, środa 24 kwietnia 2024
Ks. Greger nowym biskupem pomocniczym diecezji bielsko-żywieckiej
Biskup nominat jest między innymi przewodniczącym diecezjalnej komisji liturgicznej, diecezjalnym duszpasterzem nauczycieli, redaktorem kalendarza liturgicznego diecezji bielsko-żywieckiej. fot. www.diecezja.bielsko.pl 



Dodaj do Facebook

Ks. Greger nowym biskupem pomocniczym diecezji bielsko-żywieckiej

PAP/INTERIA.PL
Ks. Piotr Greger został mianowany przez papieża Benedykta XVI nowym biskupem pomocniczym diecezji bielsko-żywieckiej. Ojciec Święty przydzielił mu stolicę tytularną Assava - poinformowała w Nuncjatura Apostolska w Polsce.
Biskup nominat jest przewodniczącym diecezjalnej komisji liturgicznej, diecezjalnym duszpasterzem nauczycieli, redaktorem kalendarza liturgicznego diecezji bielsko-żywieckiej, członkiem Rady Kapłańskiej (od roku 2004) oraz zastępcą dyrektora Instytutu Teologicznego im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej.

Ks. Piotr Greger urodził się 28 marca 1964 roku w Tychach. Pochodzi z parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Mysłowicach-Wesołej. W latach 1983-1989 studiował w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Wyświęcony został na prezbitera 13 maja 1989 roku w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach przez biskupa Damiana Zimonia. W 1989 roku uzyskał stopień magistra teologii, w 1992 roku - licencjata teologii, a w 2000 - doktora teologii z zakresu liturgiki.

Po święceniach prezbiteriatu podjął posługę duszpasterską w parafii pod wezwaniem Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Mysłowicach Ławkach oraz parafii Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Rudzie Śląskiej Goduli. Z dniem 31 sierpnia 1989 roku rozpoczął sześcioletnią pracę wikariusza w parafii pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej. Od roku 1995 zajmuje się pracą naukową, mieszka i pomaga w parafii Świętego Pawła Apostoła w Bielsku-Białej.

PISALIŚMY: Wanda Ochodek: Miłosierna Samarytanka z Drogomyśla

W 1996 roku został mianowany sekretarzem Instytutu Teologicznego im. Św. Jana Kantego w Bielsku-Białej, a w 2002 roku jego wicedyrektorem. Jednocześnie podjął zajęcia jako wykładowca liturgiki oraz sakramentologii ogólnej. Od roku akademickiego 2001/2002 ma także zajęcia zlecone w Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie (liturgika, duszpasterstwo dzieci i młodzieży, hermeneutyka teologiczna) na studiach dziennych i zaocznych.

Jest autorem książki "Percepcja obrzędów pokuty w Polsce. Studium liturgiczno-duszpasterskie" oraz 29 artykułów naukowych. Jest również promotorem 18 prac magisterskich oraz recenzentem publikacji wydawanych przez kurię diecezjalną.
Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ot i kolejny stopień w KARIERZE.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama