, niedziela 5 maja 2024
Paweł Niemiec uhonorowany przez radnych Cieszyna
Inicjatorem uhonorowania zasłużonego Cieszyniaka był Piotr Sikora, pochodzący z Cieszyna, a mieszkający w Wielkiej Brytanii, pasjonat historii lotnictwa. fot: AK



Dodaj do Facebook

Paweł Niemiec uhonorowany przez radnych Cieszyna

AGNIESZKA KACZMARCZYK
Radni podczas czwartkowej sesji uhonorowali Pawła Niemca, cieszynianina i lotnika biorącego udział w bohaterskiej Bitwie o Anglię. - Pamięć o zasługach Polaków wywodzących się z Cieszyna powinna być szerzona, a nadawanie nazw ulic, skwerów, placów ich imienia, wywieszanie tablic upamiętniających, powinno stać się standardem i obowiązkiem stosownych służb Burmistrza Miasta Cieszyna - czytamy w jednogłośnie podjętej uchwale.

Zdaniem radnych pracownicy Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego, w imieniu burmistrza Mieczysława Szczurka powinni nawiązać kontakt z osobami i organizacjami, które mogą pomóc w należytym uhonorowaniu Pawła Niemca - Ważne jest, aby Cieszyn dbał i pielęgnował, a także promował wiedzę o wielkich i zasłużonych Polakach wywodzących się z miasta. To bardzo ważne, aby pamiętać. Może uda się nawiązać jakiś kontakt i odnaleźć kogoś z rodziny Pawła Niemca - przyznaje radny Eugeniusz Raabe.

Inicjatorem uhonorowania zasłużonego Cieszyniaka był Piotr Sikora, pochodzący z Cieszyna, a mieszkający w Wielkiej Brytanii, pasjonat historii lotnictwa. Już jutro, 28 maja, o godz. 17.00 Książnica Cieszyńska zaprasza na spotkanie promocyjne książki ''Jeden z niewielu. Paweł Niemiec myśliwiec z Cieszyna'', podczas którego obecny będzie jej autor - Piotr Sikora.

Paweł Niemiec był synem fabrykanta mebli. Ukończył Państwowe Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze w Cieszynie. Absolwent Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Przed wojną był pilotem wojskowym i instruktorem. Podczas II wojny światowej był uczestnikiem Bitwy o Anglię. Został odznaczony między innymi Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari. W grudniu 1946 toku Paweł Niemiec odszedł z polskiego lotnictwa i wyjechał do Argentyny, gdzie zmarł w 1985 w Buenos Aires.


Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Tak trzymać.

A może nasi radni zajęliby się czymś konkretnym a nie pierdołami ? Może dobrym tematem obrad byłby stan dróg w mieście? Albo brak miejsc pracy dla młodych? Bo na razie radni pochylają się nad pierdołami (parlament młodzieży itp.) !

Gdyby nie te "pierdoły" pewnie autor komentarza mówiłby po niemiecku lub rosyjsku... ale kogo obchodzi historia?!

Historia jest ważna dla naszej tożsamości, tożsamość narodowa jest ważniejsza niż pełna micha - dowiodły tego już nie raz losy naszego kraju. Poczucie tożsamości narodowej szczególnie ważne jest w sytuacjach kryzysowych, gdy potrzebne jest wspólne działanie na rzecz ogólnie pojętego dobra narodu, czy regionu. To, że mamy do czynienia w naszym kraju z kryzysem to raczej nikt już nie wątpi.
PS. W temacie parlamentu młodzieży - pełna zgoda.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama