, poniedziałek 6 maja 2024
Kolejna odsłona projektu Aktywna Integracja Społeczna
Podstawowym celem projektu jest pomoc osobom bezrobotnym w powrocie na rynek pracy, oraz w ich integracji ze społeczeństwem. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Kolejna odsłona projektu Aktywna Integracja Społeczna

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Kolejna odsłona projektu Aktywna Integracja Społeczna

W sumie, w zajęciach udział bierze 20 osób. Każde z nich od projektu oczekuje czegoś innego. fot. mat. pras.


Kolejna odsłona projektu Aktywna Integracja Społeczna

Głównym celem szkoleń jest zainicjowanie zmian w sposobie myślenia i działania osób pozostających bez pracy. fot. mat. pras.

Spotykają się kilka razy w tygodniu. Wspólnie uczestniczą w zajęciach i warsztatach mających im pomóc w znalezieniu pracy. Łączy ich również przyjaźń, która nawiązała się podczas spotkań. O kim mowa? O uczestnikach kolejnej edycji unijnego projektu Aktywna Integracja Społeczna, realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Cieszynie.

Najważniejsza zmiana to zmiana sposobu myślenia i działania osób bezrobotnych

Podstawowym celem projektu jest pomoc osobom bezrobotnym w powrocie na rynek pracy, oraz w ich integracji ze społeczeństwem. W zdobyciu zatrudnienia mają im pomóc treningi aktywizacji społecznej, zawodowej oraz edukacyjnej. - Głównym celem szkoleń jest zainicjowanie zmian w sposobie myślenia i działania osób pozostających bez pracy. Sprawne funkcjonowanie w środowisku jest ważnym wskaźnikiem zdolności do samorealizacji i wyznacznikiem umiejętności wprowadzania zmian w życie każdego człowieka - mówi Łucja Stolpa, koordynatorka projektu.

Obsługa komputera, kasy fiskalnej, specjalistyczne uprawnienia i prawo jazdy

Kursy komputerowe, obsługa kasy fiskalnej, uprawnienia na wózki widłowe, doskonalenie swoich umiejętności zawodowych i podnoszenie zdobytych kwalifikacji to tylko niektóre z zajęć, w jakich biorą udział uczestnicy projektu Aktywna Integracja Społeczna. W ofercie znajdują się również szkolenia mające wspomóc ich działania w poszukiwaniu pracy.

W sumie, w zajęciach udział bierze 20 osób. Każde z nich od projektu oczekuje czegoś innego. - Chciałbym zrobić kurs na obsługę wózków widłowych oraz ADR-ów (uprawnienia do przewozu materiałów wybuchowych - przyp. red.) - mówi pan Przemysław, uczestnik projektu. Jego żona dodaje, że jej celem jest ukończenie kursu oraz zdanie egzaminu na prawo jazdy.

Podobny cel wyznaczyła sobie pani Maria. - Skończyłam szkołę gastronomiczną i mimo, że pracy w moim zawodzie jest dużo, to jednak wiele ogłoszeń, zawiera warunek posiadania uprawień do prowadzenia samochodu. Uzyskane z projektu pieniądze chcę przeznaczyć na taki właśnie kurs - komentuje uczestniczka i dodaje, że chciałaby również wziąć udział w kursie z obsługi kasy fiskalnej i komputera. Projekt AIS postrzega bowiem jako szansę na rozwój swoich umiejętności oraz ogromną inwestycję w siebie.

Wyjątkowa atmosfera towarzyszy projektowi

Poza umiejętnościami zawodowymi, jakie zdobywają uczestnicy projektu każdy z nich podkreśla wyjątkową atmosferę, jaka panuje podczas zajęć. - Udział w projekcie to przede wszystkim bezpośredni kontakt z drugą osobą. Po udziale w takim projekcie, człowiek przestaje obawiać się rozmów z innymi, łatwiej nawiązuje kontakty. Oprócz nauki możemy się tutaj dowiedzieć wielu rzeczy o nas samych - mówi pani Halina.

- Tutaj mamy szansę oderwać się na chwilę od codzienności, podzielić się swoimi problemami i doświadczeniami, a przy okazji nauczyć się czegoś nowego i zdobyć uprawnienia niezbędne do znalezienia pracy - dodaje pan Jan, który chciałby znaleźć pracę w ogrodnictwie.

Już prawie 100 osób uzyskało pomoc

Projekt Aktywna Integracja Społeczna (AIS) w całości realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Cieszynie, a współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 - 2013. To już piąta edycja projektu, w którym dotychczas wzięło udział 97 osób, a 28 znalazło stałe zatrudnienie.

- Najbardziej cieszy nas fakt, że uczestnikami tegorocznej edycji projektu są osoby, które odpowiednio wcześniej deklarowały chęć udziału w przedsięwzięciu. Obejmowanie działaniami aktywizującymi osób okazujących głębokie zainteresowanie projektem daje nadzieję na osiągnięcie zaplanowanych celów - dodaje Danuta Łusiak pracownik socjalny z cieszyńskiego MOPS-u.

ue

ue

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
reklama