, poniedziałek 29 kwietnia 2024
Studenci zbadają problem przemocy seksualnej wobec dzieci
Zbadanie skali zjawiska przemocy, które dotyka najmłodszych, będzie powtórzeniem i wznowieniem badań, jakie zostały przeprowadzone nad Olzą przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w 2000 roku. fot: sx.hu



Dodaj do Facebook

Studenci zbadają problem przemocy seksualnej wobec dzieci

JAKUB MARCJASZ
Problem przemocy seksualnej wobec dzieci dotyka co czwartej dziewczynki i co siódmego chłopca. W Polsce ciągle pozostaje tematem tabu. Jak duża jest skala tego problemu w Cieszynie chcą sprawdzić studenci Uniwersytetu Śląskiego.

- Mamy nadzieję, że projekt przyniesie rezultaty w trzech zakresach: badawczym - profesjonalne rozpoznanie i opisanie zjawiska przemocy seksualnej wobec nieletnich; społecznym - integracja środowisk pomocowych, służb mundurowych, instytucji edukacji i nauki; praktycznym - przygotowanie propozycji działań o charakterze informacyjno-profilaktycznym w obszarze podejmowanego zjawiska oraz przygotowanie materiałów informacyjnych do grup docelowych - mówi dr Ilona Fajfer-Kruczek z Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

Zbadanie skali zjawiska przemocy, które dotyka najmłodszych, będzie powtórzeniem i wznowieniem badań, jakie zostały przeprowadzone nad Olzą przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w 2000 roku. W kolejnych etapach studenci zajmą się opracowywaniem scenariuszy warsztatów metodycznych dla rodziców i nauczycieli, a także zajęć profilaktycznych dla dzieci. Równocześnie będą podejmowane prace nad graficznym przekazem podejmowanych treści, aby były dostosowane do percepcji różnych grup docelowych projektu. To spore wyznanie przed jakim staną studenci Instytutu Sztuki cieszyńskiego wydziału artystycznego. - Najważniejsze, aby wysłany komunikat dotarł do odbiorcy w niezmienionej formie - podkreśla dr hab. Łukasz Kliś z Katedra Projektowania Graficznego Uniwersytetu Śląskiego. - To w jaki sposób przygotujemy materiał drukowany będzie miało decydujące znaczenie dla odbiorcy. Nie tylko chodzi o to, żeby odbiorca bez kłopotów przeczytał informację, ale też jaki ona będzie miał charakter, klimat, a przez to jak zostanie odebrana - dodaje.

- Dzięki temu projektowi mamy szansę uzupełnić widzę, którą już posiadamy, jak ją poszerzyć. Cieszę się, że w tym projekcie biorą udział studenci, czyli przyszli pedagodzy, że uda się już ich teraz wciągnąć w praktykę - mówi Paweł Kozieł, przewodniczący Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przemocy domowej w Cieszynie działającego przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, który wraz z zespołem specjalistów będzie koordynował badania.

Na koniec studenci przygotują specjalne zajęcia dla dzieci z Cieszyna oraz przeprowadzą zajęcia pilotażowe w wybranych szkołach na terenie Cieszyna.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ja tylko przypominam, że Maryja urodziła Jezusa w wieku 14 lat. To co, Pan Bóg też jest według Krytyki Politycznej pedofilem?

"Nie ma głupich pytań, są tylko głupi ludzie..."

Jak mawiał nasz Mędrzec Europejski, zwany też przez niektórych Bolkiem, cytuję z pamięci - "stłucz pan termometr to nie będziesz pan miał gorączki".
Tę metodę radzenia sobie z problemami podchwycił inny mędrzec - biłgorajski, Janusz Palikot, który stwierdził w programie M. Olejnik "Kropka nad i", że trzeba zmienić prawo, bo wiek inicjacji seksualnej to 13 lat. Podkreślał, że taka jest średnia w Polsce, a obecne prawo, które nie pozwala na stosunek z osobą młodszą niż 15 lat to "typowa katolicka obłuda". Pewnie wielu cmokierom Palikota ten ostatni "argument" trafia do przekonania.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama