, sobota 20 kwietnia 2024
Depresja coraz poważniejszym problemem wśród nastolatków. Ruszają badania przesiewowe
Według danych Ministerstwa Zdrowia, na które powołuje się "Polityka", ok. 900 tys. dzieci i nastolatków przeżywa problemy i trudności, które wymagają interwencji specjalistów zdrowia psychicznego. fot: sxc.hu



Dodaj do Facebook

Depresja coraz poważniejszym problemem wśród nastolatków. Ruszają badania przesiewowe

JAKUB MARCJASZ
W Polsce coraz więcej młodych ludzi boryka się z problemem depresji, coraz częściej dopadają ich lęki, coraz młodsi popełniają samobójstwa. Problem dotyczy również Śląska Cieszyńskiego. Właśnie ruszył projekt, którego jednym z elementów są badania przesiewowe. Mają one dać odpowiedź na pytanie, jak duża jest skala tego problemu.

Według danych Ministerstwa Zdrowia, na które powołuje się "Polityka", ok. 900 tys. dzieci i nastolatków przeżywa problemy i trudności, które wymagają interwencji specjalistów zdrowia psychicznego. To co dziesiąty młody człowiek! Przybywa samobójstw, a zjawisko dotyczy coraz młodszych. Znane są przypadki, kiedy życie odbierają sobie dziesięcioletnie dzieci. Trudno określić liczbę niedoszłych samobójców. Według psychologów wśród osób poniżej 18 roku życia tylko co dziesiąty, może nawet co piętnasty zamach na własne życie jest skuteczny. Oznaczałoby to, że co roku próbuje się zabić od 4,5 tys. do 6 tys. dzieci.

Problem dotyczy również Śląska Cieszyńskiego. - Zauważyliśmy, że coraz więcej osób, oprócz innych trudności, z którymi się do nas zgłaszają, dotyka problem o podłożu obniżonego nastroju, zaburzeń lękowych, czy stanów depresyjnych - mówi psycholożka Monika Wróbel, wicedyrektorka Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie.

Z inicjatywy Lucyny Legierskiej, dyrektorki ZPP-P, wykorzystując pomysł psychologów Marty Jonderko, Joanny Śliwki i Szymona Chrząstka, placówka rozpoczęła realizację projektu "Gdy widać drugi brzeg”. Swoim zasięgiem obejmie on ponad 350 uczniów pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych w powiecie cieszyńskim (niewykluczone, że w przyszłości program dotyczyć będzie również uczniów innych klas i szkół). - Program skierowany jest do najmłodszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych, ponieważ dodatkowym czynnikiem psychogennym dla nich może być ten związany z wejściem w próg nowej szkoły - zauważa Wróbel.

Projekt będzie składał się z klików etapów. W pierwszym przeprowadzona zostanie szeroka akcja informacyjno-edukacyjna dotycząca depresji młodzieńczej. Skierowana ona będzie nie tylko do samych uczniów, ale i ich rodziców, nauczycieli, czy lekarzy pierwszego kontaktu. W kolejnych etapach specjaliści skontaktują się bezpośrednio z wybranymi grupami młodzieży. - Grupy te objęte są diagnozą poprzez profesjonalne testy dotyczące nastrojów i zaburzeń depresyjnych. Jest to badanie przesiewowe. Być może wskaże nam ono osoby, które mają problemy i trudności z radzeniem sobie, gorzej funkcjonują i istnieje ryzyko, że wystąpią u nich zaburzenia depresyjne. Takie osoby zostaną skierowane do dalszych konsultacji pod opieką specjalistów - tłumaczy psycholożka. W planach jest również przeprowadzenie warsztatów, dzięki którym młodzi ludzie dowiedzą się, jak radzić sobie z problemami dnia codziennego, czy jak zwiększyć swoją samoocenę, a tym samym zmniejszyć ryzyko wystąpienia depresji młodzieńczej. Całość programu zakończy czerwcowa konferencja podsumowująca, na którą zostaną zaproszeni psychologowie, pedagodzy, nauczyciele, pracownicy ośrodków pomocy społecznej oraz służb interwencyjnych.

Jak zauważają specjaliści, depresja u dzieci i młodzieży nie jest łatwa w rozpoznaniu, bo mimo że jej objawy mają dużo wspólnych cech z objawami depresji u dorosłych, to nie występują lub nie są one tak oczywiste jak u dorosłych. Objawami depresji młodzieńczej oprócz poczucia smutku, osamotnienia, lęku mogą być też wybuchy złości, zmęczenie, znudzenie, ucieczki z domu, wagary, czy samookaleczenie się. Zwykle objawom depresji towarzyszą trudności szkolne, zrywanie kontaktów z rówieśnikami, pogorszenie się relacji z najbliższymi, zamknięcie się w sobie. Depresja może wyrażać się również różnego rodzaju bólami, zaburzeniami łaknienia (brak apetytu, bulimia, anoreksja), zaburzeniami snu (bezsenność, nadmierna senność), moczeniem nocnym, brakiem dbałości o wygląd, prowokującym ubiorem. Niepokojące objawy, które narastają wymagają szczególnej uwagi, gdyż mogą doprowadzić do próby samobójczej.

Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

środowisko nauczycielskie wygodne ale również zestresowane, walczy o zachowanie status quo...więc po co się wychylać...

Zastanawiające jest to milczenie środowiska nauczycielskiego...

Projekt finansowany jest ze środków Starostwa Powiatowego w Cieszynie przy ogromnym wsparciu Cieszyńskiego Stowaryszenia Więź oraz Akademii Terapeuty Egoselect

Do tego co napisał "oszi" dodałbym jeszcze złą pracę nauczycieli, którzy utracili zaufanie uczniów. Kiedyś nauczyciel był dla ucznia Autorytetem, Wychowawcą, Powiernikiem - do kogo można się było zwrócić w trudnych chwilach. Takich nauczycieli praktycznie nie ma. W każdej szkole jest za to psycholog i pedagog - biorą pieniądze i nic konkretnego nie robią!. Pozostali nauczyciele uważają, że jeżeli jest pedagog i psycholog to [problem ucznia nie jest ich problemem. Degrengolada zawodu nauczyciela jest faktem. Liczy się tylko kasa!!!

nieznana jest wciąż etiopatogeneza depresji - nadużywane są lekarstwa antydepresyjne, co wprawia zażywające je osoby w dodatkowe komplikacje zdrowotne oraz powoduje samobójstwa...psychiatria musiała mocno się starać o status nauki... rozbudowana ponad miarę farmakoterapia miała w tym dopomóc, tymczasem okazuje się wielkim nadużyciem i prestiż psychiatrii jest niski...

taki projekt jest cenny ale to jaskółka, która wiosny nie czyni wobec niestabilnego systemu medycznego w Polsce oraz dramatycznie złego stanu psychiatrii w Polsce...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama