, piątek 26 kwietnia 2024
Wspominamy tych, którzy odeszli w ciągu ostatnich 12 miesięcy
Księżna Maria Krystyna Habsburg zmarła 2 października we własnym mieszkaniu w Żywcu. Miała 88 lat. fot: Śląski Urząd Wojewódzki



Dodaj do Facebook

Wspominamy tych, którzy odeszli w ciągu ostatnich 12 miesięcy

JM
Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas, kiedy wspominamy zmarłych. My przypominamy zasłużone osoby związane ze Śląskiem Cieszyńskim, które odeszły w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

29 listopada 2011 - Janusz Kunisz

Działacz sportowy, były prezes Piasta Cieszyn. Był nie tylko działaczem, ale też aktywnym sportowcem i trenerem. Grał w koszykówkę m.in. w Zagłębiu Sosnowiec i Stali Cieszyn, później przez trzynaście lat trenował zawodników cieszyńskich klubów: Stali, KS-u i Piasta. Miał 70 lat.

7 lutego 2012 - Petr Jalowiczor

Poseł do czeskiego parlamentu, mieszkaniec Bukowca na Zaolziu. Zanim został członkiem czeskiego parlamentu był pracownikiem Urzędu Miejskiego w Jabłonkowie, a w latach 2006-2010 wójtem Bukowca. Zasiadał też w Sejmiku Morawsko-Śląskim oraz przewodniczył Stowarzyszeniu Gmin Regionu Jabłonkowskiego. Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 38 lat.

13 lutego 2012 - Erwin Fiedor

Mistrz Polski w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej, olimpijczyk z Innsbrucku i Grenoble. Po zakończeniu kariery zawodniczej zajął się pracą trenerską w Koniakowie. Jego wychowankami byli m. in. olimpijczycy: Jan Legierski i Stanisław Kawulok. Miał 69 lat.

27 lutego 2012 - Władysław Tajner

Skoczek narciarski, olimpijczyk z Cortina d’Ampezzo (1956) i Squaw Valley (1960), czterokrotny rekordzista Wielkiej Krokwi w Zakopanem. W 1959 roku pobił rekord Polski w długości skoku (114 metrów). Urodził się 17 września 1935 roku w Goleszowie.

16 marca 2012 - Bronisław Poloczek

Urodził się w 1939 roku w Suchej Górnej na Zaolziu. Ukończył polskie gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Orłowej. Od 1956 roku występował na Scenie Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie. W latach 60-tych ukończył studia aktorskie na brneńskiej akademii sztuk i od tamtej pory grywał w różnych teatrach na terenie całych Czech. W 1988 roku zadebiutował na deskach Teatru Narodowego w Pradze. Znany z wielu ról w czechosłowackich, a potem czeskich filmach i serialach.

23 marca 2012 - ks. Tadeusz Raszyk

Urodził się 7 października 1948 roku w Goleszowie. Ukończył Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie. Ordynowany na duchownego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w 1971 roku, był administratorem parafii w Świdnicy, Poznaniu, Kaliszu, Kępnie, Słupsku i Włocławku. W 1986 roku został wybrany seniorem diecezji pomorsko-wielkopolskiej i pełnił ten urząd do 1992 roku. Zasłużony w pracy kościelnej w Wielkopolsce, w 2008 roku został laureatem Nagrody im. ks. Leopolda Otto, przyznawanej przez redakcję "Zwiastuna Ewangelickiego". Angażował się też w działania o charakterze ekumenicznym.

12 maja 2012 - Grażyna Stawarska

Wieloletnia choreograf tańca ludowego od najmłodszych lat związana z Zespołem Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej. Wielokrotnie prowadziła zajęcia z zespołem, tworzyła własne układy taneczne. Między innymi dzięki ciężkiej pracy Stawarskiej ZPiTZC zdobył liczne nagrody min. Grand Prix w Stalowej Woli czy "Łowicki pasiak" w Łowiczu. W 2010 roku została uhonorowana Nagrodą Miasta Cieszyna za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Zmarła w wieku 50 lat.

10 września 2012 - Mieczysław Porębski

Profesor, wybitny historyk sztuki. Z Ustroniem, rodzinną miejscowością swojej żony Hanny z domu Lazar, był związany przez ponad 60 lat. "Pierwszy raz do Ustroniu przywioła mnie przedstawić rodzicom moja przyszła żona. Był to już po wojnie w 1948 r." - mówił przed dziesięciu laty w wywiadzie dla "Gazety Ustrońskiej". - "Byłem nie stela, ale jakoś udało się to przełamać i w Ustroniu mam i miałem przyjaciół, poczynając od najbliższych sąsiadów, a na biskupie Andrzeju Wantule kończąc - nigdzie się tak dobrze nie piło warzonki jak u Wantułów". Zmarł w wieku 91 lat. Został pochowany na cmentarzu ewangelickim w Ustroniu.

2 października 2012 roku - Maria Krystyna Habsburg

Jej prapradziadkiem był Karol Ludwik Habsburg, książę cieszyński, który wybudował m.in. zamek w Cieszynie oraz założył miejscowy browar zamkowy. Ojciec, arcyksiążę Karol Olbracht Habsburg, który w czasie I wojny światowej służył jako pułkownik artylerii w wojsku austriackim. Po odrodzeniu się Polski w 1918 roku wstąpił do polskiego wojska, walcząc później przeciwko bolszewickiej nawale. Matka, Alicja Ankarcron, pochodziła ze Szwecji. Maria Krystyna urodziła się w 1923 roku jako drugie z czworga dzieci Szwedki i Habsburga - miała braci Karola Stefana (ur. 1921) i Karola Olbrachta (1926-1928), młodszą siostrę Renatę (ur. 1931) oraz przyrodniego brata Kazimierza Badeniego, pochodzącego z pierwszego małżeństwa matki.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama