, sobota 20 kwietnia 2024
Alkoholizm powodem 80% ofiar przemocy w rodzinie!
Niezależnie jednak od tego kto jest krzywdzony, wszyscy mogą liczyć na pomoc, należy zgłaszać wszelkie informacje o przemocy nie na zasadzie „uprzejmie donoszę”, ale na zasadzie życzliwości. Pomoc można uzyskać w cieszyńskim MOPS-ie. fot: Barbara Śliż



Dodaj do Facebook

Alkoholizm powodem 80% ofiar przemocy w rodzinie!

BARBARA ŚLIŻ
Przemoc to nie tylko bicie, to także psychiczne gnębienie drugiej osoby, pomniejszanie jej wartości, niszczenie ulubionych rzeczy, czy obrzucanie wyzwiskami. Ofiary są nerwowe, pobudzone, nie radzą sobie z problemami życia codziennego. By zapobiec takim sytuacjom cieszyński Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej uruchomił program profilaktyczny "Stop przemocy - można inaczej".

Przemoc nie występuje tylko w rodzinach gdzie jest alkohol, gdzie są tzw. niższe standardy życiowe. Problem dotyka wszystkich. Prawdą jest, że w 80% dotyczy rodzin, w których pojawia się problem alkoholizmu. W pozostałych przemoc powodowana jest z premedytacją, w białych rękawiczkach, na trzeźwo. - Sprawcami przemocy fizycznej są w głównej mierze mężczyźni, jeśli zaś chodzi o przemoc psychologiczną, intelektualną to panie nie ustępują panom, są nawet gorsze pod tym względem - mówi Paweł Kozieł, konsultant ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie w cieszyńskim MOPS-ie. - Każdy przypadek ofiar jest indywidualny, zawsze silniejszy daje sobie prawo nad słabszym.

Do problemu przemocy w rodzinie odwołuje się wiele ustaw, w tym ta z 2005 roku, która została poddana nowelizacji. Zmieniona ustawa porządkuje definicję przemocy, jak i możliwość pomocy osobom poszkodowanym. Specjalnie powołane zespoły interdyscyplinarne oraz szeroko zakrojone działania profilaktyczne mają poprawić sytuację ofiar przemocy w kraju. Nowelizacja ustawy reaguje na potrzeby społeczne, wprowadza profilaktykę wynikającą z oddolnych potrzeb, realiów życia i funkcjonowania wielu rodzin. Nazbyt wielu.

- Chociaż w statystykach ogólnopolskich Cieszyn nie wypada najgorzej, to problem przemocy w rodzinie dotyka także nasz region. Program, który obecnie wdrażamy ma pomóc nie tylko samym ofiarom przemocy, ale także osobom, które potencjalnie mogą być na nią narażone - mówi Dorota Raszka, konsultant ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie w cieszyńskim MOPS-ie.

Projekt "Stop przemocy - spróbujmy inaczej" zakłada szeroko rozumianą akcję informacyjną, dotarcie z ulotkami i plakatami m.in. do szkół. Głównym jego celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zagrożeń płynących z przemocy w rodzinie, promowanie prawidłowych wzorców rodzicielskich i wdrażanie prawidłowych metod wychowawczych w stosunku do dzieci w rodzinach zagrożonych przemocą.

Obowiązkiem każdego pracownika socjalnego jest powiadomienie o każdym przypadku przemocy wobec dziecka. Taki sam przepis obowiązuje w stosunku do osób starszych. Pracownik musi podjąć działania zabezpieczające, powinien zawiadomić policję i przedstawiciela służby zdrowia.

- O ile w przypadku przemocy fizycznej winę łatwo jest udowodnić i udokumentować, o tyle w przypadkach, kiedy dochodzi do psychicznego znęcania, procedury udowadniania winy są znacznie bardziej skomplikowane - komentuje Kozieł.

Niezależnie jednak od tego kto jest krzywdzony, wszyscy mogą liczyć na pomoc, należy zgłaszać wszelkie informacje o przemocy nie na zasadzie "uprzejmie donoszę", ale na zasadzie życzliwości.

- Naszym obowiązkiem jest stworzenie w każdej gminie warunków do pomagania, zapewnienie pomocy psychologicznej, prawnej, a także miejsca do schronienia na czas sytuacji kryzysowej. W ramach projektu organizowane są prelekcje i seminaria dla rodziców oraz warsztaty dla młodzieży wchodzącej w dorosłe życie. Bezpośrednio u rodzin zagrożonych przemocą w ich środowisku zamieszkania prowadzony jest program korekcyjno-edukacyjny - dodaje Kozieł.

Więcej informacji na ten przemocy w rodzinie można uzyskać na stronie www.mops.cieszyn.pl

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama