedia Commons

22 maja 1867 roku w Wiedniu doszło do tragedii. 18-letnia arcyksiężniczka Matylda, księżniczka cieszyńska, stanęła w płomieniach. "Zajęły się na niej suknie niewiadomym sposobem, i sama mocno podpaloną została na ramionach, karku i grzbiecie" - pisała "Gwiazdka Cieszyńska".

Druga połowa XIX wieku to czas tragedii w dynastii Habsburgów. W 1867 roku brat cesarza Franciszka Józefa, Maksymilian Habsburg, został rozstrzelany w czasie meksykańskiej wojny domowej. W 1889 roku w tajemniczych okolicznościach (oficjalna wersja: samobójstwo) zakończył żywot jedyny syn cesarza Rudolf. Dziewięć lat później włoski anarchista zamordował cesarzową Elżbietę (Sissi). Mniej znany jest tragiczny koniec młodziutkiej krewnej cesarza, arcyksiężniczki Matyldy.

Urodziła się w 1849 roku w Wiedniu. Jej rodzicami byli arcyksiążę Albrecht Fryderyk Habsburg, książę cieszyński, i księżniczka bawarska Hildegarda Luiza. Wprawdzie para arcyksiążęca mieszkała zazwyczaj w Wiedniu lub Badanii, ale od czasu do czasu odwiedzała swoje posiadłości na Śląsku Cieszyńskim. O jednej takiej wizycie w czerwcu 1862 roku donosiła "Gwiazdka Cieszyńska": "Odwiedziny JCW. Arcyksięcia Albrechta z dostojną małżonką Hildegardą i córkami Marją-Teresą i Matyldą, ożywiły radośnie miasto nasze w tym tygodniu. (…) Obywatele cieszyńscy starali się jak najokazalszem przyjęciem uczcić dostojnych gości, i objawić im swą radość z tego powodu, lecz poranna niepogoda przeszkodziła dobrym chęciom, które jednakże znalazły szlachetne uznanie. Sztandary i chorągwie wywieszone z domów około zamku oznaczały świetność dnia; przed zamkiem zaś dziewczęta w bieli, z których jedna piękny wiersz powiedziała, strzelcy miejscy z muzyką, i władze miejscowe, oprócz licznego tłumu ludzi witali radośnie przybywających”.

Na początku 1867 roku pisano w prasie o rozmowach w sprawie małżeństwa Matyldy i włoskiego królewicza Humberta, które miało przypieczętować porozumienie między Austrią a Włochami. Niedługo potem imię arcyksiężniczki pojawiło się w gazetach na całym świecie w związku z tragedią z 22 maja tego roku.

O godzinie 17.30 arcyksiężniczka Matylda szykowała się do wizyty w teatrze. Przy okazji paliła papierosa, ignorując w ten sposób ojcowski zakaz. Gdy nagle do pokoju wszedł arcyksiążę Albrecht Fryderyk, przestraszona schowała papierosa za sukienką, którą natychmiast stanęła w płomieniach. Osiemnastolatka doznała ciężkich poparzeń, w wyniku których zmarła rankiem 6 czerwca 1867 roku.

15 czerwca nabożeństwa żałobne w intencji Matyldy odbyły się w kościele św. Marii Magdaleny w Cieszynie oraz wszystkich kościołach na Śląsku Cieszyńskim, gdzie arcyksiążę Albrecht Fryderyk miał tzw. prawo patronatu. Ciekawostką jest fakt, że w związku z tragiczną śmiercią arcyksiężniczki wiersz napisał ludowy poeta z Jabłonkowa, Adam Sikora.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama