, wtorek 1 grudnia 2020
Ks. prał. Roman Pindel, rektor WSD w Krakowie, nowym biskupem bielsko-żywieckim
Biskup Tadeusz Rakoczy pełnił swą posługę przez ponad 20 lat. 25 marca 1992 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go pierwszym ordynariuszem nowo utworzonej diecezji bielsko-żywieckiej, a miesiąc później udzielił mu święceń. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Ks. prał. Roman Pindel, rektor WSD w Krakowie, nowym biskupem bielsko-żywieckim

JM
Na emeryturę przechodzi biskup diecezjalny bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy. Papież Franciszek mianował jego następcą ks. prał. Romana Pindla, dotychczasowego rektora Wyższego Seminarium Duchownego archidiecezji krakowskiej - poinformowała na swoich stronach internetowych Konferencja Episkopatu Polski.

Biskup nominat Roman Pindel urodził się w 1958 roku. Po maturze wstąpił do krakowskiego seminarium duchownego. 22 maja 1983 roku przyjął święcenia kapłańskie w katedrze wawelskiej. Po trzech latach pracy w charakterze wikariusza został skierowany na studia specjalistyczne w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1990 roku uzyskał doktorat, broniąc rozprawy "Chrystus jako Arcykapłan współczujący według Listu do Hebrajczyków". Habilitował się w roku 2001, przedstawiając monografię „W obronie prawdy Ewangelii. Analiza literacko-retoryczna Ga 1, 11-2, 21”, zaś tytuł profesora otrzymał w roku 2005 w oparciu o dorobek i pracę "Magia czy Ewangelia. Konfrontacja głosicieli Ewangelii ze światem magicznym w ujęciu Dziejów Apostolskich". Ks. prof. dr hab. Roman Pindel kieruje Katedrą Hermeneutyki Biblijnej i Judaistyki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Jest autorem 20 książek i ponad 70 artykułów naukowych z zakresu biblistyki oraz licznych publikacji popularnonaukowych, a także różnych sesji formacyjnych.

Pracę naukową ks. Pindel łączył z duszpasterstwem Odnowy w Duchu Świętym, będąc m.in. asystentem kościelnym miesięcznika "List".

W latach 2004-2011 pełnił funkcję ojca duchownego, a od 2011 r. - rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Rok temu został wybrany przewodniczącym Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych diecezjalnych i zakonnych w Polsce.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ale za to nos ma klasyczny, coś jak Ferdynand K.

Ale chudy ten biedny biskup !!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama