, piątek 26 kwietnia 2024
Rosnąca popularność projektu Aktywna Integracja Społeczna
Obecnie kobiety kontynuują szkolenia z zakresu obsługi pralni, zaś mężczyźni przyuczają się do zawodu blacharz-dekarz. fot. Dorota Kochman 



Dodaj do Facebook

Rosnąca popularność projektu Aktywna Integracja Społeczna

TEKST SPONSOROWANY
Rosnąca popularność projektu Aktywna Integracja Społeczna

Uczestnikami projektu jest 20 osób, w tym 10 kobiet oraz 10 mężczyzn, osób długotrwale bezrobotnych. fot. Dorota Kochman

Projekt Aktywna Integracja Społeczna cieszy się w dalszym stopniu niesłabnącym zainteresowaniem zarówno wśród uczestników, jak i osób nie zaangażowanych bezpośrednio w projekt.
Projekt Aktywna Integracja Społeczna nadal cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno wśród uczestników, jak i osób niebezpośrednio zaangażowanych w projekt.

Przypomnijmy, że pierwsza wzmianka o projekcie systemowym „Aktywna Integracja Społeczna”, realizowanym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Cieszynie, ukazała się w lipcu tego roku w Gazeciecodziennej.pl („Bezrobotni wracają na rynek” ). Uczestnikami jest 20 osób, w tym 10 kobiet oraz 10 mężczyzn, osób długotrwale bezrobotnych, wyłonionych przez pracowników socjalnych MOPS. W początkowej fazie projektu, uczestnicy brali udział w zajęciach teoretycznych, m.in. w kursie wizażu, asertywności, autoprezentacji, obsługi komputera, a także doradztwa zawodowego, niezbędnego do biegłego poruszania się po rynku pracy. Szkolenia te miały nie tylko dostarczyć wiedzy, ale ich nadrzędnym celem było zintegrowanie grupy osób pochodzących z różnych środowisk, będących w różnym wieku, mających różne spojrzenie na świat, borykających się z różnymi problemami dnia codziennego; miały one pomóc osobom tym spojrzeć na siebie z innej perspektywy, wydobyć ich zasoby.

W chwili obecnej uczestnicy przystąpili do zajęć praktycznych, kobiety kontynuują szkolenia z zakresu obsługi pralni, zaś mężczyźni przyuczają się do zawodu blacharz-dekarz.

Pracownicy MOPS-u, bezpośrednio związani z projektem przyznają, że w jego realizacji pomogły różne instytucje oraz prywatni przedsiębiorcy, którzy ufundowali np. kosmetyki dla uczestniczek w ramach kursu wizażu i autoprezentacji (sklep „Millor”, ul. Głęboka).

Pod swoje skrzydła uczestników projektu wziął Pan Andrzej Staniszewski, właściciel zakładu remontowo-budowlanego, który przygotowuje 10 mężczyzn do zawodu blacharza-dekarza oraz Pani Justyna Szyndler - dyrektor ZDZ w Ustroniu, dzięki której wszyscy uczestnicy otrzymają międzynarodowy certyfikat. Również obsługa cateringowa, zorganizowana przez Pana Andrzeja Klimosza, zasługuje w pełni na miano profesjonalnej.

Projekt systemowy AIS nie powstałby i nie przebiegał tak sprawnie, gdyby nie wkład osób bezpośrednio z nim związanych oraz jego partnerów. Profesjonalność pracowników MOPS w Cieszynie, zajmujących sie koordynacją projektu, to przecież klucz do sprawnego funkcjonowania całego projektu. Partnerami MOPS są m. in.: Powiatowy Urząd Pracy, który na czas trwania projektu objął uczestników doradztwem zawodowym oraz Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej, która udostępniła swoje pomieszczenia na potrzeby zajęć.

Projekt AIS przede wszystkim sprawił, że osoby, które do tej pory pozostawały bierne wobec swojego życia, z różnych przecież przyczyn, bierne zawodowo, mogą na nowo uwierzyć w siebie, w swoje możliwości, zasoby, o których być może zapomnieli. Uwierzyć, że są w pełni wartościowi, jako ludzie, żyjący w społeczeństwie, jako pracownicy, jako osoby, którym udało się podjąć ryzyko, które zaprocentuje nowymi możliwościami w przyszłości. Bo warto pamiętać o tym, że czasem wystarczy podać pomocną dłoń komuś, kto w danej chwili jej potrzebuje. Warto pamiętać o tym, że warto pomagać...

Projekt potrwa do końca tego roku. Po jego zakończeniu odbędzie się konferencja, podsumowująca jego rezultaty.


Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

i fotomontaż.

Poczekamy na rezultaty. Jest jednak takie też podsumowanie biblijne, że warto uratować miasto dla choć jednego Sprawiedliwego. Tym samym, niech choć jedna osoba się przeistoczy w człowieka pracy, a ocali ten projekt. Czego animatorom projektu życzę.

niewiara jest cechą maluczkich

Biblia pisze też, że ptaki niebieskie nie orzą, nie sieją itd. A biznes kieruje się innymi niż 10 przykazań regułami i innych sfer ludzkiej aktywności dotyczy. Tak więc proszę Waść pomódl sie w spokoju o zdrowie i nawrócenie maluczkich nierobów i alkoholików, a pieniążki wydamy na cele godniejsze... Bo niewykluczone, że jedynymi żyjącymi z tego projektu zostaną jego menedżerowie i administratorzy. Jak to w Cieszynie często bywa.

wierzcie sobie do woli, ale swoje biblijne fantasmagorie finansujcie ze swoich pieniążków..

ciekawo że Państwo bardziej interesuje się bezrobotnymi niż tymi którzy pracują, mają zakłady pracy, zatrudniają ludzi, rozwijaja swoje możliwości, talenty itd... najlepi im dołożyć podatek potym podatek łod podatku potym sie z tego biere czorno , szaro brudno strefa i fikcyjni bezrobotni co im trza łokropnie pomogać .

to proste, bezrobotni to kolejny pretekst do zdarcia kolejnego haraczu podatkowego i stworzenia kolejnego korytka dla kolejnych znajomych króliczka. I tak dokładnie jest w przypadku tego pseudoprojektu. A także MOSiR, ZBM, ZDM, SZP i wiele innych. Plus oczywista szpital, pogotowie, starostwo, ratusz etc. Banda wampirów. Parazyty.

Chciałem podziękować za wszystkie komentarze. Po ich przeczytaniu zawsze mam dobry humor!
Pozdrawiam,
J. Wąsik.
MOPS Cieszyn, kierownik@mops.cieszyn.pl

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama