, wtorek 1 grudnia 2020
Diecezja bielsko-żywiecka ma ośmiu nowych kapłanów
Prymicje ks. Jarosława Bielesza z Istebnej. fot: J. KohutDodaj do Facebook

Diecezja bielsko-żywiecka ma ośmiu nowych kapłanów

JM, DIECEZJA.BIELSKO.PL
Diecezja bielsko-żywiecka ma ośmiu nowych kapłanów. Wśród nich są Jarosław Bielesz z Istebnej, Damian Broda z Pogórza oraz Jakub Tomica z Dębowca.

W ostatnią sobotę, bp Tadeusz Rakoczy udzielił święceń diakonom w katedrze pw. św. Mikołaja w Bielsku-Białej. Były to 22. święcenia kapłańskie w historii diecezji.

W homilii bp Rakoczy podkreślił, że kapłan powołany, by być żywym obrazem swego Mistrza, powinien starać się odtworzyć w sobie ludzką doskonałość objawioną w Jezusie Chrystusie. - Winien zatem być człowiekiem głębokiej wiary, bo wiara rodzi w ludzkim sercu nadzieję zbawienia - zaznaczał i przypomniał słowa bł. Jan Paweł II, że gdy ludzie zwracają się do kapłana o radę, oczekują czegoś więcej niż tylko odpowiedzi podyktowanej zdrowym rozsądkiem. - Oczekują słów wiary. Jeśli ich nie znajdują doznają zawodu - przestrzegał kaznodzieja i apelował do neoprezbiterów, by byli przede wszystkim animatorami wiary, stali się specjalistami od spotkania człowieka z Bogiem. - Kapłan nie musi być zorientowany we wszystkich aktualnych, zmiennych trendach. Wierni oczekują od niego przede wszystkim, że będzie raczej świadkiem odwiecznej mądrości płynącej z objawionego Słowa - mówił ordynariusz i wyjaśniał, że namaszczone olejem, znakiem Ducha Świętego, ręce neoprezbiterów, zostaną przeznaczone na służbę Panu, "jako Jego ręce w dzisiejszym świecie". - Nie mogą już służyć egoizmowi, ale powinny nieść światu świadectwo miłości samego Boga - dodawał i przypominał, że święcenia kapłańskie nie likwidują ludzkiej słabości, ale dają moc do jej przezwyciężania.

Po zakończeniu obrzędu święceń uroczystości neoprezbiterzy otrzymali dokument - celebret potwierdzający, że dana osoba jest kapłanem diecezji bielsko-żywieckiej i posiada władzę sprawowania Najświętszej Ofiary, przepowiadania Słowa Bożego, spowiadania i rozgrzeszania.

Uroczystą Mszę św. wraz z biskupem Tadeuszem Rakoczym sprawowało kilkudziesięciu kapłanów, w tym m.in. biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger. Wśród modlących się przy ołtarzu byli proboszczowie z parafii, z których pochodzą neoprezbiterzy, oraz przełożeni z Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele rodzin, znajomi i przyjaciele neoprezbiterów, a także klerycy i diakoni z krakowskiego seminarium.

Nowi księża od września rozpoczną pracę duszpasterską w swoich pierwszych parafiach.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Wyrazy współczucia dla rodzin i bliskich.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama