, niedziela 20 września 2020
Diecezja bielsko-żywiecka ma dwadzieścia lat
Bp Tadeusz Rakoczy (trzeci z lewej) od początku istnienia diecezji bielsko-żywieckiej jest jej ordynariuszem. fot: Maciej KłekDodaj do Facebook

Diecezja bielsko-żywiecka ma dwadzieścia lat

JM, KAI
25 marca mija dwadzieścia lat od momentu, kiedy Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae Populus, z wydzielonego terenu archidiecezji krakowskiej i diecezji katowickiej, utworzył diecezję bielsko-żywiecką.

Już dziś z tej okazji odprawiona została uroczysta liturgia w bielskiej katedrze, odbyło się sympozjum naukowe oraz koncert chóru Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. A od niedzieli 25 marca we wszystkich parafiach diecezji rozpocznie się dziękczynna adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji Kościoła lokalnego, jego pasterzy i wiernych. Bp Tadeusz Rakoczy, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, wezwał w specjalnym liście pasterskim, by potraktować jubileusz, jako okazję do podsumowania i oceny dotychczasowych starań o budowanie Kościoła diecezjalnego oraz wskazania kierunku jego rozwoju na najbliższą przyszłość.

Zdaniem ks. prof. Tadeusz Borutki, dyrektora Instytutu Teologicznego im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej, najważniejszym wydarzeniem w dwudziestoletniej historii diecezji była wizyta papieża Jana Pawła II, który 22 maja 1995 roku odwiedził Skoczów, Bielsko-Białą i Żywiec. - To wydarzenie bez precedensu pozostanie na zawsze najważniejszym w historii diecezji. Innymi ważnymi wydarzeniami były z pewnością beatyfikacje i kanonizacje rodaków pochodzących z terenu diecezji lub tych, którzy na tej ziemi zginęli. Warto tu wspomnieć św. Edytę Stein, św. Jana Sarkandra, św. Melchiora Grodzieckiego, św. Józefa Bilczewskiego czy bł. Matkę Celinę Borzęcką - wylicza kapłan.

Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae Populus z dnia 25 marca 1992 roku, z wydzielonego terenu archidiecezji krakowskiej i diecezji katowickiej, utworzył diecezję bielsko-żywiecką.

Równocześnie papież mianował biskupa ordynariusza nowo powstałej diecezji - księdza prałata Tadeusza Rakoczego. Biskupem pomocniczym papież mianował biskupa Janusza Zimniaka. Po przejściu hierarchy na emeryturę posługę tę pełni biskup pomocniczy Piotr Greger. Jego nominację ogłoszono 22 października ubiegłego roku - w dniu, kiedy po raz pierwszy Kościół obchodził liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II.

Dziś na terenie diecezji funkcjonuje 207 parafii oraz dwa ośrodki duszpasterskie, zorganizowane w 22 dekanaty. W ciągu dwudziestu lat istnienia biskup konsekrował 68 świątyń. W tym czasie wzniesiono budynki Kurii diecezjalnej, Instytutu Teologicznego i Domu Księży Emerytów. Ponad połowa wszystkich księży diecezjalnych to kapłani, którzy przyjęli święcenia już po utworzeniu diecezji bielsko-żywieckiej.

Patronami diecezji są: św. Maksymilian Maria Kolbe, św. Jan Kanty i św. Jan Sarkander.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

proponuję okazjonalny różaniec :) amen :)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama