, piątek 26 kwietnia 2024
Aktywna Integracja Społeczna w Cieszynie
Dla większości jest to próba zmiany swojego życia. - Mam rodzinę, dzieci, teraz chcę być także aktywna zawodowo, wypracować coś do emerytury - wyznaje Iwona Haratyk (druga od prawej). 



Dodaj do Facebook

Aktywna Integracja Społeczna w Cieszynie

TEKST SPONSOROWANY
Aktywna Integracja Społeczna w Cieszynie

W najnowszym projekcie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej bierze udział 23 uczestników. Wszyscy są bardzo pozytywnie nastawieni do projektu.

- Nabieramy większej pewności siebie, uczymy się na nowo wychodzić do ludzi - mówią uczestnicy projektu Aktywna Integracja Społeczna. Wszyscy są bezrobotni, wszyscy chcieli coś zmienić w swoim życiu. Dzięki pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej mają szansę podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy.
Projekt Aktywna Integracja Społeczna rozpoczął się rekrutacją w styczniu, zakończy się w grudniu. Uczestniczą w nim 23 osoby. Od kwietnia spotykają się co najmniej 2 razy w tygodniu po kilka godzin. Pierwszy etap zakładał tak zwane szkolenia miękkie, uczestnicy zaczęli tworzyć zespół. - Na zajęciach psychologicznych uczymy się nie załamywać, integrować z grupą. Zajęcia uczą też rozdzielać czas wolny od pracy, kładą nacisk na uwolnienie się od nałogów - wyjaśnia Jerzy Brodniewicz.

- Prowadzący tak nami pokierowali, że po kilku godzinach było już wesoło, czuliśmy się, jak paczka starych znajomych. Fachowcy wiedzieli jak nas zintegrować. Otworzyli nas. Większość przyszła tu wystraszona. Zrobili tak, że na następne zajęcia szliśmy już z przyjemnością - dodaje Iwona Haratyk.

Kolejny etap to zajęcia komputerowe. Uczestnicy projektu przejdą także szkolenie z obsługi kas fiskalnych. Dopiero jesienią, w fazie końcowej projektu poznają tajniki zawodu, jaki wybrali decydując się na udział w tym przedsięwzięciu. Chodzi między innymi o takie profesje jak kucharz, kierowca, stolarz.

- Gros z nas ma już jakieś doświadczenie, mamy szansę przypomnieć sobie zdobyte wcześniej wiadomości czy umiejętności i rozszerzyć je. Otrzymaliśmy szansę i postaramy się jej nie zmarnować - zapewnia Mirosław Dawid.

Dla większości jest to próba zmiany swojego życia. - Mam rodzinę, dzieci, teraz chcę być także aktywna zawodowo, wypracować coś do emerytury - wyznaje Iwona Haratyk.

Poza zdobytymi tu umiejętnościami nawiązują nowe kontakty, uczą się na nowo organizować czas. - W grupie są ludzie dotknięci długotrwałym bezrobociem, na nowo uczą się regularnie wychodzić z domu, mieć pewne zobowiązania - tłumaczy Łucja Stolpa, koordynatorka projektu.

- Kierowałem się chęcią zdobycia nowych doświadczeń, nowych umiejętności i poznaniem wartościowych osób. Z doświadczenia wiem, że trudno spotkać tak wesołych ludzi, z jakimi jestem tutaj w grupie - wyznaje Michał Szafarczyk i dodaje: - Przez te kursy można spełnić marzenia. Zawsze pragnąłem pójść na kurs prawa jazdy, od małego interesowałem się czterema kółkami. Nigdy nie było mnie stać na kurs. Teraz dostałem taką możliwość.

Projekt Aktywna Integracja Społeczna realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Cieszynie. Współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt zakłada 5 tys. zł na jednego uczestnika. - To czwarte tego typu przedsięwzięcie realizowane przez cieszyński MOPS. W poprzednich latach projekty dotyczyły osób niepełnosprawnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym, bezrobotnych ale zdolnych do podjęcia pracy - wyjaśnia Łucja Stolpa. Uczestnicy są podopiecznymi MOPS, pracownicy socjalni wyszukiwali osoby, które najefektywniej będą mogły skorzystać z danej im szansy na odmianę swojego życia.

PISALIŚMY:
Na drodze do samodzielności
Cieszyn: Wyjątkowy projekt MOPS-u
Kolejna edycja projektu Aktywna Integracja Społeczna
Rosnąca popularność projektu Aktywna Integracja Społeczna

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama