, środa 29 września 2021
VII Cieszyńska Noc Muzeów: Miasto nocą tętniło życiem
Oprócz możliwości nadrobienia zaległości w wystawach stałych i czasowych, miejskie instytucje oraz lokalne organizacje na wyjątkową noc w Cieszynie przygotowały spotkania, wykłady, warsztaty, czy koncerty. fot: Maciej KłekDodaj do Facebook

VII Cieszyńska Noc Muzeów: Miasto nocą tętniło życiem

AGNIESZKA KACZMARCZYK
VII Cieszyńska Noc Muzeów: Miasto nocą tętniło życiem

Celnicy w budynku na granicy, taniec żydowski na Rynku, zwiedzanie Wieży Piastowskiej, "Muzyka w Rotundzie św. Mikołaja", liczne wystawy, warsztaty, spotkania, działania twórcze i widowiska teatralne, to wszystko wczorajszej nocy czekało na nocnych marków w ramach Nocy Muzeów. fot. Maciej Kłek

VII Cieszyńska Noc Muzeów udowodniła, że muzeum nie musi kojarzyć się ze skostniałą instytucją. Tłumy odwiedzających pokazały natomiast, że wysoka kultura w mieście może uwieść każdego, bez względu na wiek. Dawno na ulicach Cieszyna nie było tylu spacerujących i zwiedzających.

Celnicy w budynku na granicy, taniec żydowski na Rynku, zwiedzanie Wieży Piastowskiej, "Muzyka w Rotundzie św. Mikołaja", liczne wystawy, warsztaty, spotkania, działania twórcze i widowiska teatralne, to wszystko wczorajszej nocy czekało na nocnych marków w ramach Nocy Muzeów.

Oprócz możliwości nadrobienia zaległości w wystawach stałych i czasowych, miejskie instytucje oraz lokalne organizacje na wyjątkową noc w Cieszynie przygotowały spotkania, wykłady, warsztaty, czy koncerty. I tak m.in. w Galerii Szarej zobaczyć można było najnowszą wystawę "Diabeł jest stary i zmęczony" Jana Vytiska, na cieszyńskim Rynku zagrała orkiestra dęta "Cieszynianka", a chętni zatańczyli podczas zorganizowanych warsztatów tańca żydowskiego. W cieszyńską Noc Muzeów wiele rzeczy wydarzyło się na Wzgórzu Zamkowym. Klimat udzielił się każdemu, kto uczestniczył w koncercie piosenek przygotowanym przez aktorów Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie. - To był jeden z najciekawszych punktów programu. Koncert stworzył niesamowity klimat. Można było przysiąść, zrelaksować się i poczuć magię tego miejsca - mówi Weronika Branny z Cieszyna.

Do budynku byłej strażnicy przy ul. Zamkowej 1, na jedną noc powrócili celnicy. Nie sprawdzali paszportów, ale podzielili się za to swoimi opowieściami związanymi z obiektem, oprowadzili po zakamarkach budynku,w którym kiedyś sprawdzano paszporty, przechowywano skonfiskowany towar, czy też dokonywano rewizji. Zabawne historie o sposobach i pomysłowości przemycających np. alkohol przez granicę, opowieści o tym, jak podzielony niegdyś Cieszyn wpłynął na relacje międzyludzkie i jak trudno było w tamtych czasach, zaskakiwały osoby biorące udział w spotkaniu. - Obecnie nawet nie jesteśmy świadomi tego, jak było kiedyś. My młodzi mamy dużo łatwiej. Nie dzielą nas granice. Możemy śmiało przejść przez most i spotkać się z naszymi czeskimi przyjaciółmi. Nie doceniamy tego, co mamy na co dzień - mówi Magdalena Moś, która na Noc Muzeów w Cieszynie przyjechała z Bielska-Białej.

Bezpłatne udostępnienie najbardziej atrakcyjnych miejsc w Cieszynie skusiło wielu. Tłumy odwiedziły m.in. Wieżę Piastowską. - Był taki moment kiedy 5-osobową grupą próbowaliśmy wejść na szczyt wieży. Zajęło nam to zdecydowanie dłużej niż normalnie. W pewnym momencie osobowy wchodzące na wieżę oraz te, które zdążyły już popodziwiać widoki zatamowały wejście i na poszczególnych piętrach powstały ogromne kolejki. Był to dość niespotykany widok, który utwierdza mnie w przekonaniu, iż Noc Muzeów w Cieszynie ma wielu sympatyków, których z roku na rok zdaje się być coraz więcej - mówi Piotr Piorecki z Orzesza.

W tegorocznej edycji cieszyńskiej Nocy Muzeów udział wzięli: Muzeum Protestantyzmu, Hufiec Ziemi Cieszyńskiej, Muzeum Śląska Cieszyńskiego oraz Muzeum Tesinska, Bank Spółdzielczy w Cieszynie, Galeria Szara, Urząd Miejski, Restauracja Pod Brunatnym Jeleniem, COK Dom Narodowy, Archiwum i Biblioteka OO. Bonifratrów, Biblioteka Miejska, Izba Cieszyńskich Mistrzów, Książnica Cieszyńska, Archiwum Państwowe w Katowicach oddział Cieszyn, Muzeum Drukarstwa oraz Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich, Zamek Cieszyn, Świetlica Krytyki Politycznej "Na Granicy" oraz organizacje działające w budynku przy ul. Zamkowej 1. Przykre jest to, że z koncepcji darmowego udostępniania dóbr kultury wyłamała się restauracja "Pod Brunatnym Jeleniem".

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

lead po prostu piekny!

z tym jeleniem to skandal. Czy oni sami sobie robią czarny PR?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama